Относно статията на БНР - Бургас "Спорна забрана на южния плаж в Несебър", от фирмата - наемател на ивицата изпратиха на редакционната поща на медията право на отговор. Длъжни сме да уточним, че тяхната позиция беше потърсена на 13.07.2017 г., но до момента на публикуването на материала на нашия сайт (15.07.2017 г.), такава не бе получена. Все пак, БНР - Бургас ще публикува правото на отговор без редакторка намеса:
"Изнесените в публикация със заглавие „Спорна забрана на южния плаж в Несебър” факти не отговорят на истината. Забраната за разполагане на чадъри и плажни принадлежности върху зона със защитени дюни, категорично не е спорна, а изцяло съобразена със разпоредбите на няколко Закона, касаещи опазването на природните ресурси и биоразнообразието.
За пореден и последен път уточняваме, че императивно задължение на наемателя е да опазва защитените пясъчни дюни, които попадат в концесионната територия, да полага грижи за тях, както и да почиства територията въпреки, че няма право да разполага в тази зона нито платени, нито безплатни чадъри, шезлонги, масички и др. Това бе изрично и официално потвърдено, и то не еднократно от министъра на туризма Николина Ангелкова.
Южният плаж в Несебър бе посочен като един от малкото примери, където се полагат грижи за опазването на дюните по време на международния семинар „По западния път на коприната”, проведен на 27 юни 2017 г в София.
В публикувания материал във вашия сайт се твърди, че пясъчните дюни са отбелязани върху схемата на плажа като свободна зона. По този повод разясняваме, че цитираната схема е само пояснителна, а не подробна и в нея не са отбелязани схематично границите на дюните. Във въпросната схема с бял цвят е маркирана площта за платени чадъри и шезлонги, а в жълт цвят са обозначени свободната зона за разполагане на безплатни чадъри и принадлежности и териториите със защитени дюни. Разграничителната линия оказваща границите на дюните присъства единствено в подробната схема и специализирани карти на МОСВ.
Свободната зона на южния плаж в активната й част е повече от 50 процента. Така че има достатъчно място за свободно плажуване.
Стопанисващата фирма на южния плаж в Несебър „Ауто фактор” е спазила стриктно изискванията на Закона и се е съобразила със специализираните схеми, които оказват границите на разрешената за свободно плажуване площ и тези на защитените дюни, на които е забранено разполагането на хавлии, чадъри, шезлонги и др.
Дали дюните са зараждащи или от друг вид, това няма абсолютно никакво значение. Наемателят няма право на лична преценка да определя дали върху маркираната като дюни територия има растителност.
От началото на сезона до момента, инспектори от РИОСВ са извършвали многократни проверки, които са констатирали, че Законът се спазва стриктно по отношение опазването на дюните. Припомняме, че една от причините да бъде прекратен договора с предишния концесионер бе именно неспазване на задължението за опазване на дюните върху ивицата.
За неспазването на Закона са предвидени сериозни финансови санкции, които обаче не са за туристите, а за стопанина на плажа. Във тази връзка на информационните табели , поставени близо до дюните коректно са цитирани предвидените в Закона санкции, които отново подчертаваме са за стопанина, а не за плажуващите.
Допускаме, че некоректните и неточни факти съдържащи се в публикувания материал са свързани единствено със непознаването на Закона поради, което отправяме настоящите разяснения. Вярваме, че дълг и отговорност на медиите като коректив на обществото е да алармират за нарушения и нередности. Неведнъж медиите са давали гласност на недопустими посегателства върху защитените пясъчни образувания и са пресичали редица случаи на нарушения. В конкретния случай обаче е налице парадокс - да се изразява съмнение, когато Законът се спазва стриктно и се полагат всички възможни усилия да се защитят и опазят дюните.
