Има ли в центъра на Ямбол останки от царски дворец? На този въпрос се опитва да отговори историкът Хараламби Баев. Учителят твърди, че на десетина метра от Художествената галерия все още се вижда стена от средновековен замък. До този извод Баев достига клед като прочита пътеписите на турския пътешественик Евлия Челеби от 1667 година. В тях пише, че край реща Тунджа има множество впечатляващи сгради, сред които и двореца на сина на кримския хан Герай.
Според Баев Евлия Челеби е видял:
„…Синагогата, еврейската баня и до тях вече е тази сграда, която според мен е сараят или дворецът на сина на тогавашния кримски хан. И понеже Кримското ханство е било васал на Османската империя, и част от престолонаследниците са живеели по нашите земи. „
И досега е запазена една стена до ниво втори етаж, виждат се и осеме прозореца.
„Те са доста високи тези руини. Явно вече на ниво трети етаж са били балконите, които споменава Евлия Челеби. В началото на 20 век, когато министър на образованието е бил професор Иван Шишманов, върху останките от зданието е издигнато начално училище „Екзарх Йосиф“., казва още Баев.
Според историка трябва да бъдат направени археологически проучвания, които ще докажат или отхвърлят неговата хипотеза.
Две комедийни представления ще гостуват в Бургас през февруари в Културен дом НХК. На 13 февруари публиката ще може да гледа спектакъла „ И верният отговор е “ с участието на Луиза Григорова-Макариев, Христо Пъдев и Боряна Братоева. Режисьорът Мартин Каров ще ни хвърли в живота на Деси (Луиза Григорова-Макариев) – 33 годишна луда фенка на “Стани богат”..
Бургас ще почете с поредица от събития, 147 години от своето освобождение. На 6 февруари програмата предвижда полагане на венци и цветя, изложба и празничен фолклорен концерт. На 6 февруари 1878 година под звуците на църковните камбани бургазлии с въодушевление и радост посрещат руските воини от отряда на полк. Лермонтов. След столетия на чуждо..
Бурната история на Бургаския театър в края на 50-те и началото на 60-те години, през погледа на режисьора Георги Дюлгеров предстои да бъде пресъздадена в игрален филм. В него бургазлията ще разкаже за събитията от първо лице. "Това е театъра на Вили Цанков, Леон Даниел и Юлия Огнянова. Действието се развива в Първа мъжка гимназия..
Любимият автор на Роби Уилямс и Боно пристига в Бургас, за да представи лично своята книга “Черната книга – медитации за всеки ден”, издадена на български език от Фондация „Калпатару”. Световно признатият изследовател - индолог и автор на няколко книги и филми Свами Тиртха ще се срещне с читатели в София, Бургас, Варна и Пловдив...
Трима фотографи - Венелин Тодоров, Христо Анестев и Милуш Киряков подредиха изложба на открито в Бургас в Световния ден на влажните зони , който отбелязваме днес. Експозицията може да се види на главната улица „Александровска“ до общината. Името й е „Сини хоризонти: Вдъхновения от брега“ и се организира от Фондация "Виа Понтика" в партньорство с..
Експозицията „Сини хоризонти: Вдъхновения от брега“, на Фондация "Виа Понтика" ще бъде представена днес пред сградата на Община Бургас. Изложбата е посветена на уникалната красота на бургаските езера и морския бряг, заснети през обективите на фотографите Венелин Тодоров, Христо Анестев и Милуш Киряков. Експозицията ще бъде открита в 11 часа...
7 хитови филмови заглавия гледат бургазлии в Дома на НХК от днес до 11 февруари. Филмовият маратон започва в петъчната вечер от 18 часа с „Майсторът и Маргарита“. Поради огромния интерес това е втора прожекция за нашумялата лента по романа на руския писател Михаил Булгаков. На 8 февруари любимият на няколко поколения детски образ Чебурашка също..
Трима фотографи - Венелин Тодоров, Христо Анестев и Милуш Киряков подредиха изложба на открито в Бургас в Световния ден на влажните зони , който..
Бурната история на Бургаския театър в края на 50-те и началото на 60-те години, през погледа на режисьора Георги Дюлгеров предстои да бъде..
Бургас ще почете с поредица от събития, 147 години от своето освобождение. На 6 февруари програмата предвижда полагане на венци и цветя, изложба и..