„Спирит оф Бургас“ е на път да остане в историята на Бургас. Втора година нито една музикална компания не се наема да организира фестивала. Упорито се говори и че въпреки многохилядната публика, която се събира на Централния плаж в морския град, мащабното музикално събитие не може да покрие разходите по организацията и инвестираните средства.
Спирит ъф Бургас е най-амбициозният музикален проект на Община Бургас. От 2008 година, когато беше първото издание, до ден-днешен обаче фестивалът поражда противоречиви чувства в бургазлии и ожесточени спорове в местната власт за това кой и как да го финансира. Харесват ли фестивала и какви възражения имат срещу него хората:
"Спирът ъф Бургас е успешен фестивал с много сложна организация, свързана с много средства, заявиха общинските съветници Ангел Божидаров и Калоян Живкова. споровете обаче общината да го финансира или разходите да са за сметка на частни фирми продължават и до днес.
"Ние сме били не срещу Спирит ъф Бургас, не против фестивала, а против това, общински пари да се харчат за това нещо. По целия свят такива фестивали се организират, но общината може да осигури терена, може да осигури осветлението, може да осигури захранването с електроенергията, което нищо не струва, оттам нататък имат думата частните спонсори - канят си групи, канят си певци, пускат си билети - така се прави по целия свят.
Затова бяхме против да не се харчат пари , те казаха - първите години да го популяризираме - добре, популяризирахме го, после се оказа, че и частник може да го направи. направи го частна фирма, сега в момента, доколкото разбирам, няма кандидати, няма желаещи."
"Безспорно Бургас загуби, но аз смятам, че фестивалът е изчерпан, защото все пак смятам, че ще се появи промотуорска фирма, която иска да го реализира, аз, като общински съветник ще го подкрепя..."
Преди девет години Спирит ъф Бургас започна като МТВ фестивал, разгърнат нв три дни на осем сцени, на които звучаха различни стилове, той събра на първото си издание десетки групи и изпълнителни, беше невиждано досега музикално събитие в страната.
Най-голямата музикална телевизия обаче подкрепи само първите издания на фестивала. През първите години той получи редица международни признания, вкючително през 2009 година, когато беше посочен от "Таймс", сред двадесетте най-добри фестивални дестинации.
И така през годините Спирит ъф Бургас доведе в България световно известни изпълнители като Робин Уилямс, Моби,
Фейт ноу мор, Продиджи, например гостуваха два пъти, което беше повече от признание.
За финансови проблеми на фестивала се заговори още през първите години. Община Бургас открито заяви, че ще намалява финансовата помощ към феста, защото събитието трябва да се самоиздържа.
И така от 300 000 лева в началото, последният масов превод на общината към Спирит-а беше в размер на 150 000 лева през 2013 година. Точно през тази година изданието беше белязано от протести на различни фирми, които имах да получават пари от организаторите.
Това издание беше и първото, което по продължителност беше намалено от три на два дни.На следващата година от община Бургас взеха решение, че е по-добре да пропуснат една година, вместо да предлагат нискокачествен продукт.
Отново в рамките на два дни Спирит-ът се завърна през 2015 година ударно с фронтмен Роби Уилямс.
И с това всичко приключи. нито през миналата година се проведе фестивал, нито ще има през тази година.
Опитахме да се свържем с последните му организатори, за да ги попитаме защо се отказаха от фестивала и той може ли да се самоиздържа, кактоиска общината.
Посочените телефони на фирмата, обаче, вече не са активни,а последните новини на интернет страницата са за Спирит ъф Бургас от 2015 година.
Хората не искат Спирит-ът, посочи като една от причините да няма фестивал кметът Димитър Николов:
"Такова събитие трябва да става с в дъхновение, с въодушевление и с подкрепа"
Редица жалби и сигнали са постъпвали срещу провеждането на фестивала „Спирит ъф Бургас“ през годините, поясни кметът на Бургас Димитър Николов. Общината притежава ноу-хау-то, но е необходима подкрепа, за да се направи отново музикалното събитие, каза Николов и добави, че досега тя е била пасивна.
Чуйте в звуковия файл репортажа на Даниела Костадинова:
В 33-ата българска антарктическа експедиция участват за първи път много международни учени и изследователи. Има и двама орнитолози, които изследват тропичните птици по пътя до Антарктида, както и тези на Ледения континент. Базата е домакин тази година и на първата гръцка експедиция, както и на учени от Черна гора. Има и по един метеоролог и..
Успешен старт на новия сезон за Театрална школа „Талантино“, много награди от спечелени конкурси и нови заглавия за догодина. Това сподели в един приятелски разговор в БНР Бургас Петър Хубеков. Разговаряйки предварително обаче си даваме сметка, че времето е всичко и нищо, защото е само понятие за време, а по-съществените и важни са хората около..
Два български проекта, финансирани от Програма Интеррег NEXT “Черноморски басейн” 2021-2027, получиха статут на стратегически от управляващия орган и ще бъдат обект на специални мерки за наблюдение и комуникация, съобщават от Община Камено. Целта на българските партньори е да се изгради модерна сграда за пожарната служба в Камено, която ще има нов пожарен..
Година на политическо противоборство-така отминаващата 2024-та определи кметът на Община Поморие Иван Алексиев. Градоначалникът изрази надежда да бъде съставено стабилно правителство. Трудна и тежка година, в която общините останахме стабилни и затова я има държавата коментира Иван Алексиев. Политическото противоборство се вижда и по места. В..
Към момента пътят за селата Синеморец и Резово е отворен за движение, съобщи Община Царево. Водите на река Велека са се отдръпнали и преминаването е възможно, а от Общината призовават шофьорите да бъдат внимателни. По-рано оттам съобщиха, че дъждовете в Странджа са повишили нивата на притоците на река Велека и придошлата вода е заливала пътя..
Близо 68% от българите признават, че макар и рядко, все пак правят покупка само заради съобщение или реклама за намаление. Заради атрактивни отстъпки преобладаващата част от хората биха пазарували от непознат магазин само след проучване на търговеца или препоръка от познат. Това каза по БНТ основателят на онлайн платформата “Ние, потребителите”..
Традиционният регионален събор в село Мечкарево се отменя, съобщиха от Община Сливен. Той се провежда на 26 декември и е посветен на зимните празници. Отмяната се налага заради усложнената метеорологична обстановка. Прогнозата на синоптиците е времето да се задържи с валежи и силен вятър, като в петък прогнозата е за снеговалеж. Община..
И тази година на връх Рождество в Ямбол се организира голям Коледарски празник, в който десетки групи се надпяват и надиграват. Единствено в Ямбол..
И тази година коледарите на Ямбол посрещнаха Рождество Христово с песен и танц. Стотици млади мъже се хванаха на голямото коледарско хоро, което е..
Година на политическо противоборство-така отминаващата 2024-та определи кметът на Община Поморие Иван Алексиев. Градоначалникът изрази надежда да..