Стартира проектът по подводна археология в Черно море (Black Sea M.A.P) - един от най-големите интердисциплинарни морски археологически проекти, предприемани някога. Това е първото голямо проучване на Черно море и първият път, когато българската акватория се проучва в толкова голям мащаб с цел да се картира подводното културно наследство на България и да се опише праисторическото и историческото антропологическо въздействие върху околната среда в региона.
Черно море се определя като една от най-добрите подводни лаборатории в света заради своите аноксични* води, в които артефактите се запазват по-добре, отколкото в която и да е друга морска среда. Районът като цяло е от основно значение за историята на човешкото развитие и за разселването на праисторическите хора от Ранния палеолит насам. Целта на проекта е да се проучи подробно българската акватория на Черно море и да се хвърли светлина върху периода от ранната праистория до късното пост-средновековие и/или да се намерят потънали кораби с историческо значение от по-нови времена. Проектът има и потенциал да отговори на едни от най-големите въпроси в археологията: как и кога Черно море се свързва със Средиземно море и световните океани, съответно, и как това е повлияло върху развитието на крайбрежните популации. Тригодишният проект, който се финансира от Фондация „Експедиции и образование“ (Expedition and Education Foundation), която заедно с Центъра за морска археология към Университета на Саутхамптън (Великобритания) и Центъра за подводна археология иНационалния археологически институт с музей при БАН (България),Университета на Кънектикът, (САЩ), Научноизследователския институт за морска археология към Университета Södertörn (Швеция) и Гръцкия център за морски изследвания, ще работят съвместно, провеждайки интердисциплинарните проучвания.
Съвместният проект ще събере на борда на изследователския кораб учени от всички авторитетни научни организации, които ще работят заедно за провеждане на проучването.
Водещият български морски археолог на експедицията, Христина Ангелова от Центъра за подводна археология в Созопол, коментира: „Тази експедиция предоставя перфектната възможност за обединяване на съществуващите изследвания от предишни проекти, провеждани в Черно море, както и да се използват и други проекти от цяла Европа, включително SPLASHCOS („Подводна праисторическа археология и ландшафти в континенталния шелф“) – четиригодишна изследователска мрежа (2009 г. до 2013 г.), финансирана от Европейската комисия в рамките на програмата COST (Сътрудничество в областта на науката и технологиите), като COST Action TD0902, за да се изгради възможно най-обширната картина на нашите подводни ландшафти, която ще ни помогне да изучим напълно нашето богато културно наследство.“
Община Созопол спечели второ място в националния конкурс на вестник „Строител“ за „Най-успешно реализиран проект в черноморска община“. Признанието е за изпълнението на проекта „Инвестиции в съществуващо рибарско пристанище – Терминал 1“, финансиран по Програма за морско дело и рибарство 2014–2020. В рамките на проекта е извършено обновяване на..
Община Болярово предприема подготвителни действия във връзка с прогнозиран недостиг на вода през август. Въпреки че към момента няма сериозни нарушения във водоснабдяването, експерти предупреждават за спад в дебита на изворите през следващите седмици. На този етап единственото населено място с воден проблем е село Вълчи извор. За да се реагира..
Приключи ремонтът на фугите на моста над река Велека по първокласния път I-9 Бургас – Малко Търново, в района на село Звездец, информират от АПИ. Подменени са старите фуги, които позволяват разширение и свиване на конструкцията при температурни колебания. Извършено е допълнително укрепване с армировка и бетониране на участъци от съоръжението...
Горски служители от бургаска област се включиха в националния протест на работещите в горските стопанства на магистрала Тракия.Той е организиран от КНСБ. Над 1000 души настояват за увеличение на заплатите и подобряване условията на труд. Вицепрезидентът на синдиката Тодор Капитанов беше задържан от полицаите .Като се върне той ще решим докога..
Изследването „Обучение и игри на децата в постсоциализма“ на д-р Пламена Кирова ще бъде представено на 17 юли от 18:00 часа в двора на Етнографската експозиция към Регионалния исторически музей – Бургас, на ул. „Славянска“ 69. Книгата проследява трансформациите в детския свят след 1989 година през призмата на играта и обучението. Авторката изследва..
Медицинският център в Царево и обновената сграда на противопожарната служба в града бяха отличени в първото издание на конкурса „Строителен обект на Черноморието“. Събитието се проведе в Царево и бе организирано от вестник „Строител“ и Камарата на строителите в България. Наградите бяха присъдени от жури, в което участваха представители на държавни..
Продължават нелоялните практики и фалшифицирането на най-търсените продукти от малката потребителска кошница - всички видове млечни продукти, масовите месни продукти и някои видове хляб. Това съобщи за Радио Варна и предаването "Новият ден" Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна. Някои видове хляб, предназначени за хора с..
Горски служители от бургаска област се включиха в националния протест на работещите в горските стопанства на магистрала Тракия.Той е организиран от..
24-ма доброволци от организацията Амнести Интернешънъл България се включиха във флашмоб в подкрепа на загиналите в ивицата Газа, който се проведе на..
Новата пречиствателна станция на язовир Ясна поляна, на стойност 22 млн.лв, вече е въведена в експлоатация. Това стана ясно при извършената инспекция на..