Служители на община Царево и екипи от още 6 държавни институции извършват проверка за незаконно къмпингуване в местността Корал. Десетки палатки, каравани и дървени бунгала буквално образуват селище, което започва от плажната ивица и обхваща цялата гориста местност зад нея. В района е осигурен ток и вода, а междувременно частната фирма собственик на терена твърди в декларация до общината, че мястото не се използва.
Община Царево продължава битката си срещу безразборно разпръснати палатки и каравани на къмпинг „Корал“. Наричат го къмпинг, но местността няма такъв статут.
Първо общинският съвет в Царево прие наредба, с която се забранява нелегалното къмпингуване, а сега, в разгара на сезона, действията сеп рехвърлиха на терен. Днес близо 30 общински служители, полицаи и представители на още пет ведомства буквално атакуваха плажната ивициа и близката гора.
Марио Тенев от Пловдив всяко лято поставя караваната си на метри от плажа в частен имот на испанската фирма инвеститор, която закупи терена преди десет години.
Според общината собственикът е обявил пред общината, че имотът не се ползва. Според Тенев това не е проблем:
„Имаме устна договорка със собственика. И тук сме вече доста години подред. Ползваме имота, но нищо не плащаме на този собственик. Водата и токът са на партида на частно лице – Васил от велико Търново, който ми е приятел. Накрая на сезона, колкото ми е токът и водата – имаме си електромер и си го плащаме. Доколкото знам, Васил стопанисва имота близо двадесет години.
Ние, хората с караваните сме готови да сип латим някакъв данък – няма никакъв проблем за това нещо, въпросът е, че никой не идва да ни каже.
Аз не се крия, не се притеснявам, нека ми напишат акт, аз ще го обжалвам. Ще стигнем до съд, в съда има с какво да доказвам, че тук съм с разрешение от когото трябва.“
В крайбрежното селище, което наричат къмпинг палатки и каравани има не само в гористата местност, а и на плажа – директно върху пясъчните дюни.
Община Царево вместо да ни съдейства, само ни заплашва, казаха хората, които се грижад доброволно за чистотата на плажната ивица.:
„Години наред са взимали пари от концесията на този плаж и продължават да взимат от други плажове. Вместо да сложат две-три тоалетни, да направят някакви елементарни условия за хората, които плажуват…Чистим плажа ежедневно и събираме всичките боклуци из гората, които са сто процента от хора, които идват и няма къде да огидат до тоалетна, защото всички хора, които спят тук са си наели химически тоалетни.това е истината. И кметът, понеже тези хора много му пречат да застрои уединственото незастроено място, всеки път към тях е насочена атаката, защото тук всички пскат и не дават да се строи.“
Няма наредба или закон, по който да ни санкционират, казаха туристите, настанили се в палатки на плажната ивица:
„В закона няма никаква формулировка за къмпингуването, за къмпирането, за палатки и за каравани. „
Не само че ще наложим санкции, но ще изискаме прокурорска проверка за незаконна дейност каза кметът на Царево Георги Лапчев:
„Община Царево има своите наредби.Всеки има право да обжалва всичко, каквото пожелае в тази държава, затова има компетентен съд, той трябва да се произнесе.
Най-голямото наршуние е в имота на фирмата Ибедрола, която е заявила, че този имот няма да бъде използван, заради което общината я е освобидла от част за такса „смет“. В тези имоти зад плажа има цяло едно селище, което е водоснабдено, електрифицирано а сега разбирам, че има някаква микроканализация, която си се излива дииректно в пясъка или в гората, а най-притеснително е, че някой събира пари! За пореден път чуваме репликата "Ние си платихме на Васил". Кой е този Васил, има ли платежни документи, с които той се отчита. Полицията трябва да го разследва този случай и да проверим кой си е позволил да излъже общината в своята данъчна декларация за това, че няма да ползва един имот.“
С поправка в закона депутатите въведоха понятието „морски плаж за природосъобразен туризъм“, какъвто е Корал. Там е забранена стопанската дейност, на за палатките и караваните регламент няма.
Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението за всички автомобили по 35-километровия участък от АМ "Тракия" между Карнобат и Бургас . Трасето е почистено, опесъчено и проходимо при зимни условия. Екипите на пътноподдържащата фирма са на терен..
За три месеца затварят част от ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. От 20.02.2025 г. (четвъртък) до 20.05.2025 г. (вторник), се въвежда временна организация на движението в участъка между ул. „Георги С. Раковски“ и ул. „Княз Борис I“. Причината е продължаващите дейности за подмяна на водопроводната и канализационната мрежа.
По-високата цена от 2 лева на час ще намали потреблението на Синята и Зелена зона, основно в централната част на Бургас. Такова е становището на Пламен Димитров, управител на Общинско предприятие „Транспорт“. По думите му новата цена за платено паркиране ще ограничи автомобилния поток и ще освободи паркоместа. Според Мартин Кръстев от ПП-ДБ,..
Предложението за поскъпване на синята и зелената зона в Бургас от 1,30 на 2 лева влезе в комисиите към местния парламент и предизвика дебати . Докладната записка е на общинската администрация и предстои да бъде гласувана на заседанието на общинския съвет на 25 февруари. Мярката цели ограничаване на трафика и паркирането в централната градска..
Заради усложнената метеорологична обстановка и очакваните ниски температури, 19, 20 и 21 февруари 2025 г ще бъдат неучебни за всички училища и детски градини на територията на община Поморие, с изключение на тези в Поморие и Ахелой. Това обяви със своя заповед кметът Иван Алексиев. Целта е запазване живота и здравето на учениците от училищата и..
Обстановката на територията на община Бургас е нормална. Всички пътища са отворени и проходими при зимни условия, съобщават от Общината. Снегопочистващата техника е на терен и остава в готовност да реагира при необходимост. Градският транспорт се движи без затруднения и по разписание. За днес е обявен предупредителен оранжев код за опасно ниски..
Бургас се преклони пред паметта на Васил Левски , 152 години след неговата гибел . Заупокойна молитва бе отслужена от бургаското духовенство. Проведен бе и военен ритуал от представителни части от гарнизон Бургас. Десетки граждани, общественици, представители на институции, организации и политици отрупаха с венци и цветя..
Отпада ограничението за движение на тежкотоварни автомобили над 12 т по пътя Омуртаг–Котел в участъка Котел – Тича. Това съобщиха от Агенция "Пътна..
Опит за измама с името на общинския превозвач „Бургасбус“. Фалшива страница във фейсбук публикува реклами, които обещават на бургазлии карти за..
Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението..