Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българската икономика все повече ще разчита на специалисти от други страни

В любимия ви ресторант сервитьорките са от Украйна, маслото на колата ви сменя македонец, а когато извикатеВодопроводчик, пристига майстор от Молдова. Независимо дали ви харесва или не, съвсем реално е това да се случи в България. При това не в необозримо далечнобъдеще, а в близките 10-15 години. Според икономистите от БАН в следващото десетилетие България ще започне да изпитва не само недостиг на квалифицирани специалисти, но и на работници на всички нива. Причината е, че заради застаряването на населението, ниската раждаемост и емиграцията българите втрудоспособна възраст ще стават все по-малко. На практика проблемът съществува и в момента. Наскоро проучване показа, че всяка втора фирма у нас изпитва трудностипри намирането на персонал. Най-голям е недостигът на инженери, ИТ персонал,квалифицирани работници и мениджъри. Трудно се намират още счетоводители,шофьори, лекари и търговски представители. В близките години дефицитът на кадрище се задълбочи, категорични са специалистите. За разрешаването на предизвикателствотоот няколко години експерти и браншови организации настояват държавата да създадестратегия за целенасочено привличане на имигранти, които ще са нужни наикономиката. Адаптацията  на мигрантите у нас е във фокуса на вниманието на синдикатите. Адриан Илиев, юрист в конфедерацията на труда "Подкрепа" разказва кои са хората, които искат да работят у нас и какви трудности срещат:

„Тук става дума не за бежанци, а за граждани, които по собствена воля желаят да се интегрират в българското общество. Това е свързано и струдови права, става дума за информация за жилищното им настаняване, за здравното им осигуряване, за образованието, признаване на дипломи и свалификации, настаняването им на работа, достъпа им до социално подпомагане и т.н.Ние събираме информация за ключовите им проблеми, даваме възможни решения на тези проблеми, насърчаваме институциите да влязат в мрежово взаимодействие помежду си.

Иначе има хора от доста държави, като акцентът е република Македония, Молдова, Украйна. Много от тези хора са потомствени българи, но по закон те не са български граждани, не са граждани и на Европейския съюз. Следователно срещат същите нормални трудности  при влизането си в ЕС и получаването нас татут – разрешение за пребиваване, за работа и възможности да се реализират.“

На този фон проспериращите компании вБългария засега се спасяват поединично. През 2014 г. 300 работодатели саполучили разрешение от Агенцията по заетостта за наемането на 645 чужденци от45 страни извън ЕС. Работодателите са основно от най-развитите икономическиобласти София, Варна и Бургас. В повечето случаи те са подали документи за вносна чужди ИТ специалисти, инженерно-технически персонал, преподаватели във висшии средни училища, футболисти, професионални спортисти и треньори. Сред тяхпреобладават гражданите от САЩ, Китай, Украйна, Турция, Русия, Сърбия и Македония.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Малкият бизнес в голямата мрежа. Как да се конкурирате с гигантите във вашия бранш?

В наши дни, малкият бизнес се изправя пред уникално предизвикателство - как да се конкурира с големите играчи в необятното онлайн пространство. С правилната стратегия и инструменти, вашият бизнес ще оцелее и ще процъфти. В дигиталния свят има място за всички! Нека разгледаме как можете да спечелите предимство и да се конкурирате успешно с гигантите..

публикувано на 19.11.24 в 15:50

Актуализираха картата за шума: Къде е най-шумно в Бургас?

Автомобилният трафик е най-големият и основен източник на акустично натоварване върху населението в Бургас . Това показва актуализираният план за действие към Стратегическата карта за шума, който местният парламент предстои да гласува.   3 776 автомобила на час средно минават по бул. "Стефан Стамболов" в района на областната болница...

публикувано на 19.11.24 в 14:35

6 декември и 3 януари ще са неучебни в Община Бургас

Празникът на Бургас -6 декември отново ще е неучебен за бургаските ученици. Те нямат да учат и на 3 януари. Това съобщи кметът Димитър Николов.  Така зимната ваканция ще се удължи още малко и вече ще обхваща дните от 21 декември 2024 г. до 6 януари 2025 г. И тази година ще спазим традицията 6 декември да бъде неучебен ден за бургаските..

публикувано на 19.11.24 в 12:43

Осветяват алеята за пешеходци и колела между Слънчев бряг и Тънково

Поставят се осветителни стълбове по комбинираната алея за пешеходци и велосипедисти, която започва от Слънчев бряг до околовръстния път на с. Тънково. От Община Несебър уточняват, че по двупосочно трасе с дължинаприблизително 2 километра се поставят 88 нови стълба, 25 от които с двойни осветителни тела на височина 8 м и съответно 4 м, и 63 стълба с..

публикувано на 19.11.24 в 11:46

Празничен концерт, традиционни ритуали и рибен курбан за Никулден в Бургас

Бургас се подготвя за Никулден. Празникът отново ще предложи на бургазлии и гостите на града много културни, музикални и кулинарни изненади. Празничната програма ще е в духа на традицията, а забавленията ще са през целия ден по главните улици на морския град. Кулминацията ще е вечерта с Никулденския концерт и запалването на светлините..

публикувано на 19.11.24 в 11:00

Герб от теменужки посреща влизащите в Болярово

Гербът на Болярово бе създаден с над 3 хиляди теменужки. Цветният символ на общината е разположен в началото на общинския център на пътя Средец-Бургас. Идеята е част от празничните прояви посветени на юбилейната 2024 година за крайграничното градче.  В герба в стилизиран вид са изобразени дъбови листа, символ на оптимизма, зъбни колела-символ на..

публикувано на 19.11.24 в 10:54
Снимката е илюстративна

Част от Стария град на Созопол ще е без ток

Без захранване за извършване на профилактика в ТП Аполон ще бъде част от стария град на Созопол - ул. "Мусала", ул. "Вихрен" и ул. "Витоша"  от 11:30 до  12:30 ч., както и: -  ул. "Аполония", ул. "Милет", ул. "Кирил и Методий" от 10:30 до 11:30 ч.  - ул. "Анаксимандър", ул. "Амфора", ул. "Пеликан", ул. "Тюлен", ул. "Рибарска", ул...

публикувано на 19.11.24 в 08:18