Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес е Нощта на музеите

Бургас ще посрещне Нощта на музеите  с нови зали и интересни изложби  в четирите възрожденски къщи на регионалния музей.  Културната институция се включва за 11 -ти пореден път в отбелязването на европейската инициатива. Репортаж на Стефка Бакърджиева


Снимка



Ето програмата в Бургас

Природонаучен музей
ул. К. Фотинов 30 
ОТКРИВАНЕ НА НОВА ЕКСПОЗИЦИЯ „ФОСИЛИ”
18:00 часа
Първата зала на музея е изцяло преобразена. Преди вкаменените останки на отдавна живели растения и животни бяха само акцент, а сега те са основната тема в новата експозиция. Изложени са непоказвани досега експонати на древни едноклетъчни, морски лилии, корали, ребро, плешка и бивни от мастодонт и много други. Една витрина е посветена на български ендемитни и нови видове за науката. Средствата за реконструкцията на залата бяха събрани чрез благотворителната кампания „Ще намерят ли те нов дом в музея”, организирана от РИМ Бургас през изминалата година и е посветена на 30 годишнината от създаването на Природонаучния музей. 

Международна фотографска изложба „ДИВОТО” – изложба на Българска фотографска академия „Янка Кюркчиева”
Изложбата показва селекция от най-добрите снимки представящи богатството и красотата на дивата природа в България и от всички кътчета на света.

Снимка





Археологически музей
бул. Алеко Богориди 21 
Откриване на обновената зала „Праистория и древно корабоплаване” и на изложбите: „Преславското златно съкровище”, „Златната конска амуниция от с. Ивански, Шуменско” и „Златото на северните траки: съкровищата на РИМ-Ловеч”
18:30
На 16 май, когато ще се чества Международния ден на музеите, в Археологическата експозиция на РИМ-Бургас ще бъде открита обновената зала „Праистория и древно корабоплаване”. В зала „Трезор” ще бъдат представени три златни изложби. Първите две от тях са от РИМ-Шумен. Едната представя златни апликации от тракийска конска амуниция, открита в могилно погребение при с. Ивански, Шуменско. Конската амуниция е възстановена върху кожен ремък върху главата на кон в естествен размер, като върху нея са апликирани и златните елементи.
Втората изложба представя копие от Преславското златно съкровище Това е най-голямото златно съкровище на ранносредновековна България и се датира в 10 век. Състои се от над 120 златни и позлатени украшения: златна диадема, огърлици, медальони, обици, копчета, пръстени и плочки от 14 и 22-каратово злато. За обработката им са били използвани клетъчен емайл, перли, аквамарин, планински кристал и други скъпоценни камъни. 
Също в зала „Трезор” ще бъде открита изложба от златни и сребърни предмети от фонда на РИМ-Ловеч. Представени са многобройни накити – праисторически, тракийски и римски обеци, гривни, огърлици, пръстени, фибули, римски шлем-маска и мн. др.
ОТ 18.30 ДО 19.15 Ч., ПО СЛУЧАЙ МЕЖДУНАРОДНИЯ ДЕН НА МУЗЕИТЕ, ПРЕД АРХЕОЛОГИЧЕСКАТА ЕКСПОЗИЦИЯ ЩЕ СВИРИ ЗА ГРАЖДАНИТЕ НА БУРГАС ОБЩИНСКИЯ ДУХОВ ОРКЕСТЪР.

Исторически музей
ул. Лермонтов 31 
Просфора. Хляб и литургия - Изложба на Национален етнографски музей при БАН
Откриване: 19:00 ч.
Просфорните печати са особени обекти - те са ключов елемент на църковния живот, участват в най-сакралното християнско тайнство. Като при всеки култов обект в тях се влагат строго определени религиозни символи, формата им е канонична, но все пак има и различия. В някои краища на страната те се използват само в църквите, а в други са задължителен инвентар на всяка къща. По принцип просфорите са затворени в църквата. По време на изложбата посетителите могат да видят научно-популярен филм, отразяващ правенето на просфори в манастирите Симонопетра, Хилендар и Зограф и изработването на просфорни печати в една от килиите към Великата лавра "Св. Атанасий". Много от кадрите и фотосите са уникални. Изложбата разполага с печатен каталог, в който намират място много от най-интересните образци на просфорни печати.
Изложбата ще остане в Исторически музей до 30 Септември.

