До края на годината би трябвало е готов преработеният общ устройствен план на Царево. Той засяга най-голямата защитена територия у нас – тази на природен парк „Странджа“. А апетитите към това парче земя у нас са, че засяга и крайбрежната част от Ахтопол до Резово. Сагата с документа започва още от 2006 г., когато е възложено изработването на изменението му. Зад плана стои името на известния арх. Калин Тихолов, който дори за малко да стане и министър на неуспешното министерство на инвестиционното проектиране по времето на правителството на Орешарски. Различни експерти по биоразнообразие атакуват определената като скандална екологична оценка и доклада по нея. Еколозите откриват и правна недопустмост, сред които строителство на вилни, жилищни и курортни сгради в Защитената местност „Устие на Велека“. Режимът в нея е определен още през далечната 1992 г, припомнят от фондация „Биоразнообразие“. Отделно, МРРБ предлага разлиочни територии да бъдат включени или изключени от Природния парк. И не само. ОУП на Царево предвижда почти 100% застрояване на крайбрежната част на Природен парк Странджа и узаконяване на спрения и в последствие разрушен незаконен строеж на комплекс "Златна перла“ край с.Варвара в природния парк. От Фондация „Биоразнообразие“ допълват, че Планът предвижда още:
- да удвои застроената площ в границите на парка до над 9000 декара. За пример посочват, че на един жител от Варвара ще се падат по 12 дка хотели и вили.
- да се построят 42 000 апартамента, което прави средно по 14 апартамента на жител, като за село Резово на един жител се падат по 50 апартамента, а в с. Синеморец по 25 апартамента.
- планът определя 32 локализации за курорти и курортни комплекси, 44 за вилни зони – вкл. във вътрешността на общината.
- да се построят хотели с 15 000 легла
- нови 100 000 легла в Парка
Според еколозите, ако този план бъде реализиран, ¼ от защитените зони от Натура 2000 ще бъдат засехнати, а местообитанията за гнездене и за почивка на птици по маршрута Виа Понтика ще бъдат унищожени.
Съдебните спорове за плана продължават над 5 години, докато през 2014 г., ВАС допуска влизането му в сила. Няма и месец след това, регионалният министър, тогава Десислава Терзиева от БСП, спря общия устройствен план, нареди неговото пълно изменение, както и изготвянето на цялостна екооценка. По неофициална информация на Медиапул, това е станало след натиск от Брюксел, упражнен върху тогавашният екоминистър от квотата на ДПС Искра Михайлова. Причината е заплаха от наказателна процедура срещу страната ни. Отново по информация на агенцията, това, обаче, е оставило възможността общинските съвети да одобрява ПУП, което да легитимира строежите. Така се стигна до миналата година, когато МРРБ обяви нова поръчка за изменение на общия устройствен план на Царево. Към момента, той трябва да влезе на работни групи в министерствата. Още в този начален момент, обаче, вече има забележки.
Асоциацията на парковете изрази становище против т. нар. задание на екологичната оценка и оценката за съвместимост на преработения общ устройствен план на Царево. Включени строежи, които още не са изградени и неясни граници на природен парк „Странджа“. Това са част от забележките. Според Тома Белев от асоциацията, има нужда от преработка
„На него няма нанесени границите на природния парк „Странджа“. Тоест – вътрешните граници – между населените места, територии във и извън парка, което за нас е проблем. Бяха нанесени като съществуващо застройка или имоти, които не са застроени. Или територии, които се твърди, че имат ПУП, но, публично, пред обществото, няма документи, че тези ПУП са преминавали задължителните екологични оценки, преценка за необходимост, ОВОС или оценка за съвместимост“
Тези строежи са влезли в т. нар. нулев вариант и трябва да бъде промена базовата карта, по която да се прави ОУП, добави Тома Белев.
Според кмета на Царево, Георги Лапчев, Общият устройствен план на общината е закъснял с години. Лапчев е категоричен, че документът ще им позволи, Царево да се развива като туристическа дестинация, а бъдещото застрояване ще е съобразано със законите и ще останат като най-зелената община на Черноморието.
Интервюта с Тома Белев и Георги Лапчев можете да чуете в прикачените файлове.
Плодовете и зеленчуците поскъпват на борсите у нас и през изминалата седмица, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през седмицата се повиши с 0,58 процента до 2,248 пункта. Миналата..
Бургаският общински съвет трябва да гласува нови управители на три общински дружества, -„Благоустройствени строежи“ ЕООД, „Бургаски пазари“ ЕООД и „Дезинфекционна станция – Бургас“ ЕООД. Това ще стане по реда на Закона за публичните предприятия и вътрешните правила на Община Бургас. Заместник-кметът Станимир Апостолов е входирал докладна..
Над 2 600 000 лева са задълженията на абонатите на ВиК - Ямбол. Събирането на старите сметки продължава, но процесът се затруднява, тъй като цената на питейната вода значително се увеличи през миналата година. Около 2 200 000 лв. са задълженията от битовите абонати, а от фирмите дължат близо 450 000 лв. От водоснабдителното дружество предлагат..
Проведе се обществено обсъждане за промяна организацията на движение и подобряване на паркирането в кв. „Свети Георги“ в Поморие. Срещата бе инициирана от кмета Иван Алексиев във връзка със запитвания от жители на поморийския квартал и притесненията им от неуреденото безразборно паркиране, което създава затруднения на живущите, особено през летния..
Детско столче за хранене, бебешки пакет за топлинен масаж и два модела детски козметични сетове са забранени за продажба, тъй като не отговарят на изискванията за безопасност, информира онлайн платформата „Ние, потребителите“. Заради риск от удушаване е забранено повторното пускане на пазара на детско столче за хранене, произведено в Полша. Системата..
Община Болярово започва финансовата година с намаляване на разходите и спазване на добра бюджетна дисциплина. Трудно се работи без приет бюджет, поясни кметът Христо Христов. Той е разпоредил контакт със стари длъжници и събиране на стари данъчните задължения. „Има такива от земеделците, които в края на годината получиха пари. Имаме тяхното..
Започват кукерските игри в Ямболска област. По традиция началото на обредните танци е в село Джинот, община Стралджа. Кулминацията на кукерските игри в региона е на фестивала Кукерландия. Днес и утре група от близо 50 кукери ще обикаля къщите в селото, ще нарича за здраве и берекет, за мирна и плодородна година, обяснява кметът на селото Митко..
За пореден четвърти път се проведе протест за запазване целостта на Природен парк „Сините камъни“, чрез спиране на процедурата за изваждането на 12 декара..
Концертът започва от 18 часа, а преди това – от 15 часа, в НХК ще има и благотворителен базар, в който ще се включат деца с изработени картички и..
Над 2 600 000 лева са задълженията на абонатите на ВиК - Ямбол. Събирането на старите сметки продължава, но процесът се затруднява, тъй като цената на..