Кирил Спасов
наемател на морски плаж Несебър - юг"
Все пак е редно да уточним, че така и не става ясно по кой закон е забранено полагането на хавлия върху пясъка. Както и не се разбира дали зоната зад платените чадъри все пак е активна плажна ивица или са защитени дюни и защо по схемата (която се оказва само пояснителна) е разрешено за плажуване, а с табели - забранено. Публикуваме и въпросите, които изпратихме към наемателя преди качването на новината на страницата на БНР - Бургас:
"1. В посочената от Вас схема, само част от дюните, на които сте сложили табели, че е забранено плажуването, са описани като "зараждащи се". В този смисъл - защо ограничавате поставянето на плажни принадлежности върху тях?
2. В посочената от Вас схема, забранената с табели част е отбелязана като зона за свободно разполагане на плажни принадлежности. Защо в схемата Ви е разрешено, а чрез табели - забранявате тази дейност?
3. В защитената зона Ахелой - Равда - Несебър, в която попада плажът, е забранено "увреждането и унищожаването на естествената растителност в крайбрежната плажна ивица и в дюни, извън активната плажна площ, освен в случаите на почистване от инвазивни и неместни видове; увреждане или унищожаване на дюни чрез разораване, разкопаване, засипване, подравняване, утъпкване, паркиране и др.". Съгласно Вашата схема, обаче, това би следвало да е "активна плажна площ". Нещо повече - на видимата част от нея, която е в близост до платената зона на ивицата, няма растителност. Защо налагате подобна забрана?"
Постепенно се нормализира ситуацията около населените места в Ямболско, в близост, до които и в момента продължават да горят пожари. Няма пряка опасност за къщите в селата. В овладяването на огнената стихия се включиха над 15 противопожарни екипи, тежка верижна техника и два военни хеликоптера. Потушаването на пожарите продължава. Над..
Във връзка с подмяна на канализационната мрежа по бургаската ул. „Емил Де Лавеле“, от 9 часа в четвъртък (24 юли) до 9 август се въвежда временна организация на движението на автомобили. Затваря се за превозни средства участъкът от ул. "Георги Шагунов " до ул. "Доктор Нидер". Част от ул. „Кавала“ също ще бъде затворена заради ВиК ремонт. От 9:30 до..
Все още не е овладян пожарът, пламнал вчера между боляровските села Стефан Караджово, Камен връх и Денница. Заради опасност от навлизане на огъня в село Камен връх областният управител Николай Костадинов задейства системата за ранно предупреждение BG-ALERT. В борбата в огъня са включени и два военни хеликоптера. Подробности от кореспондента ни Даниела..
Министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди незабавна проверка по случая със смъртта на 11-месечното бебе от Поморие. Момченцето е прието по спешност в реанимацията на Областната болница в Бургас на 19-и юли. По непотвърдена информация то е било с повишена температура и тежка отпадналост. 3 дни лекарите са се борили за живота му. От..
Правителството одобри допълнителни трансфери по бюджетите на общини за тази година. Сред тях са Созопол, Сливен и Ямбол. Средствата са за финансово подпомагане на дейности по ремонт, опазване и поддържането на военни паметници. Съгласно Закона за военните паметници (ЗВП) военните паметници са публична общинска собственост с изключение на паметниците,..
Потребителите се заблуждават от начина на представяне на цените в лева и в евро и на условията за продажбата на стоките в магазини, които вече въведоха доброволно двойното обозначаване, коментира основателят на „Ние, потребителите“ Габриела Руменова . „Хората не могат да се ориентират дали цената е в лева или в евро, особено, когато..
Общинският съвет в Средец отмени решение на съветниците в общината от 2023-та година за изграждането на огромен фотоволтаичен парк на площ от 6 хил. дка край село Дюлево. Проектът предвижда соларните панели да бъдат поставени върху общински земеделски земи и пасища в непосредствена близост до къщите в селото. На 16-и юни жителите на селото..
Общинският съвет в Средец отмени решение на съветниците в общината от 2023-та година за изграждането на огромен фотоволтаичен парк на площ от 6..
Комисията по околна среда към Общинския съвет в Бургас днес разгледа казуса с изсичането на дървета по улица „Асен Златаров“. Питането относно..
Все още не е овладян пожарът, пламнал вчера между боляровските села Стефан Караджово, Камен връх и Денница. Заради опасност от навлизане на огъня в село..