Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марихуана за медицински цели - "за" и "против"

Държавата проучва възможността да се разреши употребата на марихуана за медицински цели. Tоксико-химичната лаборатория на Военно-медицинската академия e мястото, където се изследват наркотиците, тяхното количество и състав. Според решение на Националния център по наркотични вещества трябва да се направи анализ на изследванията за употреба на марихуана за лечение. Целта е държавата да вземе решение - ще се разреши ли медицинската употреба или не. Спорът за и против медицинската марихуана се води в целия свят. В някои държави разрешават употребата й. Други, сред които и България, поставят хората, които пушат трева , под ударите на закона. У нас трима пациенти са осъдени за употреба на коноп. Гледната точка на пациентите и терапевтите потърси Петя Янакиева.

  Пациентските организации застават зад идеята марихуаната да бъде разрешена с медицински цели. Именно те поставят дебата отново и отново през годините. Само преди ден от Холандия, страната с най-либерален режим към „тревата“, се завръща председателят на Българския пациентски форум Иван Димитров. Позицията му по казуса е следната:

  „Като погледнем, че в половин Европа и Америка това нещо съществува, значи е нормално. Още повече – за съжаление ние сме имали през годините случаи, през коитона хора с много тежки заболявания, особено онкологично болните, морфинът вече не им действа. В чисто медицински аспект това нещо би помогнало на пациентите. Говорим наистина с регламенти, както е в Европа и света. Говорим наистина за употреба с медицински цели – облекчава болката от наистина много заболявания – глаукома, онкологични заболявания и т.н. Това е в помощ на българския пациент. За съжаление много български пациенти не са имали достоен край. Наши партньори, пациентски организации с онкологични заболявания, по съвсем различен начин живеят живота си и достойно си отиват от този свят, без болка и без това, което преживява всеки един български пациент.
  Холандия като вариант „марихуана“ е абсолютно либерална държава. Но когато става дума за медицински цели, по абсолютно същия начин се подхожда както в Канада, както е в САЩ и както е в други държави. Има си специални карти, специален контрол, наблюдава се, изписва се при специални диагнози, и когато вече медикаментите не вършат работа. Пак казвам – няма да го измисляме!“

  На другия полюс е мнението на лекуващите зависимости. Дълги години Желяз Турлаков е бил наркозависим, но успява да излезе от черната дупка. Сега е посветил живота си на това да помага това да се случи и с други. Повече от десетилетие е начело на наркокомуна. Основният му аргумент против каквото и да е либерализиране на режима е, че пътят на почти всеки наркоман започва с тревата.

  „По принцип изразът за мен е „декриминализация“. „Легализация“ не носи за мен никакъв друг смисъл освен „свободна продажба“. Това е търговски израз и в крайна сметка аз, като работещ човек с хора, злоупотребяващи с вещества, дълги години като човек, гледащ от психотерапевтична гледна точка, съм изчел доста информация по отношение на това колко тревата вреди и какво е нейното действие. Безусловно безвредни вещества няма. Тревата също има своите ефекти, и те не са само в позитивния спектър. По отношение на употребата на марихуана легално за пациенти – тук трябва самите лекари да се изкажат по този въпрос, защото в медицината се използват много и различни медикаменти, които са наркотични, кокаинътс ъщо има своето приложение в медицината, морфинът също… Твърде спекулативно и популистко е да се говори за легализиране на нещо за кого? В сравнение с кое друго? Т.е. хората, ако наистина имат нужда, медицински е доказано, че имат нужда от такава помощ, би трябвало това медицината да го извоюва. И ако се прилага от медицината, то това да подлежи на някакъв много строг контрол от страна на самата медицина. Това е много тънък момент, но мисля, че е най-разумното. Пак казвам – „легализация“, „абсолютно безвредно“ – това са пълни глупости, изказани от хора, които или нищо не разбират, или имат някаква друга цел."

  И от пациентските организации, и от терапевтичните общности, лекуващи наркомани, са единодушни – ако се стигне до легалната употреба на канабис за медицински цели, това трябва да стане при ясно организирани правила и железен контрол. И едните, и другите изразяват обаче опасения, че малката вратичка ще отвори голяма порта. Така, както става в България.

Чуйте целия репортаж на Петя Янакиева в звуковия файл:







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Даровити бургазлии могат да кандидатстват за безплатно обучение в Центъра за млади таланти

Четири  години даровити деца от Бургас получават подкрепа и възможност да развиват заложбите си като се обучават безплатно в Центъра за млади таланти. 120 души са преминали през  това време в часове  по творческо писане, изобразително и приложно изкуство. Тази година фондация „Шанс за децата и природата на България", която стои зад..

публикувано на 17.09.24 в 16:28
Силвия Стефанова

Автосервизи горят отработено автомобилно масло и го превръщат в отрова за природата и хората

Един литър отработено автомобилно масло може да замърси 1 млн. литра вода, а при неконтролирано изгаряне на пет литра масло може да се замърси въздухът, вдишван от един човек за три години . Въпреки това автосервизи в България в разрез със закона горят отработено масло, използвайки го като гориво и така вредят сериозно на околната среда и създават..

публикувано на 17.09.24 в 16:55

Затварят кръстовището при улиците "Ивайло" и "Раковски" в Бургас

Поради дейности по реконструкция на ВиК мрежата на Бургас на 18.09.2024 г. /сряда/ от 09:30 часа до 17:00 часа се затваря кръстовището на ул. „Ивайло“ с ул. „Георги С. Раковски“ в Бургас, информират от Общината. Призовават се всички да спазват временната организация, която ще бъде въведена в участъка и да използват обходни маршрути.

публикувано на 17.09.24 в 15:52

Положиха първия асфалт по пътя Босна - Визица

Започна асфалтирането на първия участък от пътя Босна - Визица. Очаква се до края на есента да приключи полагането на първите асфалтови пластове в няколко участъка. Целта е да бъдат създадени подходящи условия за пътуващите по направлението преди настъпването на зимния сезон. Основният ремонт на трасето стартира през февруари т. г., а срокът за..

публикувано на 17.09.24 в 14:40

Организират в петък активен ден за мобилност, спорт и приключения

Събитието Байк Хъб Бургас ще се проведе н а 20 септември (петък) по време на Европейската седмица на мобилността. М отото тази година е „Споделени обществени пространства". Инициатива акцентира на толерантността, пътната безопасност, по-малко шум и замърсяване на въздуха и по-добро качество на живот. Програмата започва в 16:30 ч. пред Експо център..

публикувано на 17.09.24 в 12:41

Разпределят на пострадалите в Болярово парите събрани от дарения

На пострадалите семейства в Болярово ще разпределят средствата  по откритата дарителска кампания на  общината. Те са в размер на   203 342 лв. Изчаква се б ългарските общини, които решиха да подпомогнат пострадалите, да преведат  дарението. Ямболската Камара на строителите също е заявила желание за  оказване на подкрепа, като ще  изградят..

публикувано на 17.09.24 в 12:25

Почистват акваторията на стария град в Несебър

За втора поредна година Община Несебър, заедно с  водолази доброволци, организира почистване на акваторията на Стария Несебър от отпадъци, причинени от човешка дейност. Целта на акцията е да се отстранят пластмасови остатъци  и по-едрогабаритни  боклуци като автомобилни гуми, предмети от бита и др.  от морското дъно, като се започне от по-плитките..

публикувано на 17.09.24 в 11:59