Служители на община Царево и екипи от още 6 държавни институции извършват проверка за незаконно къмпингуване в местността Корал. Десетки палатки, каравани и дървени бунгала буквално образуват селище, което започва от плажната ивица и обхваща цялата гориста местност зад нея. В района е осигурен ток и вода, а междувременно частната фирма собственик на терена твърди в декларация до общината, че мястото не се използва.
Община Царево продължава битката си срещу безразборно разпръснати палатки и каравани на къмпинг „Корал“. Наричат го къмпинг, но местността няма такъв статут.
Първо общинският съвет в Царево прие наредба, с която се забранява нелегалното къмпингуване, а сега, в разгара на сезона, действията сеп рехвърлиха на терен. Днес близо 30 общински служители, полицаи и представители на още пет ведомства буквално атакуваха плажната ивициа и близката гора.
Марио Тенев от Пловдив всяко лято поставя караваната си на метри от плажа в частен имот на испанската фирма инвеститор, която закупи терена преди десет години.
Според общината собственикът е обявил пред общината, че имотът не се ползва. Според Тенев това не е проблем:
„Имаме устна договорка със собственика. И тук сме вече доста години подред. Ползваме имота, но нищо не плащаме на този собственик. Водата и токът са на партида на частно лице – Васил от велико Търново, който ми е приятел. Накрая на сезона, колкото ми е токът и водата – имаме си електромер и си го плащаме. Доколкото знам, Васил стопанисва имота близо двадесет години.
Ние, хората с караваните сме готови да сип латим някакъв данък – няма никакъв проблем за това нещо, въпросът е, че никой не идва да ни каже.
Аз не се крия, не се притеснявам, нека ми напишат акт, аз ще го обжалвам. Ще стигнем до съд, в съда има с какво да доказвам, че тук съм с разрешение от когото трябва.“
В крайбрежното селище, което наричат къмпинг палатки и каравани има не само в гористата местност, а и на плажа – директно върху пясъчните дюни.
Община Царево вместо да ни съдейства, само ни заплашва, казаха хората, които се грижад доброволно за чистотата на плажната ивица.:
„Години наред са взимали пари от концесията на този плаж и продължават да взимат от други плажове. Вместо да сложат две-три тоалетни, да направят някакви елементарни условия за хората, които плажуват…Чистим плажа ежедневно и събираме всичките боклуци из гората, които са сто процента от хора, които идват и няма къде да огидат до тоалетна, защото всички хора, които спят тук са си наели химически тоалетни.това е истината. И кметът, понеже тези хора много му пречат да застрои уединственото незастроено място, всеки път към тях е насочена атаката, защото тук всички пскат и не дават да се строи.“
Няма наредба или закон, по който да ни санкционират, казаха туристите, настанили се в палатки на плажната ивица:
„В закона няма никаква формулировка за къмпингуването, за къмпирането, за палатки и за каравани. „
Не само че ще наложим санкции, но ще изискаме прокурорска проверка за незаконна дейност каза кметът на Царево Георги Лапчев:
„Община Царево има своите наредби.Всеки има право да обжалва всичко, каквото пожелае в тази държава, затова има компетентен съд, той трябва да се произнесе.
Най-голямото наршуние е в имота на фирмата Ибедрола, която е заявила, че този имот няма да бъде използван, заради което общината я е освобидла от част за такса „смет“. В тези имоти зад плажа има цяло едно селище, което е водоснабдено, електрифицирано а сега разбирам, че има някаква микроканализация, която си се излива дииректно в пясъка или в гората, а най-притеснително е, че някой събира пари! За пореден път чуваме репликата "Ние си платихме на Васил". Кой е този Васил, има ли платежни документи, с които той се отчита. Полицията трябва да го разследва този случай и да проверим кой си е позволил да излъже общината в своята данъчна декларация за това, че няма да ползва един имот.“
С поправка в закона депутатите въведоха понятието „морски плаж за природосъобразен туризъм“, какъвто е Корал. Там е забранена стопанската дейност, на за палатките и караваните регламент няма.
За 30 април Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) издаде предупреждение от първа степен (жълт код) за равнинната част от Южна и Източна България. В 17 области от страната, сред които Бургас, Ямбол и Сливен, се очакват близки до нулата температури и условия за слана в ранните сутрешни часове. По Черноморието през деня ще бъде..
Главна дирекция „Гранична полиция“ организира търг с явно наддаване за продажба на излезли от употреба моторни превозни средства и инженерна техника. Общо 124 обекта ще бъдат предложени – леки и товарни автомобили, булдозер, колесен трактор, багери и други машини, които вече не са необходими на регионалната структура на дирекцията в Елхово. Търгът..
В Несебър започна преасфалтиране на улица „Първа“ в участъка между светофарните кръстовища при ресторант „Чучура“ и хотел „Калофер“. Преди това в същата отсечка вече е изградено ново улично осветление и са положени нови тротоари. Същевременно приключиха дейностите по разширение и преустройство на пътя от края на ул. „Първа“ – кръстовището за град..
Има ли наличие на радон в образователни, обществени и частни жилища в Бургас. Това бе най-коментираната тема в Общинския съвет, след като отне на местния парламент повече от час и половина време по дискусии, в които стана ясно, че Общината е поръчала преди месец 30 апарата за измерване на радон в детски градини, като 9 от тях вече са поставени...
Продължават техническите тестове на въжената линия край Сливен, след инцидента, при който заради неизправна седалка бяха ранени двама души. В момента на всички седалки на лифта се извършва пробно теглене на натоварване. Кметът Стефан Радев обясни какви тестове се правят на седалките на лифта. "Всички седалки се изтеглят на натоварване по-високо..
Община Бургас трябва да предвиди средства в размер на 1 200 000 лева в бюджета си за тази година, за да изгради втори вход-изход от квартал „Сарафово“ към обръщалото на автобус №15. Това решиха днес общинските съветници на своето заседание. Идеята на някои от тях да се изгради ново кръгово кръстовище не беше подкрепено. Причината е,че това вече е..
Община Камено ще се сдобие с нова пожарна. Това стана ясно по време на международно учение по пожарна безопасност, което се провежда в Бургас. Досега в общината работи изнесен екип на пожарна Бургас. „Сградата на новата пожарна в Камено в момента е в процес на изграждане. Очаква се доставката на противопожарен автомобил с носимост 5000 литра, който..
Жители на няколко села ще затворят пътя Ямбол-Средец, в участъка Тамарино–Войника, в знак на протест срещу лошото състояние на отсечката. Основен ремонт е..
Темата за радона отново е на дневен ред в община Бургас. Предложение на общински съветници от Средна европейска класа провокира остри реплики в..
Ремонти в кварталите „Крайморие“, „Ветрен“ и „Лозово“ са сред предложенията на общински съветници от ГЕРБ, включени в предстоящата сесия на местния..