Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предстоят законодателни промени относно улова на бяла мида

Снимка: ИАРА

Необходими са законодателни промени, които да регламентират улова на бяла мида. За това са категорични както институциите, така и самите рибари. Преди дни бе публикувана проектозаповед от Министерството на земеделието и храните, забраняваща улова на бяла мида в размножителния й период. Повод за нея е предложение, постъпило от Асоциация на производителите на рибни продукти - БГ фиш, които сами са изявили желание за това. Проблемът е, че срокът от 60 дни, който присъства в проектозаповедтта не е уточнен. Ако се приеме по този начин, то забраната ще важи за следващите два месеца – юли и август, а не за септември, когато е размножителният период на самата риба, обясни Йордан Господинов,  изпълнителният директор на Асоциацията.

„Нашето искане е да спрем улова на мидата, която се размножава, защото тя живее максимум около 2-3 години. Това означава, че на шестия месец стига полова зрялост и започва да хвърля хайвер. Втората година хвърля хайвер, после умира и става на пясък. Ние подкрепяме институциите, за да се спре сивият сектор. Назначили сме работници, плащаме данъци, осигуровки, заплати. Ако сега забранят улова за два месеца - през лятото, това означава да ги съкратим. Мидата в момента има голяма пазарна стойност, защото сега няма хайвер. Ако има хайвер и западните контрагенти не я искат, защото тя губи вкусовите си качества“.

Предложението на рибарите е забранениет период за улов на бяла мида да се раздели 30 дни през пролетта (около март месец) и 30 дни през есента, т.е. през септември. Друг проблем е да се уточни по какъв начин и какви уреди да се използват за улова на бялата мида. В закона е посочено, че тя трябва да се лови с ръце, но според рибарите това не може да се случи. Те уточниха, че бялата мида се лови на брега, на плитко. Според тях дори и да се лови мидата с метална ръкавица, което е позволено, то това нанася същите щети както с драгиращите уреди. Тя допълниха и че трябва да се уточни в закона времето за улов на бялата мида, който трябва да е вечер.

Представители на институциите също допълниха, че са необходими законодателни промени. Започнали са да постъпват и много сигнали за нерегламентиран улов на бяла мида и в защитения район Равда – Ахелой – Несебър. Според директора на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури Галин Николов наистина има необходимост да се уточни как ще се лови този природен ресурс.

„Според рибарите, по изисквания в цяла Европа има допустим начин, но нашето законодателство е по-рестриктивно и за момента този способ, начин, метод, е неразрешен. Ние ще се опитаме да променим закона така, че да опазим този ресурс и да намерим начин, по който той да бъде добиван законно. Трябва да ползваме добрите практики от Европа, да видим допуснатите им грешки и да се постараем да не ги допускаме при нас. Има случаи, където ресурсът е изчерпан. Трябва да има проблеми в Закона за рибраство и аквакултури, който да е синхронизиран със Закона за опазване на околната среда, Закона за водите, Закона за храните.“

Експертите допълниха, че към момента в закона е посочен максималният размер за улов на бяла мида, но не и минималния. Според рибарите това дава възможност на бракониерите да ловуват малки миди, които изнасят в чували за захар. През следващата седмица институциите ще започнат засилени мерки срещу нерегламентирания улов на природния ресурс, а законодателните промени биха могли да се случат през 2018 г. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
снимката е илюстративна

Започва изграждането на локално от "М. рудник" към пътен възел Юг

От следващата седмица започва изграждането на локално платно с две ленти от най-големия бургаски комплекс “Меден рудник” в посока пътен възел "Юг". Това обяви в социалните мрежи кметът Димитър Николов. Той уточнява, че това е първа стъпка към изграждането на две кръгови кръстовища по бул. “Захари Стоянов”. И днес фирмата работи по ремонтните..

публикувано на 03.01.25 в 16:51

Ученици от Свети Влас даряват над 15 000 лв на дете в нужда

Благотворителен базар се проведе в ОУ „Св. св Кирил и Методий“ в Свети Влас. На него е събрана сумата от 15 100 лв. Акцията, организирана от ръководството на училището, бе за дете в нужда. На базара, състоял се рамките на няколко дни, се предлагаха вкусни печива, красиви коледни сувенири и кулинарни изкушения, дело на сръчни и сърцати родители на..

публикувано на 03.01.25 в 15:35

С около 30 стотинки поскъпна хлябът в Бургаско

С около 30 стотинки поскъпва хлябът в Бургаско, каза един от големите производители в региона - Красен Хлебаров. От началото на годината ставката на ДДС от 20% за хляба се върна, като според Хлебаров това е вече официално: "Доставяме си хляба на същата цена, само че с 20% отгоре. Ако някой е продавал на 1,50 лв., става горе-долу 1,80 лв...

публикувано на 03.01.25 в 14:15

Почина баскетболната легенда Димитър Франсъзов

В първия ден от новата година Бургас изгуби една от своите баскетболни легенди – Димитър Франсъзов. Той е носител на званието „Майстор на спорта“ и е част от големите успехи на баскетболния „Ботев“ – Бургас през 60-те години на миналия век.  През 1965 година „Ботев“ – Бургас става първият провинциален отбор, който печели Купата на България по баскетбол..

публикувано на 03.01.25 в 14:02
снимката е илюстративна

Виктория и Георги са най-популярните имена за новородени през 2024

Националният статистически институт обяви, че през 2024 година най-често срещаните имена в България са Георги и Мария.  Виктория и Георги остават най-предпочитаните имена за новородените през 2024 година, показват данните на НСИ. На второ място са Мария и Александър, а на трето - София и Мартин. Статистиката сравнява данните и за популярността на..

публикувано на 03.01.25 в 13:14

През 2025 година: Пречиствателна станция и обновяване на пътната инфраструктура сред приоритетите на Община Малко Търново

Изграждане на пречиствателна станция е сред приоритетите на община Малко Търново през тази година. Чистотата на водите е от първостепенна важност за околната среда. Ние сме в ПП „Странджа“ и „Натура 2000“, но както градът така и селата все още заустваме отпадните води в деретата и сме със септични ями, което е не е редно, категоричен е..

публикувано на 03.01.25 в 12:24
проф.Георги Рачев

Проф. Георги Рачев: Сняг няма да видите в Бургас тази година

Месец януари ще е с един градус по-топъл от характерните за Бургас температури по това време. Прогнозата е на климатолога професор Георги Рачев, който коментира още, че се налага все повече така нареченият гръцки модел на времето. "Бургас сте до топлото море, то в момента е 9-10 градуса. Сняг няма да видите може би и тази година. Може някоя..

публикувано на 03.01.25 в 11:18