Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нешка Робева: Японският държавен орден е морална награда и показва, че има смисъл да продължа

Японският държавен орден е морална награда и показва, че има смисъл да продължа
Снимка: Радио София

Легендарната ни треньорка по художествена гимнастика Нешка Робева ще получи днес японския държавен "Орден на изгряващото слънце - Златни лъчи с розетка". Президентът на клуба по художествена гимнастика "Левски" ще бъде наградена от японския посланик Н. Пр. Такаши Коидзуми за изключителния й принос в насърчаване на развитието на двустранните японско-български отношения и в частност на двустранните контакти в областта на спорта.

Една приятна изненада, но и осмисляне на това, което съм вършила. В интерес на истината японската държава не за първи път подава ръка, защото една далечна 1989 година, когато за мен вече нямаше работа в България, точно японската държава ме покани да работя там. Сега, след толкова много години, когато си задавам въпроса – имаше ли смисъл всичко това, какво да правя, за какво да продължавам, отново японската държава подава, чисто в морален аспект ръка и казва с тази награда има смисъл, продължавай, това заяви за предаването „На финала“ Нешка Робева.

В годините от 1982 година насам Нешка Робева, в качеството й на треньор на българския национален отбор по художествена гимнастика и впоследствие треньор (и президент от 1992 година) на Клуб по художествена гимнастика "Левски", приема и обучава множество японски състезатели и треньори, като по този начин допринася за формирането на "бъдещето" на японската художествена гимнастика. През 1994 година Нешка Робева участва и в създаването на утвърдения вече Международен клубен турнир по художествена гимнастика - AEONCup. Паралелно с това тя провежда множество учебно-тренировъчни лагери за състезатели и треньори в Япония, включително и съвместни лагери на българския и японския национален отбор, създавайки среда и условия за обмен на опит и таланти между двете страни. Заради нейната активна дейност и приноса й за развитие на японската художествена гимнастика и насърчаване на културния обмен между Япония и България тя бе избрана да получи японски държавен орден.

 С Нешка Робева, общо осем души стават българите, носители на японски орден за заслуги в областта на културата, като това число не включва посланиците на Р България в Япония и бившите ръководители на държавата.

Носители на отличието през годините са:

1982 г. - Елена Алинска, преподавател по руски език в Софийския университет;

1995 г. - Акад. Христо Недялков, диригент на Детския радио хор;

2005 г. - Мария Вълчанова, бивш директор на 18 СОУ "Уилям Гладстон" в София;

2006 г. - Лиляна Кънева, бивш изпълнителен директор на Българската сумо федерация;

2009 г. - Братислав Иванов, преподавател по японски език и зам. директор на 18 СОУ "Уилям Гладстон" в София;

2009 г. - Дора Барова, дългогодишен изтъкнат преводач от японски език;

2011 г. - Даниела Кънева, журналист от БНТ.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.