Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Специалисти спорят за автентичността на културното наследство

Как да опазваме наследството от миналото и да развиваме културен туризъм с уважение към автентичността и мисъл за бъдещето. Това е днешната тема на Радио Бургас. Дали възстановяването на крепости и храмове от миналите цивилизации  в целия им блясък ще ни доведе повече туристи или напротив надстрояването върху руините  при липса на достоверна информация и верен материал е проява на лош вкус, неуважение към историята, незачитане на европейските критерии за културно наследство. В основата на този разгорял се последните години спор стоят  и европейските пари,  с които до момента в България са реставрирани 10 крепости. През новия програмен период страната ни ще получи от Европа 300 млн. евро със задачата да се възстановят и поддържат културните паметници. Крепостите ни са най-мащабните исторически обекти, които хващат окото и затова към тях са се устремили общините в последно време, казва проф. Божидар Димитров. Бутафория ли са обаче възстановените твърдини?  Ето тезата на директора на  НИМ Божидар  Димитров за тежката дискусия,  в която участват историци, археолози, художници и реставратори:

чуйтезвуковия файл



По думите на проф. Божидар Димитров за миналата година половин милион туристи са посетили възстановената крепост Цари Мали град в самоковското село Белчин. Това е обекта, който подобно на крепостта Кракра край Перник отнася най-много критикиза бутафория и липса на  историческа достоверност. Другите възстановени обекти, които привличат туристи са крепостите Яйлата, край Каварна, обектите край Мездра и Пещера. В  момента се реставрира Траянови врата,  в Созопол все още не са довършени пълните реставрации.  Според директора на НИМ крепостите, които са само руини не могат да бъдат използвани за туризъм и трябват средства за да станат  атрактивни за посетители.  Директорът на РИМ Милен Николов е на мнение , че  останките от късноантични и средновековни укрепления трябва да се вдигнат и над земята, но не в напълно завършен вид

чуйте звуковия файл



Художникът Владо Руменов от Гражданската инициатива за опазване на българското културно наследство призова Европа да спре да дава пари за крепости, които никой не е виждал как са изглеждали. По този начин се вандализират паметниците и се подменя тяхната автентичност, смята още Владо Руменов. Тезата на известния български архитект- проф. Тодор Кръстев, който призова към широка дискусия на всички нива за това как да се отнасяме към  материалното наследство от миналото  ще чуете в  предаването “Булевард  Демокрация“ този следобед.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Малкият бизнес в голямата мрежа. Как да се конкурирате с гигантите във вашия бранш?

В наши дни, малкият бизнес се изправя пред уникално предизвикателство - как да се конкурира с големите играчи в необятното онлайн пространство. С правилната стратегия и инструменти, вашият бизнес ще оцелее и ще процъфти. В дигиталния свят има място за всички! Нека разгледаме как можете да спечелите предимство и да се конкурирате успешно с гигантите..

публикувано на 19.11.24 в 15:50

Актуализираха картата за шума: Къде е най-шумно в Бургас?

Автомобилният трафик е най-големият и основен източник на акустично натоварване върху населението в Бургас . Това показва актуализираният план за действие към Стратегическата карта за шума, който местният парламент предстои да гласува.   3 776 автомобила на час средно минават по бул. "Стефан Стамболов" в района на областната болница...

публикувано на 19.11.24 в 14:35

6 декември и 3 януари ще са неучебни в Община Бургас

Празникът на Бургас -6 декември отново ще е неучебен за бургаските ученици. Те нямат да учат и на 3 януари. Това съобщи кметът Димитър Николов.  Така зимната ваканция ще се удължи още малко и вече ще обхваща дните от 21 декември 2024 г. до 6 януари 2025 г. И тази година ще спазим традицията 6 декември да бъде неучебен ден за бургаските..

публикувано на 19.11.24 в 12:43

Осветяват алеята за пешеходци и колела между Слънчев бряг и Тънково

Поставят се осветителни стълбове по комбинираната алея за пешеходци и велосипедисти, която започва от Слънчев бряг до околовръстния път на с. Тънково. От Община Несебър уточняват, че по двупосочно трасе с дължинаприблизително 2 километра се поставят 88 нови стълба, 25 от които с двойни осветителни тела на височина 8 м и съответно 4 м, и 63 стълба с..

публикувано на 19.11.24 в 11:46

Празничен концерт, традиционни ритуали и рибен курбан за Никулден в Бургас

Бургас се подготвя за Никулден. Празникът отново ще предложи на бургазлии и гостите на града много културни, музикални и кулинарни изненади. Празничната програма ще е в духа на традицията, а забавленията ще са през целия ден по главните улици на морския град. Кулминацията ще е вечерта с Никулденския концерт и запалването на светлините..

публикувано на 19.11.24 в 11:00

Герб от теменужки посреща влизащите в Болярово

Гербът на Болярово бе създаден с над 3 хиляди теменужки. Цветният символ на общината е разположен в началото на общинския център на пътя Средец-Бургас. Идеята е част от празничните прояви посветени на юбилейната 2024 година за крайграничното градче.  В герба в стилизиран вид са изобразени дъбови листа, символ на оптимизма, зъбни колела-символ на..

публикувано на 19.11.24 в 10:54
Снимката е илюстративна

Част от Стария град на Созопол ще е без ток

Без захранване за извършване на профилактика в ТП Аполон ще бъде част от стария град на Созопол - ул. "Мусала", ул. "Вихрен" и ул. "Витоша"  от 11:30 до  12:30 ч., както и: -  ул. "Аполония", ул. "Милет", ул. "Кирил и Методий" от 10:30 до 11:30 ч.  - ул. "Анаксимандър", ул. "Амфора", ул. "Пеликан", ул. "Тюлен", ул. "Рибарска", ул...

публикувано на 19.11.24 в 08:18