Етнографски музей 
ул. Славянска 69 
ИЗЛОЖБА "С АРОМАТ НА КАЗАНЛЪШКА РОЗА В БУРГАС"
Откриване: 19:30 ч.
Гостува ИМ „Искра” - Казанлък. Изложбата представя традиционното за Казанлък и Розовата долина производството на розово масло - процеса розоварене, съдове за розово масло, снимки и документи, шаблони за експорт, търговски тефтери. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов брой на младежкото литературно списание „За хвърчащите хора“.

На 7 май 2025 г. от 18:30 ч. в Център за съвременно изкуство и библиотека „Пейо Яворов” в Бургас ще се проведе представяне на новия брой на младежкото литературно списание „За хвърчащите хора“. Това събитие е част от усилията на Клуба по творческо писане, ръководен от д-р Добрина Топалова, да даде платформа на най-младите литературни гласове в региона...

публикувано на 05.05.25 в 17:15

Младежката група на "Талантино" с двойна премиера на "Хотел между тоя и оня свят"

В две поредни вечери, на 7 и 8 май, младежите от театрална школа „Талантино“ ще представят своят сюрреалистичен прочит на пиесата „Хотел между тоя и оня свят“ на сцената на Военен клуб (ДНА) – Бургас. Основните персонажи в първото представление ще бъдат изиграни от 12-те абитуриенти, някои от които са в школата от 6-годишни, а други ще стъпят на..

публикувано на 05.05.25 в 16:30

Фолклорни изпълнители ще изнесат концерти в домове за стари хора в Бургаско

Музикантите от фолклорна формация „Физиев бенд“ ще изнесат концерти в някои от домовете за възрастни хора в Бургаско, съобщават от общината.  Инициативата им е финансирана от държавен фонд „Култура“, а първият им концерт ще бъде на 7 май в дом „Цвета и Янка Върбанови“ в Бургас. На този ден социалната институция отбелязва 26 години от създаването си..

публикувано на 05.05.25 в 15:15

В навечерието на 6 май в Камено ще има празничен концерт

Тържествата за утрешния 6 май в град Камено започват още от тази вечер с концерт.  Той е озаглавен „Ритъмът на предците – гласът на бъдещето“, обясни кметът Жельо Вардунски. Инициативата е на каменското Народно читалище „Просвета - 1927“.  „Към това читалище имаме много голям и почти професионален ансамбъл  за автентичен фолклор.  В този ансамбъл..

публикувано на 05.05.25 в 14:46
Георги Дичков – носител на „Награда на публиката“ през 2023 г.

Тече гласуването за 12-ия Международен конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”

За четвърта поредна година номинираните автори в Международния литературен и филмов ученически конкурс, организиран от ЦЕБС „Алеф”, имат възможността да се борят за читателския и зрителски вот. Тази година в надпреварата ще се включат номинираните автори в категория „Български разказ” и „Филм”. Разказът или филмът, събрал най-много читателски или..

публикувано на 05.05.25 в 11:56

Класика и модерност в изложбата "Голо тяло"

Симбиоза между поколенията прави третото издание на експозицията „Голо тяло“, подредена в галерията на Дружеството на художниците в Бургас. Организаторите правят смела крачка напред, включвайки произведения от фонда на Дружеството, сред които графики на Светлин Русев и Пламен Монев. Така публиката може да види различни вариации по темата, от..

обновено на 05.05.25 в 10:40

Милена Добрева и „Морски песъчинки“ в заключителния концерт на „СОЛиСиМи“

Диригентът Милена Добрева и вокалният ансамбъл „Морски песъчинки“ ще вземат участие в заключителния концерт на второто издание на Младежкия музикален фестивал „СОЛиСиМи“ в Бургас. Събитието ще се състои на 18 май от 19:00 часа в зала „Тончо Русев“ на Културен дом НХК и ще представи авторския спектакъл „Моята музика“ на композитора и преподавател по..

публикувано на 03.05.25 в 19:00