Защо забранени стероиди се продават на деца? Колко са вредни тези хапчета - за ефектите и дефектите и кой контролира разпространението им?
Дискусията стана актуална около допинг скандала с националния ни отбор по вдигане на тежести, но проблемът не е от вчера. По тази причина спортният министър Красен Кралев, в свой проект на стратегия за борба с допинга предложи Антидопинговият център да издава лицензи на фитнес залите, за да се ограничи употребата му при масовия спорт и то главно при децата. Причината - в момента фитнес залите не подлежат на никакъв по-специален контрол.
Всичко започва от желанието да изглеждаш добре и бързо се превръща във фикс идея да се превърнеш във холивудски екшън герой само за няколко месеца. А онова, което може да „помогне“ са само няколко „вълшебни“ хапчета.
Така още от 14-15 – годишни момчетата започват да взимат анаболи и стероиди, за да изглеждат по-здрави и по-мускулисти, разказва инструкторът и управител на фитнес зала Стоян Петров. Въпросната химия се взима абсолютно безразборно, въпреки че за употребата й е необходим специален хранителен режим:
„Прекомерните дози на химията са страшно вредни за тялото. При мъжете засягат потентността, има вредни ефекти като оплешивяване или окосмяване, кожни инфекции. Особено при младите момчета, които са тъкмо навлезли в пубертета, има едно такова желание само за няколко месеца да станат много големи, много здрави и взимат прекомерни дози стероиди и си развалят хормоналния баланс, о оттам следват проблеми с бъбреци, с черния дроб и така нататък…“, посочва Стоян Петров.
Помпането на мускули със стимуланти е допустимо в професионалния спорт, но само при преминаване в друга категория, казва Габриел Ганчев, който преди години е бил в професионалния спорт.:
„Младите момчета не тръгват от А и Б, тоест „как трябва да тренирам“, а тръгват от „какво трябва да пия“, което е много жалко! Започват от ранна възраст да вземат някакви стимуланти, когато организмът още не е израснал напълно и това е много грешно, защото така се саморазрушават отвътре.“
Камено отбелязва своя градски празник с пищни тържества, които започнаха още от вчера. В навечерието на 6 май в Камено ще има празничен концерт Най-старият средновековен документ, в който под името Каикли се крие сегашното му наименование, датира от 1498 г. Отец Серафим: Днес на всеки час ще има камбанен звън за празника на..
В Камено църквата „Свети великомъченик Георги Победоносец“ има храмов празник. Има и славна история, защото е на повече от 150 години. Опожарявана е по времето на османското владичество, но е възстановена през 1893 година, отново със средства от дарения на местното население. Няма много информация за историята на храма. Има само данни в..
Ямбол отбеляза празника на храбростта с военен парад, литийно шествие по централните улици и демонстрации по стрелба. На Гергьовден в Ямбол имен ден имат близо 4000 души. Традиционното литийно шествие с икона с вградена частица от мощите на Свети Георги, носена от военнослужещи и свещеници, премина по централните ямболски улици. „Пожелаваме..
По случай днешния 6 май - Денят на храбростта и празник на Българската армия, Авиомузеят в Бургас ще бъде отворен за посетители. Безплатното посещение дава възможност да бъдат разгледани 10-те самолетни експоната. Авиомузеят ще посреща гости през целия ден, за времето от 09:00 до 17:00 часа.
Деветото издание на фестивала „Хайдушка среща“ започва тази сутрин в Сливенския балкан с традиционната надпревара по изкачването на планината с 43-литров мях, пълен с вино за мъжете и с чувал брашно за жените. Три километра е изкачването на „Хайдушката пътека“, повтаря това на Хаджи Димитър, когато е бил още четник в дружината на войводата..
Над 292 милиона лева са необходими на част от общините в страната, за да намалят риска от бедствия. Това показват данните в приет от правителството доклад, който обаче не включва заявки за такива разходи в големите области като София-град, Варна, Бургас и Стара Загора. Данните сочат още, че най-често у нас се обявява бедствено положение при..
На Гергьовден, стотици се стичат към единствения действащ мъжки манастир на българското Черноморие - „Свети Георги Победоносец“ в Поморие. Святото място е популярно с чудодейната си лековита вода и историите, свързани с основаването му. Монасите в манастира водят скромен начин на живот, като голяма част от прехраната си произвеждат сами...
Десетки хора предложиха помощ и изразиха съпричастност към бургаското семейство, чието жилище пострада при пожар на 1 май . Пожар изпепели..
Деветото издание на фестивала „Хайдушка среща“ започва тази сутрин в Сливенския балкан с традиционната надпревара по изкачването на планината с..
Ямбол отбеляза празника на храбростта с военен парад, литийно шествие по централните улици и демонстрации по стрелба. На Гергьовден в Ямбол имен ден имат..