Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предстоят законодателни промени относно улова на бяла мида

Снимка: ИАРА

Необходими са законодателни промени, които да регламентират улова на бяла мида. За това са категорични както институциите, така и самите рибари. Преди дни бе публикувана проектозаповед от Министерството на земеделието и храните, забраняваща улова на бяла мида в размножителния й период. Повод за нея е предложение, постъпило от Асоциация на производителите на рибни продукти - БГ фиш, които сами са изявили желание за това. Проблемът е, че срокът от 60 дни, който присъства в проектозаповедтта не е уточнен. Ако се приеме по този начин, то забраната ще важи за следващите два месеца – юли и август, а не за септември, когато е размножителният период на самата риба, обясни Йордан Господинов,  изпълнителният директор на Асоциацията.

„Нашето искане е да спрем улова на мидата, която се размножава, защото тя живее максимум около 2-3 години. Това означава, че на шестия месец стига полова зрялост и започва да хвърля хайвер. Втората година хвърля хайвер, после умира и става на пясък. Ние подкрепяме институциите, за да се спре сивият сектор. Назначили сме работници, плащаме данъци, осигуровки, заплати. Ако сега забранят улова за два месеца - през лятото, това означава да ги съкратим. Мидата в момента има голяма пазарна стойност, защото сега няма хайвер. Ако има хайвер и западните контрагенти не я искат, защото тя губи вкусовите си качества“.

Предложението на рибарите е забранениет период за улов на бяла мида да се раздели 30 дни през пролетта (около март месец) и 30 дни през есента, т.е. през септември. Друг проблем е да се уточни по какъв начин и какви уреди да се използват за улова на бялата мида. В закона е посочено, че тя трябва да се лови с ръце, но според рибарите това не може да се случи. Те уточниха, че бялата мида се лови на брега, на плитко. Според тях дори и да се лови мидата с метална ръкавица, което е позволено, то това нанася същите щети както с драгиращите уреди. Тя допълниха и че трябва да се уточни в закона времето за улов на бялата мида, който трябва да е вечер.

Представители на институциите също допълниха, че са необходими законодателни промени. Започнали са да постъпват и много сигнали за нерегламентиран улов на бяла мида и в защитения район Равда – Ахелой – Несебър. Според директора на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури Галин Николов наистина има необходимост да се уточни как ще се лови този природен ресурс.

„Според рибарите, по изисквания в цяла Европа има допустим начин, но нашето законодателство е по-рестриктивно и за момента този способ, начин, метод, е неразрешен. Ние ще се опитаме да променим закона така, че да опазим този ресурс и да намерим начин, по който той да бъде добиван законно. Трябва да ползваме добрите практики от Европа, да видим допуснатите им грешки и да се постараем да не ги допускаме при нас. Има случаи, където ресурсът е изчерпан. Трябва да има проблеми в Закона за рибраство и аквакултури, който да е синхронизиран със Закона за опазване на околната среда, Закона за водите, Закона за храните.“

Експертите допълниха, че към момента в закона е посочен максималният размер за улов на бяла мида, но не и минималния. Според рибарите това дава възможност на бракониерите да ловуват малки миди, които изнасят в чували за захар. През следващата седмица институциите ще започнат засилени мерки срещу нерегламентирания улов на природния ресурс, а законодателните промени биха могли да се случат през 2018 г. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Международна младежка конференция в Бургас казва "НЕ" на ксенофобията и антисемитизма

Темата за антисемитизма, ксенофобията, езика на омразата и начините, по които трябва да се води борба с тях ще събере в Бургас младежи от България и Италия, представители на институции, дипломатически мисии и граждански организации.  На 25 и 26 ноември 2024 г. в Експозиционен център „Флора” ще се проведе Международна конференция „Младежи за..

обновено на 25.11.24 в 09:52

Планова техническа профилактика на предавател

Прекъсвания на ефирния сигнал на БНР Бургас са възможни днес за района на Елхово. Причината е редовната годишна профилактика на предавателя на честота 106 MHz.  Програмата на общественото радио няма да може да се слуша ефирно във времето от 9 до 17 часа.  Това може да стане през интернет сайта binar.bg.

публикувано на 25.11.24 в 07:48

Социалната градина за възрастни с деменция "Грижовник 2" работи при пълен капацитет

Социалната градина за възрастни хора с деменция „Грижовник 2“ осигурява грижи на специалисти за още 10 бургазлии с това заболяване. Тя се намира в комплекс "Братя Миладинови" зад бл. 117 от август тази година. Наричат я "Горския грижовник", защото самата сграда е дървена и прилича на горска къщичка. Интериорът вътре е по същия начин с камина, с..

публикувано на 24.11.24 в 17:30

Сдружение "Усмивка" провежда благотворителна кампания в подкрепа на 700 възрастни хора в Бургаско

Сдружение "Усмивка" провежда Благотворителна Коледна кампания в подкрепа на близо 700 възрастни хора в Бургас. Всеки, който желае да помогне може да се включи като дари пакетирани продукти, топли дрехи или да направи парично дарение. Кампанията е под надслов  „ Доброто продължава  –  Да дарим УсмиВка на възрастните хора  в Бургас “, каза..

публикувано на 24.11.24 в 16:00

Църквата почита паметта на света Екатерина

Православната църква почита паметта на света Екатерина - покровителка на учените, учителите, младите момичета и майките. Имен ден днес имат Екатерина, Катя, Кина, Тинка и техните производни. Според преданието Екатерина е живяла през първите векове на християнството. Родена е през III-IV век в Александрия. Произхожда от знатен и богат род. Екатерина..

публикувано на 24.11.24 в 07:51

Ураганният вятър в Сливен обърна тир по подбалканския път (снимки)

Силният вятър в Сливенско днес обърна турски тир на подбалканския път София – Бургас. При инцидента няма пострадали. На още два тир-а вятърът е скъсал покривалата на ремаркетата. Всички инциденти са станали извън платното за движение и до затваряне на пътя не се стигна.  На турския шофьор ще му бъде наложена глоба, защото обръщането край пътя се..

публикувано на 23.11.24 в 18:38

Бургаската група Scarlet спечели „Младежкия конкурс за нова песен“

Група Scarlet от Бургас с песента си „Слънчоглед“ единодушно спечели сърцата на журито във второто издание на „Младежки конкурс за нова песен“, който се проведе в Националния студентски дом в София и бе организиран от сдружението на автори и композитори МУЗИКАУТОР. Освен парични награди, победителите на първо, второ и трето място ще получат и..

публикувано на 23.11.24 в 13:10