Добър туристически сезон очакват почти всички по Черноморието. Е, докато поне за момента надеждите не се оправдават особено, в числото на чакащите са и собственици и концесионери на паркинги. Спирането с кола по южното Черноморие и през този летен сезон няма да е лесна задача. В област Бургас цените за час варират от между 1 и 3 лева на час, но „паяци“ дебнат нарушители почти навсякъде. Колко ни струва за да се разходим с колата си в региона? Репортерска проверка в темата на деня на Мариян Иванов.
Два лева на час струва струва спирането на паркингите в комплекс „Слънчев бряг“, които се стопанисват от държавното дружество. Цената за денонощие е дванадесет лева, лев и петдесет е спирането в така наречената синя зона, може да се заплаща както с есемес, така и чрез автомат. Последната опция е иновация за платеното почасово паркиране, което действа от няколко години в курорта. И тази година е въведен контролен режим само за товарните автомобили, които зареждат комплекса. 25 лева ще струва да се премахне скобата на неправилно паркирана кола. Петдесет лева е таксата за репатриране, а всеки час, прекаран на наказателния паркинг се таксува по три лева. С паяка, обаче, имайте не едно, а поне две наум.
Първо, той не подбира коли и вдига от всякакви разновидности и от всякаква ценова гама. А през миналата година агенцията по метрология се опита да го спре заради редица нарушения, в това число и за почупени при вдигането коли.Частният паяк обаче продължи да си функционира, да качва коли, да събира пари, неподвалстен на контрол.Но все-пак това е Слънчев бряг…
На юг, в Поморие синя зона няма и през тази година. В морския град бяха въвели платеното почасово паркиране по искане на граждани, а след това, отново по настояване на граждани, бе премахнато. От осемте паркинга в Поморие два са безплатни.Над сто са месата за коли в града, лев на час е таксата.
Синята зона и паяците действат целогодишно в Бургас.Още за възможноститев областния град информира Андрей Рунчев, управител на общинското предприятие „Транспорт“:
„Паркингите, които оперираме са няколко на брой и един паркинг в „Изгрев“, който се намира непосредствено до мола, също така имаме паркинг, който се намира в ж.к. „Лазур“в района на „Пиргос“. Най-големият паркинг, който дава възможност граждани и гости да паркират своя автомобил е паркингът на улица „Гурко“, който особено лятото се пълни почти до капацитета си, а също така паркинга на хотел „България“, а имаме и паркинаг, който се намира под Операта. Общо паркингите предоставят хиляда паркоместа. В зоната за платено паркиране има над четири хиляди паркоместа.
Практически цената за час кратковременно паркиране не се е променила – тя е един лев на час. Същевременно според това, дали водачът на автомобила ще пренощува или ще остане за по-дълго време, са различни цените по съответните паркинги. На паркинга на улица „Гурко престоят за час е един лев, над пет часа е безплатен.“
И въпреки това основният проблем според бургазлии и гостите на града енамирането на паркоместа:
„Голям е проблемът с паркоместата. Другото, което е, че няма много апарати за синята зона. Цената не е много висока, нормална е, но трябва да има повече пространство. Със сигурност трябва да са повече паркоместата…“
Около триста са месата за спиране на коли в Приморско, които предоставя общината. Месечният абонамент за ползване на общинските паркинги в Приморско и Китен е петдесет лева. До четири часа цената е два лева, за денонощие – шест. Ако паякът вдигне кола, трябва да се заплатят 36 лева за освобождаването й. При бърза реакция на шофьора, т.е. преди да е качена на репатриращия автомобил, цената пада наполовина.
Единствено в община Царево няма действащ паяк.
Остров "Света Анастасия" ще приема гости и през зимата.Причината е проявен интерес от страна на туристи, съобщиха от община Бургас.Първото зимно пътешествие ще бъде на 7 декември. Корабчето ще отпътува в 13,30 часа от Магазия 1. Очаква се най-много хора да посетят острова около коледните и новогодишни празници. Корабчето ще пътува при..
Православната църква почита днес Св. Апостол Андрей Първозвани.Той е един от тези светци, които българите са избирали в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи. В българските фолклорни представи свети Андрей е свързан с мечката. Една от най-популярните легенди разказва как той се оттеглил..
2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово днес по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква да участват. Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол. Започва евтаназия на..
Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села. Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..
Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в..
2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово днес по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в..