Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Специалисти спорят за автентичността на културното наследство

Как да опазваме наследството от миналото и да развиваме културен туризъм с уважение към автентичността и мисъл за бъдещето. Това е днешната тема на Радио Бургас. Дали възстановяването на крепости и храмове от миналите цивилизации  в целия им блясък ще ни доведе повече туристи или напротив надстрояването върху руините  при липса на достоверна информация и верен материал е проява на лош вкус, неуважение към историята, незачитане на европейските критерии за културно наследство. В основата на този разгорял се последните години спор стоят  и европейските пари,  с които до момента в България са реставрирани 10 крепости. През новия програмен период страната ни ще получи от Европа 300 млн. евро със задачата да се възстановят и поддържат културните паметници. Крепостите ни са най-мащабните исторически обекти, които хващат окото и затова към тях са се устремили общините в последно време, казва проф. Божидар Димитров. Бутафория ли са обаче възстановените твърдини?  Ето тезата на директора на  НИМ Божидар  Димитров за тежката дискусия,  в която участват историци, археолози, художници и реставратори:

чуйтезвуковия файл



По думите на проф. Божидар Димитров за миналата година половин милион туристи са посетили възстановената крепост Цари Мали град в самоковското село Белчин. Това е обекта, който подобно на крепостта Кракра край Перник отнася най-много критикиза бутафория и липса на  историческа достоверност. Другите възстановени обекти, които привличат туристи са крепостите Яйлата, край Каварна, обектите край Мездра и Пещера. В  момента се реставрира Траянови врата,  в Созопол все още не са довършени пълните реставрации.  Според директора на НИМ крепостите, които са само руини не могат да бъдат използвани за туризъм и трябват средства за да станат  атрактивни за посетители.  Директорът на РИМ Милен Николов е на мнение , че  останките от късноантични и средновековни укрепления трябва да се вдигнат и над земята, но не в напълно завършен вид

чуйте звуковия файл



Художникът Владо Руменов от Гражданската инициатива за опазване на българското културно наследство призова Европа да спре да дава пари за крепости, които никой не е виждал как са изглеждали. По този начин се вандализират паметниците и се подменя тяхната автентичност, смята още Владо Руменов. Тезата на известния български архитект- проф. Тодор Кръстев, който призова към широка дискусия на всички нива за това как да се отнасяме към  материалното наследство от миналото  ще чуете в  предаването “Булевард  Демокрация“ този следобед.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Царево се обедини в помощ на Елза Дадурян

Коледен благотворителен концерт и базар обединиха Царево, в помощ на малката Елза Дадурян от Бургас. А б лаготворителния волейболен турнир бе първи по рода си и се очертава да стане традиционен. При момчетата – три тима премериха сили по системата всеки срещу всеки. Домакините от Царево са убедително първи след победи срещу Бургос с 3:1 гейма и..

публикувано на 23.12.24 в 11:44

Според природозащитни организации трябват санкции срещу незаконните развъдници и търговия с кучета

Според природозащитни организации трябва да има санкции срещу незаконните развъдници и търговия с животни, но и срещу собствениците, които изоставят кучетата си. Ако четириногите са чипирани много по-лесно ще се намерят и глобят недобросъвестните им стопани. Дария Хулка от бургаския общински приют за кучета смята, че хората се обръщат към онлайн..

публикувано на 23.12.24 в 11:10

Протестен поход за запазване целостта на парк "Сините камъни" в Сливен

Протестен поход за запазване целостта на Природният парк "Сините камъни" се проведе днес в Сливен. Походът започна с изкачване до скалата "Халката" и завърши пред сградата на Община Сливен.  Организират поход за запазване на Природен парк „Сините камъни" Протестиращите за втори път тази седмица настояха да бъде спряна процедурата по изваждането..

публикувано на 22.12.24 в 19:14

Затварят за движение централния площад в Поморие за Нова година

Временна забрана за движение и паркиране ще има на площад "Св. св. Кирил и Методий" в Поморие от 13 часа на 30 декември до 13 часа на 1 януари 2025 година . Причината е Коледно-новогодишната програма на общината.  Автобусите на обществения транспорт, изпълняващи маршрутни разписания по автобусна линия Поморие - градско - линия  № 1, Поморие -..

публикувано на 22.12.24 в 17:15

Коледарски групи наричаха за здраве на конкурс в Камено

Традиционен коледарски конкурс се проведе днес в залата на НЧ „Просвета“ – 1927 в Камено. В конкурса участваха 20 представителни коледарски групи от Област Бургас.  Общо над 200 участници се изявиха в конкурса. Конкурсът се провежда повече от 15 години, а организатори са Община Камено и НЧ „Просвета -1927“ – гр. Камено. Неговата цел е да..

публикувано на 22.12.24 в 16:05

Няма да има повишение на местните данъци и такси в Айтос

Няма да има повишение на местните данъци и такси в община Айтос, съобщават от администрацията. Вероятно ще бъде въведен принципът "замърсителят плаща" през 2026 година.  През 2025 година общината ще поеме сметопочистването. Основната цел е да се подобри качеството на услугата.  Със собствени средства са закупени 1000 контейнера тип „Бобър“, както и..

публикувано на 22.12.24 в 15:30

Протест срещу урбанизацията на парк "Сините камъни" ще се проведе в Сливен

Поход за запазване на Природен парк „Сините камъни“ ще се състои в сливенската планина, а след това ще има протест пред сградата на общината в града.  Протестът, който се организира в социалните мрежи, е във връзка с предложението на Областна управа и Министерството на околната среда и водите за намаляване на територията на парка с 12 декара около..

публикувано на 22.12.24 в 07:30