Готов е проектът за корекция на коритото на река Отманлийска, чиято голяма водосборна зона предизвика наводнения в рибарското селище и вилна зона „Росенец“ край Бургас. Осигурено е финансиране за старта на дейностите и се подготвя избор на изпълнител. Така от общината отговарят на жителите на двете зони, които все още живеят със страха от голямата вода и настояват за сериозни мерки, които да превотвратят нови бедствия.
Стефан Корадов – един от свидетелите на серията бедствия, при които 100 лодки от рибарското селище изчезнаха, а десетки построй останаха под вода казва сега:
„Още е много тъжна гледката. Все още има много брутални следи от тези две страшни наводнения, а то имаше и по-малки… най-важното е изчистването на тази малка рекичка, който идва от село Росен, но има огромен водосборен басейн, тя се излива в основния канали акоя видите на карта, тя е около десетина километра дълга, макар че изглежда малка и лятно време пресъхва, но в нея се вливат много малки поточета и кагота падне 200 литра дъжд на квадратен метър, както се случи, тя се препълва и понеже никога не е била почиствана се затлачва. И в един момент водата прелива и ни издави…Беше страшно! Общината се опита да помогне и доста е направено, но има още какво да се прави.“
Сериозни дейности след наводненията имаше и във вилна зона Росенец, там 20 семейства живеят постоянно, над 100 саобитателите през топлия сезон. Инфраструктурата отдавна се нуждаеше от грижа, но след проливните дъждове стана наложително,казва Желяз Баев, председател на председател на УС на сдружението „Росенец- 97". Бързата реакция на общината ги изненадала приятно, но след това дейностите замрели:
„Проливните дъждове отнесоха централния път. Веднага се отзоваха от общината, дойде техника, докараха машини, изчистиха пътя, насипаха чакъл, валираха го. Продължиха усилията в почистването на деретатаи в направата на един мост, където водата преливаше и в центъра на зоната има дереу което почистиха и сложиха три тръби, за да може водата безпрепятствено да преминава. Имахме обеканието нак мета, че доста работи още ще се свършат, но засега работите са спрени и не знаем кога ще продължат. Трябваше да се направят канавки, което е най-важното, за да може да се отбие водата и да не залива пътищата. „
Не сме прикличили с дейностите във вилна зона Росенец, увери Чанка Коралска, директор на дирекция „Строителство“ в община Бургас. Най-големият проблем, довел до наводненията в рибарското селище и месността „Росенец“, ще бъде решен с корекция на коритото на река Отманлийска. Целият проект е на стойност 6 600 000 лева. Половината от сумата вече е осигурена и общината търси изпълнител:
„Като територия коритото на река Отманлийска оше от главния път, който е в посока Созопол и след това вече тръгва надолу към Ченгене скеле до вливането в морето. С решение на междуведомствената комисия бяха отпуснати средства за реализацията на проекта в първия му етап и възлиза на 3 милиона и 300 000 лева.
Ще се укрепи брега, ще се коригира коритото на реката в цели участъци, ще се изгради и едно съоръжение премостване…“
С пари от междуведомствената комисия са почистените дерета около река Маринка и в местностите „Черниците“ и „Трите кладенчета“, резултатът е, че при последните дъждове през януари, там проблемите не са били толкова драстични. Заради сериозните затлачвания в района на улица „Спортна“ в Бургас езерото Вая също е почистено. 100 хиляди лева са предвидени в бюджета на общината за подобни дейности през тази година. Така от общината заявяват готовност да посрещнем по-спокойно пролетните дъждове.
Министерството на транспорта и съобщенията публикува за обществено обсъждане промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и надзора над техните оператори, които предвиждат по-строги мерки. Заложено е създаване на центрове за обучение на управляващите дронове, в които изискванията са почти идентични с изискванията към центровете за обучение на..
Студенти от Университета по библиотекознание и информационни технологии ще провеждат учебна практика в община Болярово. Практиката започва на 7 юли и ще продължи до 18 юли 2025 г. Групата ще работи в село Воден под ръководството на преподаватели от УНИБИТ и в сътрудничество с местната администрация. Студентите ще извършват теренни изследвания, ще..
Министерският съвет ще отпусне 1,8 млн. лв. допълнително за теренни археологически проучвания и консервация през 2025 г. в рамките на бюджетна програма „Опазване на недвижимото културно наследство“. Сумите ще подкрепят 10 обекта, сред които и античната колония „Аполония Понтика“ в Созопол и остров „Св. св. Кирик и Юлита“ край Созопол. Сред..
От Община Камено се обръщат с апел за даряване на кръв в помощ на млад моторист, пострадал при пътен инцидент. Случаят с 23-годишния Тоню Атанасов от Камено е от вечерта на 29 юни. Тогава на бургаското кръстовище на булевард „Христо Ботев“ и улица „Апостол Карамитев“, в района на Операта, лек автомобил предизвиква пътното произшествие...
Със заповед на Морска администрация от днес в Бургаския залив се въвежда 35-километрова зона, в която няма да се допуска танкери да чакат на рейд. Това беше решено на среща, свикана от кмета на Бургас Димитър Николов. В нея участваха областният управител Владимир Крумов, представители на Морска администрация, ръководството на Лукойл Нефтохим Бургас..
На 18.06.2025 г. от 11:00 часа в Заседателна зала на Общинска администрация, гр. Малко Търново, ет.2, се състоя встъпителна пресконференция по проект „Енергийно ефективни системи за улично осветление в селата на територията на Община Малко Търново”, финансиран със средства от Механизма за възстановяване и устойчивост, Компонент 4..
Премахват дървета по главната улица „Ангел Димитров“ в Сарафово - сигнализираха БНР-Бургас граждани от квартала. В момента там тече ремонт на тротоара на улицата пред училището, от кръстовището с ул. „Пробуда“ до кръстовището с ул. „Баба Тонка“ – с дължина от приблизително 150 метра. Хората от квартала казват, че не са били уведомени и..
Плувно приключение с добра кауза предстои тази неделя, 6 юли в Бургас. За девета поредна година сдружение "Онкоболни и приятели" организира..
Напусна ни доц.д-р Бойко Миразчийски, изпълнителен директор на най-голямата болница на територията на Югоизточна България - УМБАЛ Бургас. От 2014 година е..
Пожар е възникнал в спортната зала до стадиона в комплекс "Лазур". Изгорели са около 30 кв. метра от пода. Огънят е потушен от два противопожарни автомобила..