Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Етика в родилната зала

Снимка: архив

През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в защита на родилката. Тече и проверка от  Изпълнителната агенция „Медицински надзор“.

Тези събития ни провокираха да проверим какво се случва зад вратите на една родилна зала. Къде остава етиката и има ли място тя по време на родилния процес. Коментар по темата за Радио Благоевград направи дългогодишният акушер гинеколог д-р Петър Динов, който е и завеждащ АГ отделението в една от болниците в Дупница.

„Категорично етиката трябва да я има! И често я има, но за съжаление и много често се пука и я няма! Родилката, която по принцип е притеснена, която идва с доверие към лекарския екип, тя трябва да получи нормално, човешко, подчертавам човешко и професионално отношение. За съжаление не винаги се случва това. Това отношение обаче е двупосочно. Много рядко се случва родилка да се държи неуважително към лекарския екип“, каза за Радио Благоевград д-р Петър Динов.

Публикацията на родилката предизвика  широк обществен отзвук. Подобни случаи и в миналото са повдигали темата за отношението към родилките в болнична среда и за нуждата от реформи в акушеро-гинекологичната помощ в България.

Теменужка Чифлигарова ражда първото си дете във Великобритания и споделя за отношението на лекарите там към бъдещите майки:

„С мен се държаха страхотно. Постоянно те надъхват, че се справяш много добре. Дори ти казват, че изглеждаш добре. Непрекъснато те питат как си? Направиха обстановката изобщо да не се усеща като болница. Пуснаха ми музика. Шеги... много добро отношение.“

Раждането е сакрален момент за всяка жена. Често обаче то не преминава по план. И ако във Великобритания жените получават психологична помощ преди, по време и след раждането, то в България нещата не стоят точно така. Нуждата от психолог в болниците е от огромно значение, както за пациентите, така и за персонала за лечебното заведение, казва психологът Ния Коновска.

„На мен ми се иска самата държава да се намеси, защото стъпките не са само да се включат такива специалисти във всяка една болница и да има изискване, както има изискване да има анестезиолог, а така да има и психолог, който да е активна фигура и да бъде допуснат до екипа и да работи, да се среща с пациенти. Но също така идеята за психологическа грижа да навлезне още в самото образование на лекарите. Това да не бъде нещо разделено от грижата за пациента. Ние гледаме на пациента като на едно уязвимо звено, но всъщност много често ние не си даваме сметка, колко уязвими са самите специалисти и бърнаутът, на който те са подложени. Самите лекари също имат нужда да бъдат подпомогнати“, заяви Ния Коновска.

Българският лекарски съюз също излезе с позиция, че е против генерализирането на отделни случаи и подчерта, че подобни обвинения трябва да бъдат внимателно проверени и доказани.

Всички гледни точки чуйте в звуковите файлове.










Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Новите сортове тютюн се адаптират успешно в българските условия

Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..

публикувано на 17.07.25 в 11:58

„Ваканция в музея“ организират в Брезник

За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..

публикувано на 17.07.25 в 11:25

Как да предпазим дома си от кражби през ваканционния период

Националният съюз на ключарите в България провежда превантивна кампания, чиято цел е да информира хората как да предпазят домовете си от обири по време на ваканционния сезон.  "За съжаление крадците стават по-изобретателни. Вече наблюдаваме не толкова взломяване на ключалки, колкото отключване със специални инструменти безшумно и без видими белези...

публикувано на 17.07.25 в 09:35

България няма да загуби идентичността си след въвеждането на еврото

Темата с въвеждането на еврото в страната ни след 1 януари 2026 година все още предизвиква противополюсни мнения - едни са възторжени от предстоящото въвеждане, други са песимистично настроени и отказват да приемат еврото като своя валута. Все по-често в публичното пространство се чуват и реплики като „загуба на българска идентичност“...

публикувано на 15.07.25 в 12:49

Xtreme Map – адреналинът има своя карта!

България има нов пътеводител за търсачите на силни усещания –  Xtreme Map . Това е първата по рода си  интерактивна карта , която събира на едно място всички дестинации за  екстремни спортове в страната : от парапланеризъм и скално катерене до бънджи скокове, каяк, сноуборд и още. Зад идеята стои  Светозар Желев , създател на картата и страстен..

публикувано на 15.07.25 в 11:42

Три дни ще празнуват в село Беласица

На 20 юли, денят на Свети Пророк Илия, е празникът на петричкото село Беласица. Светецът е закрилник на населеното място, затова и местната черква носи неговото име. Тази година празникът ще бъде тридневен, като началото ще бъде поставено на 18 юли, петък. „Празничните дни ще открием с футболна среща между местния отбор и ветераните, която..

публикувано на 14.07.25 в 13:36
Веселин Боришев

Веселин Боришев: Аз не правя компромиси в работата

Започна пътуването към един голям и смислен разказ, озаглавен " Месец на фотографията на Веселин Боришев ". Седем изложби, преплитащи сюжетите си през и чрез личността на автора. За това пътуване, срещащо фотожурналиста с безмилостно точно и изобличаващо иронично око с художника-фотограф, осмислящ реалността, е разговорът на Валентин Дишев с Веселин..

публикувано на 13.07.25 в 12:42