Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво да правим, за да помогнем при горски пожари?

Георги Влайков

През 2024 г. българските гори станаха най-горещата точка в Европа. Изгоряха безпрецедентно много хектари прекрасни гори. Ние всички като общество положихме огромни усилия, за да спасим природата си. Но… борбата не е свършила. В знак на благодарност за широката обществена подкрепа и тази година Националната асоциация на доброволците в Република България организира безплатен уебинар на тема: "Какво да правим, за да помогнем при горски пожари? Как да се подготвим и какво да очакваме?"

Според Георги Влайков от Националната асоциация на доброволците в Република България, около 40-50 човека са участвали в уебинара, което означава, че хората се интересуват от тази тема.

„Първо разказахме какви типовете гори в България и какви типове пожари възникват. Разгледахме подземен, наземен и върхов пожар и какви са рисковете при тяхното възникване. Коментирахме и факторите, които са основни за възникването на пожарите, това е много важно. Едно от нещата, върху които акцентирахме е, че силният вятър е един доста определящ и рисков фактор. За радост в България все още нямаме такъв случай за евакуация на хора при големи пожари, каквито има в момента в Гърция, но трябва да знаем, че вятърът е един от факторите за пожарите, другият е сухото време“, коментира за Радио Благоевград Георги Влайков.

Според него, човешката небрежност и паленето на огън на открито, са също фактори за възникването на горски пожари. Около 30-40% от пожарите в България възникват от умишлен палеж, близо такъв е и процентът на пожарите от човешка небрежност. Доста по-малко са пожарите, които възникват заради природни бедствия като мълниите. Незагасеният добре огън при правенето на барбекю например, както и паркирането на коли върху суха растителност, също може да предизвикат пожари.

„Много важен е акцентът свързан със спонтанните доброволци, как трябва да са екипирани, какво да носят и как да се държат по време на пожара. Трябва да носят дрехи с дълъг ръкав от памучна материя, без синтетика, маска, ръкавици, очила, дихателната защита е много важна. Обувките задължително трябва да могат да издържат стъпването върху горещи предмети, тъй като през последните години се нагледахме с колегите на стопени подметки на спонтанни доброволци, които идват да помагат. Каски, очила и личен багаж, който трябва да съдържа вода, храна и медикаменти от първа необходимост, също е добре човек да носи със себе си“, допълни доброволецът.

Много важно е хората да са запознати с организацията на бедствието. Пожарникарите координират цялата акция и разпределят задачите на останалите доброволци, които са дошли да помагат. Много важно е спонтанните доброволците да не напускат мястото си без да са предупредили за това. Затова, много важен акцент е безопасността на доброволците.

„Миналата година имаше два инцидента с пострадали доброволци, единият не чак толкова, но другият беше по-тежко пострадал. Най-важното, което казваме на доброволците е, че тяхната лична безопасност е основен приоритет. Затова те трябва да изискват максимално много информация от човека, който отговаря за тях – къде го пращат, какво се очакват от него, какви рискове ще види на място и ако прецени, че нещо не е във възможностите му, просто да не го прави. Много по-добре е да кажеш – „не мога да отида там и да направя това“, отколкото –„не, не, аз съм герой“ и да стане някаква беля. Опитваме се в групите със спонтанни доброволци да има поне двама-трима от нашите или пожарникари, които да ги координират дейностите“, коментира още Георги Влайков.

Той съобщи, че от Асоциацията на доброволците вече са направили една специална брошура с цялата важна информация за спонтанните доброволци, които искат да участват при гасенето на горски пожари. Тя е публикувана на сайта и на Фейсбук страницата на Асоциацията.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Георги Влайков:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Полина Господинова: Всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане, всяко мълчание – любов

„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..

публикувано на 06.07.25 в 13:06
Иво Недев

Без електрически тротинетки в централните пешеходни зони в Благоевград

Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...

обновено на 04.07.25 в 14:40

Тийнейджъри напират за водни спасители в Благоевградска област

Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..

публикувано на 04.07.25 в 11:45

Денис Никифоров: Изкуственият интелект няма сърце и затова психологът остава незаменим

Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...

публикувано на 03.07.25 в 08:55

Борис Харизанов: Изкуственият интелект не може да замени добрия и подготвен адвокат

В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..

публикувано на 02.07.25 в 11:36
Румяна Станоева

Безплатни летни занимания по 19 вида спорт за учениците в Благоевград

Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..

публикувано на 02.07.25 в 11:18

Ученици от три държави видяха отблизо роботи в действие

Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..

публикувано на 02.07.25 в 10:52