От тази есен в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград ще се осъществи прием по нова специалност „Лекарски асистент“. „Лекарски асистент - това е бившата специалност фелдшер. За региона, в който е разположен университетът и за хората, които живеят тук, това е изключително важна специалност, тъй като личните асистенти имат по-големи правомощия от медицинската сестра и акушерката. Имат възможност за самостоятелна практика в населените места, които са по-отдалечени, по-трудно достъпни. И когато има млади хора, естествено, че те имат и по-голяма възможност да работят дълги години и също така да придобият опит от по-възрастните си колеги. Мисля, че тази нова специалност е в полза на хората“, каза в предаването „Аз, буки, веди“ проф. д-р Росица Дойновска, ръководител катедра „Здравни грижи“ и зам.-декан на Факултета „Обществено здраве, здравни грижи и спорт“.
Специалността „Лекарски асистент“ влиза в категорията на регулираните професии в професионално направление „Здравни грижи“, където са специалностите „Медицинска сестра“ и „Акушерка“. Има изисквания спрямо изучаваните дисциплини, включени в учебните планове. В наредбата е посочен минималния хорариум по тези дисциплини.
„Ние сме спазили абсолютно всички изисквания по тази наредба. Надяваме се през есента първите студенти в специалност „Лекарски асистент“ да започнат обучението си. Подали сме документите в Националната агенция по оценяване и акредитация и горещо се надявам, че от есента ще имаме такъв випуск. Истината е, че нашите студенти влизат с много висок бал в двете специалности „Медицинска сестра“ и „Акушерка“. Очакваме приемът да бъде увеличен, за да може наистина да се отговори на потребностите, защото всички ние виждаме каква е средната възраст и колко е натовареността“, коментира проф. Дойновска. Според нея над 95% от завършилите двете специалности „Акушерка“ и „Медицинска сестра“ в ЮЗУ работят по специалността си в болниците на Югозападна България. „Напоследък все по-малко хора от нашата професия излизат в чужбина. За нашите випуски, които завършват, бих казала, че не повече от 10 колеги са отишли да работят в чужбина. Всичко друго е тук и работи в болниците на Югозапада“, допълни проф. Дойновска.
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..
През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..