От началото на миналата седмица Държавната комисия по стоковите борси и тържищата /ДКСБТ/ стартира седмична информационна кампания за цените на основните храни. Инициативата цели прозрачност при ценообразуването в процеса на въвеждане на еврото. Ще се осъществява строг контрол срещу спекулативни действия на пазара, въвежда се и нова мярка за наблюдение на цените на хранителните стоки на едро, чрез публикуването на седмични отчети за динамиката на цените на основните хранителни продукти.
„За щастие, първият седмичен анализ не показва някакви ненормални изменения. Имаме средноседмични девиации, които са в рамките на нормалното – 2,3, 5 стотинки. Като цяло се регистрира към момента спад в цените на зеленчуците. При плодовете нещата са малко по-странни зарад климатичните изменения, които наблюдавахме през април и през май. Компрометирана е реколтата при кайсии и череши, а ягодата се явява основен заместител и затова цената при нея пада доста по-бавно. Ябълките са с лек тренд нагоре. При основните хранителни продукти има колебания в рамките на 15,20 до 30 стотинки. Тази седмица се наблюдава спад при свинското месо, цената му е на нивото от миналата година. Като цяло, нормална динамика, без някакво особени промени ,които да се наблюдават. При основните хранителни продукти няма почти никакви изменения“, съобщи в ефира на Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на ДКСБТ.
Седмичният анализ, който прави Комисията не е нещо ново, това е част от досегашната дейност на институцията. Идеята е да се проследи процесът на динамиката в цените от всички потребители. Информацията ще бъде предоставена ежеседмично на медиите и ще се публикува на сайта на ДКСБТ. Така ще се избегнат всякакви спекулации с поскъпването на даден хранителен продукт.
„Например, ако сега киселото мляко се продава на 1.30 лв., а следващата седмица се продава на 1.60 лв., това ще е необяснимо. И оттук нататък трябва да се постави този въпрос, защо е поскъпнало киселото мляко. Идеята е да се разсеят всякакви спекулативни приказки, защото в момента има доста много информация, която не е вярна и така се наслагват определени настроения у хората. Затова, ние даваме фактите такива, каквито са. Ние трябва да установим причината за това поскъпване“, допълни председателят на ДКСБТ.
Според него, измененията в климата, а не предстоящата смяна на лева с еврото, е основният фактор, който влияе върху формирането на пазара. Тази година ще има дефицит на плодове като череши, кайсии, праскови и донякъде ябълки. Спад в цените се наблюдава при някой зеленчуци като домати, краставици и картофи. Зрелият лук задържа цената си, леко поскъпване има при морковите, заради все още малкото предлагане. Червеният и зеленият пипер са надолу, поскъпване с около 20 ст. има при лимоните, заради малкото предлагане от Южна Америка.
Според експерта, ако при пазара на едро няма проблем, а има в търговията на дребно, потребителите могат да видят къде е проблемът и да преценят от къде и какво да купуват.
„При смяната на валутата може да има много леки изменения в цените, но засега няма реализирана инфлация преди въвеждането на еврото. Не трябва да се подвеждаме по непроверена информация. Благоевград продължава да бъде в „златната среда“ по отношение цените на храните на областно и общинско ниво. София е шампион по най-ниски и най-високи равнища. Варна също има доста високи равнища, при вас наистина е „златната среда“, едва ли сте градът с най-висока логистика, но по цифрите имате един реален пазар“, допълни Владимир Иванов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..
През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..
Националният съюз на ключарите в България провежда превантивна кампания, чиято цел е да информира хората как да предпазят домовете си от обири по време на ваканционния сезон. "За съжаление крадците стават по-изобретателни. Вече наблюдаваме не толкова взломяване на ключалки, колкото отключване със специални инструменти безшумно и без видими белези...
Темата с въвеждането на еврото в страната ни след 1 януари 2026 година все още предизвиква противополюсни мнения - едни са възторжени от предстоящото въвеждане, други са песимистично настроени и отказват да приемат еврото като своя валута. Все по-често в публичното пространство се чуват и реплики като „загуба на българска идентичност“...