Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НАТО и ЕС имат общи задачи срещу хибридните и кибер заплахи

За международната сигурност, заплахите за България и за сигналите, които Доналд Тръмп дава в първите дни на управлението си разговаряме с Велизар Шаламанов – бивш военен министър и до края на миналата година директор по комуникация и информация  в централата на НАТО в Брюксел.

Той разчете изказванията на новия американски президент по отношение на  НАТО и отношенията с Русия като част от изпълненията на предизборната му програма. До сътресения едва ли ще се стигне, защото правилата на работа, включително и финансиране на НАТО са разписани в документите на алианса, приети от 28-те страни членки.

Съюзът има ясна позиция и за Русия, естествено е диалогът да продължава, но също така естествено е , че нивото им не може да се върне на нивото преди анексирането на Крим – подчерта в позицията си Шаламанов.

Големите държави се стремят към нормализиране на отношенията си помежду си. Не очаквам безпринципни компромиси и отстъпки – коментира Шаламанов.

Заплахата от конфликта в Сирия, Ислямска държава, миграционният натиск изискват комбиниран подход. Според Шаламанов трябва да си даваме сметка, че в района на действат много интереси и решенията трябва да се вземат в съгласие, като специално място трябва да се отдели за хибридните заплахи и киберотбраната.

В частност за България най- лошото би било е да са изолира и да изгуби механизмите си за влияние. Страната ни трябва да е активна, да участва и да домакинства многонационални структури и  военни учения, така както това се случва и в останалите източно европейски държави- членки на НАТО.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.