Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обсъждат преработения вариант на ОУП – Царево

Снимка: tzarevo.net

До края на годината би трябвало е готов преработеният общ устройствен план на Царево. Той засяга най-голямата защитена територия у нас – тази на природен парк „Странджа“. А апетитите към това парче земя у нас са, че засяга и крайбрежната част от Ахтопол до Резово. Сагата с документа започва още от 2006 г., когато е възложено изработването на изменението му. Зад плана стои името на известния арх. Калин Тихолов, който дори за малко да стане и министър на неуспешното министерство на инвестиционното проектиране по времето на правителството на Орешарски. Различни експерти по биоразнообразие атакуват определената като скандална екологична оценка и доклада по нея. Еколозите откриват и правна недопустмост, сред които строителство на вилни, жилищни и курортни сгради в Защитената местност „Устие на Велека“. Режимът в нея е определен още през далечната 1992 г, припомнят от фондация „Биоразнообразие“. Отделно, МРРБ предлага разлиочни територии да бъдат включени или изключени от Природния парк. И не само. ОУП на Царево предвижда почти 100% застрояване на крайбрежната част на Природен парк Странджа и узаконяване на спрения и в последствие разрушен незаконен строеж на комплекс "Златна перла“ край с.Варвара в природния парк. От Фондация „Биоразнообразие“ допълват, че Планът предвижда още:

- да удвои застроената площ в границите на парка до над 9000 декара. За пример посочват, че на един жител от Варвара ще се падат по 12 дка хотели и вили.

- да се построят 42 000 апартамента, което прави средно по 14 апартамента на жител, като за село Резово на един жител се падат по 50 апартамента, а в с. Синеморец по 25 апартамента.

- планът определя 32 локализации за курорти и курортни комплекси, 44 за вилни зони – вкл. във вътрешността на общината.

- да се построят хотели с 15 000 легла

- нови 100 000 легла в Парка

Според еколозите, ако този план бъде реализиран, ¼ от защитените зони от Натура 2000 ще бъдат засехнати, а местообитанията за гнездене и за почивка на птици по маршрута Виа Понтика ще бъдат унищожени.

Съдебните спорове за плана продължават над 5 години, докато през 2014 г., ВАС допуска влизането му в сила. Няма и месец след това, регионалният министър, тогава Десислава Терзиева от БСП, спря общия устройствен план, нареди неговото пълно изменение, както и изготвянето на цялостна екооценка. По неофициална информация на Медиапул, това е станало след натиск от Брюксел, упражнен върху тогавашният екоминистър от квотата на ДПС Искра Михайлова. Причината е заплаха от наказателна процедура срещу страната ни. Отново по информация на агенцията, това, обаче, е оставило възможността общинските съвети да одобрява ПУП, което да легитимира строежите. Така се стигна до миналата година, когато МРРБ обяви нова поръчка за изменение на общия устройствен план на Царево. Към момента, той трябва да влезе на работни групи в министерствата. Още в този начален момент, обаче, вече има забележки.

Асоциацията на парковете изрази становище против т. нар. задание на екологичната оценка и оценката за съвместимост на преработения общ устройствен план на Царево. Включени строежи, които още не са изградени и неясни граници на природен парк „Странджа“. Това са част от забележките. Според Тома Белев от асоциацията, има нужда от преработка

На него няма нанесени границите на природния парк „Странджа“. Тоест – вътрешните граници – между населените места, територии във и извън парка, което за нас е проблем. Бяха нанесени като съществуващо застройка или имоти, които не са застроени. Или територии, които се твърди, че имат ПУП, но, публично, пред обществото, няма документи, че тези ПУП са преминавали задължителните екологични оценки, преценка за необходимост, ОВОС или оценка за съвместимост“

Тези строежи са влезли в т. нар. нулев вариант и трябва да бъде промена базовата карта, по която да се прави ОУП, добави Тома Белев.

Според кмета на Царево, Георги Лапчев, Общият устройствен план на общината е закъснял с години. Лапчев е категоричен, че документът ще им позволи, Царево да се развива като туристическа дестинация, а бъдещото застрояване ще е съобразано със законите и ще останат като най-зелената община на Черноморието.

Интервюта с Тома Белев и Георги Лапчев можете да чуете в прикачените файлове.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Новата пречиствателна станция на Ясна поляна вече е въведена в експлоатация

Новата пречиствателна станция на язовир Ясна поляна, на стойност 22 млн.лв, вече е въведена в експлоатация. Това стана ясно при извършената инспекция на съоръжението от премиера Росен Желязков, регионалният министър Иван Иванов, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, депутати и кметове на общини. Експлоатационният период на Пречиствателната станция е 50 години...

публикувано на 13.07.25 в 14:12
Росен Желязков е на посещение в Пречиствателна станция

Желязков не вижда превишаване на правомощията при ареста на варненския кмет

Премиерът Росен Желязков не смята, че властите са превишили правомощията си при ареста на Благомир Коцев и останалите обвинени в корупция във Варна: "Не знам подробности по отношение на твърденията, че има нещо скандално в ареста. По принцип всички действия по задържане като административна мярка до 24 часа са онази фаза на принуда спрямо физическо..

публикувано на 13.07.25 в 12:07

Инспектират реконструкцията на пречиствателната станция „Ясна поляна“

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов и областният управител Владимир Крумов ще инспектират днес на място приключилите ремонтни дейности и цялостна реконструкция на пречиствателна станция „Ясна поляна“.  Инвестицията е над 22 млн. лв..С нея ще се гарантира сигурното водоснабдяване и високо качество на питейната вода за..

публикувано на 13.07.25 в 08:20

Ротари клуб Бургас-Приморие проведе благотворително събитие за закупуване на дефибрилатор

Благотворително събитие, организирано от Ротари клуб Бургас-Приморие и Ротаракт клуб Бургас-Приморие се проведе в двора на Етнографския музей в Бургас на 10 юли. Целта му е набиране на средства за закупуване на външен автоматичен дефибрилатор.  Инициативата е на д-р Светлослав Тодоров – член на Ротари клуб Бургас-Приморие. Уредът ще бъде поставен на..

публикувано на 12.07.25 в 17:00

В Царево връчиха първите награди "Строителен обект на Черноморието"

В Царево бяха връчени наградите в първото издание на конкурса "Строителен обект на Черноморието". Участват реализирани проекти у нас между 2020-2025г. Наградите са разпределени в няколко категории - "Жилищни сгради", "Спортни и развлекателни обекти, обекти  в социалната сфера, образованието и здравеопазването", "Инфраструктура и благоустройство" и други...

публикувано на 12.07.25 в 14:38

Владимир Крумов: Все по-често ще ползваме за оповестяване системата BG ALERT

Пожароопасният сезон настъпи доста по-рано тази година, коментира пред БНР Бургас областният управител Владимир Крумов:  "Повечето пожари са от човешка дейност, или счупени стъкла, които от високата температура се палят, също от изсъхналата трева-пали се като факла. Искам да благодаря на пожарникарите, на доброволците, на кметовете, които бяха на..

обновено на 12.07.25 в 14:09

Възстановено е движението южно от Бургас

Възстановено е движението по главен път  I-9 . По-рано в района на Крайморие движението бе затруднено заради катастрофа. В момента трафикът южно от Бургас е интензивен и натоварен.  

публикувано на 12.07.25 в 12:47