Кадри, заснети под прикритие в българска ферма, показват ужасяващи условия, в които хиляди кокошки носачки живеят и умират всеки ден. Това разкритие е част от най-мащабното глобално разследване на индустриалното отглеждане на кокошки в клетки, проведено едновременно в 37 държави от всички континенти. България е сред страните с най-висок дял на клетъчно отглеждане в ЕС – близо 70% от всички кокошки у нас живеят през целия си живот затворени в тесни клетки, в условия, които потребителите трудно могат да си представят.
Разследването е публикувано от Сдружение КАЖИ в рамките на международната инициатива Real Cost of Eggs („Истинската цена на яйцата“), координирана от международната коалиция Open Wing Alliance, с участието на We Animals и Anima International. Кадрите повдигат въпроси, свързани с безопасността и проследимостта на яйцата, които достигат до магазинната мрежа, включително от големи търговски вериги.
„Тези разследвания показват това, което ние от години знаем, че отглеждането на кокошки в клетки води до много голяма агресия и канибализъм сред животните, до намаляване на имунитета и до изключително лошо отношение към животните, включително и опасно за здравето на потребителите на яйцата от тази кокошки, които са обозначени с код 3 в търговската мрежа“, коментира за Радио Благоевград Петя Алтимирска, председател на Сдружение КАЖИ, благодарение на което тези шокиращи кадри вече са публично достояние.
Според нея, потребителите на знаят каква е цената на яйцата, които купуват. И ако всеки от нас се замисли, каква е реалната стойност на страданието, което купуваме, ще сме една идея по-осъзнати и ще потърсим алтернатива. Алтернативите ги има в магазините - това са яйца от подово отглеждани кокошки, които са обозначени с код 2, от свободно отглеждани кокошки с код 1 и от био отглеждани кокошки с код 0.
След подаден сигнал, от БАБХ е направена проверка на птицевъдната ферма. Установени са съществени нарушения в прилагането на задължителните мерки за биосигурност и ветеринарно-санитарен контрол, включително в инфраструктурата, разделението на зони и хигиенните практики в обекта. На стопанина са издадени предписания за отстраняване на констатираните несъответствия, както и актове за установяване на административни нарушения. Наложена е временна забрана за движение на живи птици от и към обекта. Стопанството е поставено под засилен официален контрол. Предстои предприемане на допълнителни действия, включително поетапна депопулация на птиците, при стриктно спазване на действащата нормативна уредба.
„От направените проверки на Агенцията по храните стигаме до един много неприятен извод – че се поръчва да се унищожат всички, около 46 хиляди животни, които са в тази ферма, поетапно. Това означава депопулация. Не е дадена подробна информация как и защо точно ще се случи това. Разговарях с експерт от Агенцията по храните, от когото разбрах, че ще бъдат унищожени всички животни, които са клетъчно отглеждани, защото те са вече в края на своя жизнен стопански цикъл. Клането ще бъде в кланици, а месото ще бъде реализирано, защото не са открити заболявания по животните. Това, което е по-важно за нас е, дали има механизъм, с който ние можем да спасим част от тези животни, много искаме това да се случи“, точни още Петя Алтимирска.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Петя Алтимирска:
Според Даниел Божанков, председател на Асоциацията на промишленото птицевъдство в България, не е доказано, че тези кадри са от българска ферма.
„Много добре изгледах кадрите, но по нищо не личи, че те са от българска ферма. Преди година-две също имаше подобни кадри, но те се оказаха от Филипините, а те от българска ферма. Предполагам, че и сега ще се получи нещо подобно. Направена е проверка, наистина има нарушения и фермата трябва да ги отстрани. Но за мен не е ясна истинността на тези кадри. Това не е така при всички производители и това трябва да е ясно. Ние сме допускали досега журналисти в нашите ферми, които са правили филми и репортажи, от които става ясно, че в българските ферми условията не са такива. Явно при някой производители може да има нарушения, но ние сме поставени под непрекъснат контрол“, коментира за Радио Благоевград Даниел Божанков.
Той уточни, че част от производителите имат намерение да променят начина на отглеждане на кокошките от клетъчно, в така нареченото волиерно. То предполага повече пространство за животните. Клетките са по европейски изисквания, но има тенденция да се сменят клетките с така наречените волиери, които представляват разположени на етажи платформи, които осигуряват повече пространство на животните.
„Този процес вече е стартирал и в България, но е доста скъп и затова се случва с по-бавни темпове. Настояваме този процес да се финансира от ЕК, за да се случи по-бързо. Това се отразява и на крайната цена, така че всичко си има цена. Тези кадри са много крайни и не ми се вярва това да се случва в България. Самите яйца са с еднакви вкусови качество при 99% от кокошките. Когато има стрес, една кокошка не снася яйца, така че самите производители нямат интерес кокошките да са стресирани“, категоричен бе Даниел Божанков.
Подробностите можете да чуете в разговора на Биляна Славчева с Даниел Божанков:
Голям процент хора решават да отидат в планината без предварителна подготовка, което е предпоставка за инциденти. 7 спасителни акции за последните две седмици са провели планинските спасители в района на Седемте рилски езера, съобщиха от Планинската спасителна служба. Оказва се, че именно езерата са най-посещаваното място от туристи в..
Брокерите в България много отдавна са готови за прехода към еврозоната, защото ние всички отдавна работим с евро. Така че чисто оперативно не очаквам някакви трудности, нито за сектора, нито за клиентите. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Веселина Стоева, председател на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти. През..
Министерският съвет одобри промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от МОН. С част от тези промени се цели затягане на дисциплината, по-строга регулация на използването на мобилни устройства и повече правомощия за учителите в справянето с неприемливо поведение на учениците. В рамките на един месец предложените..
Въженият парк край Благоевград премина на лятно работно време. Атракционът ще бъде отворен за посетители в интервала от 9:00 до 13:00 часа и от 17:00 до 20:00 часа. “Промяната се налага заради високите температури през деня. При 33 градуса на сянка паркът се затваря, защото горе децата се напрягат, като ги пече слънцето директно и там става..
Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..
Граждани изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики след официалното представяне на уебплатформата "Антиспекула" и мобилното приложение за подаване на сигнали. Най-голям брой сигнали за последните дни са подадени от София, следвани от Варна и Благоевград. Малка част от..
С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..