Когато в цената на тока е била включена добавката "зелена енергия", не е бил въведен квотният принцип и се оказва, че най-скъпата енергия, тази от фотоволтаиците, е с най-голям дял. Това поясни в предаването "Нещо повече" енергийният експерт проф. Атанас Тасев.
По думите му, през 2012-а година енергийният регулатор не е успял да включи в следващото повишение на цената на тока 500 млн. лева от изненадващо бързото въвеждане на допълнително 600-700 мегавата фотоволтаици и тези пари висят като невъзможност да бъдат събрани. Впоследствие имаше опит тези пари да бъдат събрани с такса "достъп", която обаче отпадна в съда и това внесе още по-голямо объркване.
В сектор "зелена енергия" няма никаква икономика, има само политика. Мощностите за производство на "зелена енергия" не са равномерно разпределени, най-голямата концентрация на фотоволтаици са в Югоизточна България, тоест EVN. Парите, които се събират от потребителите, за да компенсират "зелената енергия", не са достатъчни, а разликата остава в НЕК, поради което се появява сегашният проблем - НЕК дължи определени суми на електроразпределителните компании, процесът се задълбочи с отмяната на административния акт на Върховния административен съд за тази добавка и се стигна до този спор с размяна на остри реплики в публичното пространство. Отнемането на лиценза няма да реши проблема, нужни са много сериозни мерки в енергийния сектор по коригиране на изкривената ценова политика.
Професор Тасев предупреди, че в енергетиката цъка ценова бомба и системата може да блокира.
Цялото интервю с Атанас Тасев може да чуете от звуковия файл.
Две машини за асфалтирани са изгорели рано тази сутрин, собственост на частната фирма, осъществяваща ремонтни дейности в пътната отсечка. Те са се намирали в района на светофара на "Капчето". От пожара малкия валяк е напълно унищожен, а са нанесени материални щети по големия валяк. Това потвърди за БНР Бургас началникът на регионалната служба „Пожарна..