Балнеосанаториумът в Поморие е лечебно заведение, което се радва на завиден интерес. Хиляди чакат за да получат възможността да се подложат на лечебните процедури с кал, рапа и луга. Специализираната болница за рехабилитация разполага със 200 легла и те са заети почти винаги на 100 % и то целогодишно. Освен българи тук идват и много руски и турски граждани.
Това е най – големия калолечебен център на Балканския полуостров, в него могат да се провеждат по 1000 калолечебни процедури на ден. Важно е да се знае, че за да е ефективно калечението се изисква постоянство и поне един път годишно са нужни процедури, за да се запази положителния му ефект, съветва д-р Маргарита Михайлова, директор на балнеосанаториума и дългогодишен физиотерапевт в него.
“Черното злато”, както наричат калта, помага при заболявания на опорно – двигателния апарат, заболявания на периферната и централна нервна система, дерматологични проблеми, добре се повлияват и дихателните заболявания, наднорменото тегло и диабета. Екипът от медицински специалисти се гордее с успехите постигнати при лечението на женския и мъжки стерилитет, а десетки са снимките на бебета пред Гинекологичния кабинет, заченати след лечение в болницата в Поморие.
“Процедурите , които се извършват са с лиманна т. е. утаечна кал, естествен природен продукт, образуван на дъното на Поморийското езеро. В санаториума тя се доставя от калонаходище в близост до лечебното заведение, като добиването й се извършва от отделни парцели, за да може да се извърши регенерация на калта”, уточни д-р Михайлова.
Здравноосигурените българските граждани могат да посетят болницата, като се възползват от клинична пътека, която се дава от Здравно осигуритерната каса, другата възможност е по НОИ, чрез програмата за профилактика, рехабилитация и отдих. Някои от здравноосигурителните фондове също вече поемат част от санаториалното лечение. Важно е да се знае, че пациенти със заболявания, на които може да се помогне в балнеосанаториума, се приемат без да се налага да чакат, в срок от 6 месеца след изписването си от болница за амбулаторно лечение. Специализираната болница за рехабилитация предлага и платен свободен достъп, от който най – често се възползват чужденците.
В Сливенска област предстои да бъде направено анкетно изследване на тема „Използване на информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в домакинствата и от лицата през 2025 година“, съобщават от Териториалното статистическо бюро. Изследването се провежда във всички държави-членки на Европейския съюз по обща методология в периода април - юни. В..
Паметна плоча с барелеф на полк. Кирил Христов Димитров ще бъде поставена върху сградата на Военен клуб в Айтос. Предложението на Инициативния комитет „Войнска памет“ – Айтос е подкрепено единодушно от Областната комисия „Военни паметници“ към областния управител на Бургас. Полковник Димитров е роден в Айтос в занаятчийско семейство. Бил е герой от..
Между 16 и 20% са се повишили цените на ваканционните имоти за една година . Това посочи пред БНР Ирина Генова, собственик на фирма за недвижими имоти. Тя обясни и кои са основните причини за този бум. "Повишеното търсене. Хората имат пари в себе си. Страхуват се, че при приемането на еврото цените ще се повишат още. Искат да..
Заплатите на работещите в държавните психиатрични болници у нас ще бъдат увеличени с 50% от 1 май тази година. Това реши парламентарната здравна комисия, като възложи на министрите на финансите и на здравеопазването да предприемат нужните действия за осигуряване на средства в размер на 12,5 млн. лева. Здравното министерство се опитва да осигури..
Временна организация на движението по кръговото кръстовище „Трапезица“ се въвежда от днес (3 април) до 10 април, съобщават от община Бургас. Причината е предстоящи ремонтни дейности по пасарелката на кръстовището. За разполагането на строителната механизация ще се наложи поетапно да се затварят за движение пътните ленти.
От 7 април, понеделник, престоят на паркинга на спортен комплекс „Парк Арена ОЗК“ /от страната на ул. „Даме Груев“/ ще бъде безплатен при престой до 3 часа. Над 3 часа престой ще се заплаща по 1.10 лв. на час. Промяната е свързана с решение на местния парламент за изменение в Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на..
Концепция за създаването на Център на черноморските цивилизации и изкуствата на остров "Св. Кирик и Юлита" обсъждаха в Созопол. Според вицепрезидента Илияна Йотова, която участва в срещата, институциите бездействат относно реализацията на проекта. Укор към държавата изрази и кметът на Созопол Тихомир Янакиев. "Правим концепции, правим срещи,..
Временна организация на движението по кръговото кръстовище „Трапезица“ се въвежда от днес (3 април) до 10 април, съобщават от община Бургас. Причината..
Кметовете на общините в Бургаска област трябва да предприемат превантивни действия за недопускане на наводнения заради очаквания приток на водни маси в..
По повод Световния ден на информираността за аутизма, мостът в Бургас ще бъде осветен в син цвят. Това се прави в знак на съпричастност към хората с..