Пореден случай на паднал огромен клон на едно, сравнително, оживено място в Бургас. И снощи, след силния вятър, няколко метров клон се стовари на една от новоизградените детски площадки в Борисовата градина. В рамките на един месец – това е третият подобен случай на същото място. За щастие, отново не е паднал върху човек. Какво прави в посока превенция на това място община Бургас?
Опитите ни да разберем нещо се оказват неуспешни вече повече от две седмици. Първият голям клон падна на детска площадка на 1 октомври. Служители минаха, нарязаха го и почистиха. На следващата седмица, отново в Борисовата градина, на една от алеите, посред бял ден падна още един – има – няма – 4 метра. Докато аз, воден от репортерското си любопитство го снимах, в ранните часове на 8 октомври, зад мен падна още един. Е, ако се беше срутил на главата ми, едва ли щеше да ме убие, най-много око да извади. Но, нищо – имам две. Снощи, след силния вятър, още един голям клон падна върху детска площадка.
Воден от някакви наивни мисли, реших, че след първия случай, ще се направи някакво обследване, което да даде информация дали няма изсъхнали клони, които трябва да се отстранят, за да не стане някой трагичен инцидент. Или пък стари дървета, които трябва да се подменят.
В рамките на цял работен ден не успях да се свържа с Емилия Праматарова, началник на отдел „Озеленяване“ в община Бургас. От пресцентъра на общината също не успяха. Или поне така ми отговориха. Затова се обърнах отново през пресцентъра със следните въпроси:
1. Каква е причината за падането на клоните? Били ли са изсъхнали? Има ли заболяване по дърветата или се отдава на старост?
2. От какъв вид са дърветата, подлежат ли на подмяна? Подлежат ли на окастряне на сухите клони или друг вид действия по тях?
3. След като преди седмица, отново на същото място имаше подобен инцидент, направено ли е обследване на дърветата в Борисовата градина?
4. Ако да – какво е показало то и какви мерки са взети?
5. Ако не – какви са причините да не бъде направено?
6. Включена ли е Борисовата градина в плана на „Дендропротект“ за обследване на дърветата в Бургас?
7. Ако да – влязла ли е в графика им или кога ще влезе? Ако е обследвана вече – какви са констатациите им?
8. Ако не – какви са причините да не е включена?
9. След този инцидент, ще бъдат ли предприети и какви мерки относно осигуряване на сравнително ниво на безопасност в градинката?
Тук една малка отметка, че община Бургас сключи договор за обследване на дърветата в града със специализирана фирма за това – „Дендропротект“. Контрактът бе за малко над 123 000 лв., а поръчката носи заглавието „Изработване на карта на зелената система и фитосанитарна експертна оценка на съществуващата декоративна дървесна растителност на територията на община Бургас“. По договор, трябва да се направи задълбочен анализ на дърветата.
Седмица по-късно, отговор на тези въпроси от общината не получихме. Две седмици по-късно, отговор на тези въпроси от община Бургас все още няма. Днес, след поредния случай, отново се обърнахме към администрацията. Този път успяхме да открием началника на отдел „Озеленяване“ Емилия Праматарова, която директно отказа всякаква информация и ни препрати към пресцентъра. Без въобще да се развълнува от факта, че още преди две седмици вече сме питали за тези неща. Излишно е да ви казвам, но все пак ще го направя – и до този момент не сме получили отговор на тези въпроси. И за да обясним защо те са важни:
1. Защото Борисовата градина е място, където стотици бургазлии минават всеки ден, а в хубавото време почиват по пейките и децата им играят на площадките.
2. Защото и аз, егоистично погледнато, минавам от там всеки ден и не искам някой клон да падне на главата ми.
3. Защото след като е имало един такъв инцидент, най-малкото звучи логично, да се направи поне усилия да се предодврати следващ.
4. Защото община Бургас плаща на фирма да върши ИМЕННО ТОВА и фирмата трябва да го свърши до края на годината.
5. Защото мнозина от нас помнят Пейо Янчев, който бе смазан от паднало дърво в Бургас.
6. Защото някои все още помнят как друго дърво, преди няколко месеца, при липса на какъвто и да е вятър, падна на ул. „Климент Охридски“ в Бургас и потроши няколко автомобила.
И на този фон, това, което община Бургас прави, ми мирише на мълчалив отказ на информация какво предприема, за да предпази своите граждани от падащи дървета, клони и други подобни. Защото обратното означава, че нищо не прави. И, ако не прави нищо, кой и как ще санкционира нищоправещите? Или ще чакаме пак някое дърво да убие следващия Пейо, да потроши някой човек или да смаже някое – друго дете. И тогава пак ще търсим виновен. След дъжд качулка.
Детско столче за хранене, бебешки пакет за топлинен масаж и два модела детски козметични сетове са забранени за продажба, тъй като не отговарят на изискванията за безопасност, информира онлайн платформата „Ние, потребителите“. Заради риск от удушаване е забранено повторното пускане на пазара на детско столче за хранене, произведено в Полша. Системата..
Община Болярово започва финансовата година с намаляване на разходите и спазване на добра бюджетна дисциплина. Трудно се работи без приет бюджет, поясни кметът Христо Христов. Той е разпоредил контакт със стари длъжници и събиране на стари данъчните задължения. „Има такива от земеделците, които в края на годината получиха пари. Имаме тяхното..
Започват кукерските игри в Ямболска област. По традиция началото на обредните танци е в село Джинот, община Стралджа. Кулминацията на кукерските игри в региона е на фестивала Кукерландия. Днес и утре група от близо 50 кукери ще обикаля къщите в селото, ще нарича за здраве и берекет, за мирна и плодородна година, обяснява кметът на селото Митко..
На 18-ти януари почитаме Св. Атанасий - покровител на зимата, снега и студа. Както Антоний, така и Атанасий не спадат към групата на българските светци, но народът ги е възприел като свои след приемане на християнството. И двамата светци са родени в Древен Египет. Свети Атанасий е духовен наследник на свети Антоний. Според народното поверие двамата..
За пореден четвърти път се проведе протест за запазване целостта на Природен парк „Сините камъни“, чрез спиране на процедурата за изваждането на 12 декара в района долна станция на лифта и обявяване за нищожно решението на Общинския съвет за създаване на селищни образувания на площ от над 700 декара в местностите „Карандила“ и „Даулите“. При..
12 са отворените оферти в обществената поръчка за избор на изпълнител за изработването на разширен идеен проект с пълни инженерно-геоложки проучвания и проект на ПУП – парцеларен план за модернизацията на близо 69 км от път I-9 Бургас – ГКПП „Малко Търново“. Срокът за изпълнение на поръчката е 240 календарни дни, а средствата са от републиканския..
Концертът започва от 18 часа, а преди това – от 15 часа, в НХК ще има и благотворителен базар, в който ще се включат деца с изработени картички и сувенири. Чуйте повече в звуковите файлове: Ако искате и вие да дарите, можете да го направите тук: IBAN (BGN): BG32UBBS80021074421540 SWIFT код: UBBSBGSF Банка: Обединена Българска..
За пореден четвърти път се проведе протест за запазване целостта на Природен парк „Сините камъни“, чрез спиране на процедурата за изваждането на 12 декара..
Концертът започва от 18 часа, а преди това – от 15 часа, в НХК ще има и благотворителен базар, в който ще се включат деца с изработени картички и..
Ремонтни дейности по ВиК мрежата се извършват в Карнобат в района на улица „Москва“. Това е причината за аномалии във водоподаването от 9 до 13 часа,..