Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Шушков:

Дали ще забогатеем от 1 януари 2026 г. зависи от българската икономика, а не от еврото

Николай Шушков
Снимка: БТА

От 1 януари България ще приеме еврото и аз нямам никакво съмнение в необратимостта на този процес. Това е наистина историческо събитие и по това не трябва да има два мнения. Левът е част от нашата история и символ на национално самочувствие. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Николай Шушков, предприемач, който от години работи в сферата на международния транспорт.

В предаването „Събуди деня“ той коментира страховете и надеждите на хората от приемането на еврото и направи интересна историческа ретроспекция на живота на българския лев.

Младата българска държава издава първия закон за рязането на монети веднага след Освобождението и първите сребърни монети, на които е обозначен българският лев се появяват през 1881 година. Така че в исторически план в 14-вековната си история България има своя валута век и половина.

Първите български банкноти се появяват през 1885 година. Тогава също е имало напрежение сред гражданите, които са считали банкнотите за не толкова сигурни парични средства.

Държавата емитира много малко банкноти и е трябвало да убеждава населението в тяхната платежоспособност. Хората са смятали, че среброто и златото са най-сигурното разплащателно средство. Така че това, което изживява нашето общество като притеснения днес, не трябва да ни учудва. Това е нещо напълно нормално.

Николай Шушков подчерта, че институциите трябва да наваксат с информационната кампания за въвеждане на еврото, тъй като хората очакват отговори на редица въпроси, които ги тревожат.

„Аз бих успокоил хората. Тъй като България реално е в този паричен съюз от 1997 година, когато приехме валутния борд. Ние от тогава нямаме собствена парична политика, а се съобразяваме с паричната политика на ЕЦБ и нямаме право да емитираме повече от необходимите валутни средства. Така че няма какво оттук нататък друго да се промени относно паричната политика в нашата държава“, увери Шушков.

Според него бизнесът приема този преход положително. Разбира се, най-вече това се отнася за бизнесите с експортна насоченост. Може би няма да е така за тези, които работят на вътрешния пазар.

„Аз се занимавам от години с международен транспорт, нашият оборот е свързан с работа с европейски фирми и този преход за такива бизнеси ще бъде бърз и без сътресения. За останалите може да има известни колебания, но и те ще се справят. Докато за хората приемането на валутата не е еднозначен въпрос. Според мен – нито ще забогатеем рязко, нито ще обеднеем. Това зависи най-вече от състоянието на българската икономика, от нейната конкурентноспособност, а не от въвеждането на еврото“, коментира Николай Шушков.

По думите му, чисто психологически ще се чувстваме обеднели, защото едно усещането да имаш в джоба си 2000 лева, а друго - 1022 евро. Но и това усещане ще се преодолее бързо“, прогнозира той.

Николай Шушков изрази умерен оптимизъм за това доколко бързо ще почувстваме ефекта от нарастване на доходите на българите след приемане на еврото.

Той определи решението за присъединяване не страната ни към еврозоната като политическо, но допълни, че трябва да го приемем такова каквото е.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Георги Влайков

Какво да правим, за да помогнем при горски пожари?

През 2024 г. българските гори станаха най-горещата точка в Европа. Изгоряха безпрецедентно много хектари прекрасни гори. Ние всички като общество положихме огромни усилия, за да спасим природата си. Но… борбата не е свършила. В знак на благодарност за широката обществена подкрепа и тази година Националната асоциация на доброволците в Република..

публикувано на 07.07.25 в 13:17

Полина Господинова: Всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане, всяко мълчание – любов

„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..

публикувано на 06.07.25 в 13:06
Иво Недев

Без електрически тротинетки в централните пешеходни зони в Благоевград

Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...

обновено на 04.07.25 в 14:40

Тийнейджъри напират за водни спасители в Благоевградска област

Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..

публикувано на 04.07.25 в 11:45

Денис Никифоров: Изкуственият интелект няма сърце и затова психологът остава незаменим

Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...

публикувано на 03.07.25 в 08:55

Борис Харизанов: Изкуственият интелект не може да замени добрия и подготвен адвокат

В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..

публикувано на 02.07.25 в 11:36
Румяна Станоева

Безплатни летни занимания по 19 вида спорт за учениците в Благоевград

Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..

публикувано на 02.07.25 в 11:18