Напрежение при приема в бургаската болница заради изискването от днес пациентите да се регистрират с пръстов отпечатък. Между 80 и 100 души на ден постъпват в най-голямото здравно заведение в Югоизточна България.
Дълга опашка от болни, хора в инвалидни колички и дори с легла чакат на регистратурата, която работи със системата за пръстов отпечатък. Денят преминава в скандали:
„… Оправете си апаратурата…Аз седя от половин час…Слагайте ми печата и да тръгвам… Имаше пациент с инсулт, човек на легло, напълно неподвижен да го карат да чака повече от четиридесет минути, за да му вземат отпечатък за изписване… Това е безобразие, може ли да чака тази жена на количка един час. Става бавно защото първо е едно гише, второ апаратурата явно има проблем, защото гледам, че един и същ човек по десет пъти прави пръстов отпечатък… “
До две седмици в болницата с пръстов отпечатък ще се влиза през 5 пункта, обеща заместник-директорът на здравното заведение д-р Светлозар Георгиев:
„Очаквахме, че ще има напрежение, защото при подготовката много често самите устройства забиваха и по физиологични причини понякога много сух пръст, влажен пръст, тремор, паркинсон не може да се извърши идентификация. Това най-често е при възрастни хора. Отделно, че днес сутринта се получи едно писмо от РЗОК - пациенти, които до 1 ноември са хоспитализирани с лична карта, трябва да се регистрира хоспитализацията и после изписването. Всичко това доведе до още по-голямо натоварване. Виждаме го, съчувстваме на хората. Чувстваме се и ние отговорни, че не създадохме още по-добра организация. В момента подготвяме още един център. Имаме готовност за изграждането на още 2 пункта, за да станат общо пет и така да се облекчи постъпването на пациентите. Има и още няколко устройства в родилно, в отделенията по хемодиализа, микропедиатрия, физиотерапия.“
При отказ на пациентите да дадат пръстов отпечатък, приемът ще става с лична карта, но всеки такъв случай ще се проверява от здравната каса, уточни д-р Георгиев.
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол. Започва евтаназия на..
Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..
2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово утре по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква да участват. Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села. Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..
Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..
Хранителни пакети на деца в риск предостави БЧК - Ямбол в съответствие със Стратегията на Български Червен кръст за подкрепа на най-уязвимите групи от населението на територията на община Болярово. Коледни пакети получиха деца в детските градини на пограничната община и от учебните заведения в село Стефан Караджово и Болярово. „Това е поредната помощ..
Кметовете на Болярово, Елхово и Тополовград се включиха в кръгла маса в Одрин с фокус върху демографските процеси в пограничните райони и отражението им върху националната сигурност и социално-икономическите въпроси. Участниците поставиха акцент върху миграционните потоци и промените в населението и тяхното въздействие върху стабилността в..
Жители на Каблешково ще защитят правото си на референдум срещу изграждането на каменна кариера с мирен протест на 5 декември пред Бургаския административен..
Огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в сливенското село Жельо войвода. Резултатите са лабораторно потвърдени и животните подлежат на..
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в..