Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Американски учени установяват все по-силни връзка между използването на химикала ДДТ и рака на гърдата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Проучване за влиянието на пестицидите върху хората показва, че децата, чиито майки са имали по-високи нива на ДДТ в кръвта по време на бременност, имат 4 пъти по- голяма вероятност да развият рак на гърдата като възрастни. Докладът представя една от най-силните връзки между химикала ДДТ- все още широко използван в световен мащаб - и рака. 

Годишно в САЩ ракът на гърдата засяга повече от 200 000 жени и убива повече от 40 000.  Д-р Барбара Коен от Института за обществено здраве в Бъркли, Калифорния  казва, че химията в околната среда отдавна е заподозряна като причинител на рак на гърдата, но досега има само някои изследвания върху хора. Д-р Коен работи в изследването на пестицидите и по-конкретно проучва влиянието на ДДТ върху хората. Според доклада, публикуван в списание за клинична ендокринология и метаболизъм, пестицидът дихлор дифенил трихлоретан (ДДТ) вероятно създава риск от рак на гърдата, защото: Не само че променя нивата на хормоните, но променя и тъканта, клетките на гърдата, което евентуално може да бъде началото на рак.

Това проучване включва период от 54 години и е първото, което представя директно доказателство, че въздействието на химикалите върху бременните жени може да има последствия и да се прояви като рак на гърдата или като риск за развитие на рак на гърдата при техните дъщери при следващото поколение.       

Коен и колегите й са изследвали кръв от 20 000 жени, които са били бременни от 1959 до 1967 г. През това време те са родили 9300 момичета. Изследването е показало, че повишеното ниво на ДДТ в кръвта на майките тогава прогнозира почти четирикратно увеличение на риска дъщерите да се разболеят от рак на гърдата сега, се отбелязва в доклада.

 ДДТ е използуван в САЩ за първи път през 1945 г. за борба с комарите, като най-широка употреба придобива в периода 1950-1960 г. Употребата му е преустановена след като става ясно, че той убива не само комарите, но засяга и птиците и някои видове диви животни. През 1972 година използуването на ДДТ в селското стопанство в САЩ е забранено изцяло, но в Африка и Азия използуването на ДДТ продължава и днес без ясни последствия за следващото поколение.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Два валяка са били опожарени на бул. "Захари Стоянов"

Две машини за асфалтирани са изгорели рано тази сутрин, собственост на частната фирма, осъществяваща ремонтни дейности в пътната отсечка. Те са се намирали в района на светофара на "Капчето". От пожара малкия валяк е напълно унищожен, а са нанесени материални щети по големия валяк. Това потвърди за БНР Бургас началникът на регионалната служба „Пожарна..

публикувано на 09.05.19 в 09:44