Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Право на отговор на наемателя на Южен Плаж - Несебър

Относно статията на БНР - Бургас "Спорна забрана на южния плаж в Несебър", от фирмата - наемател на ивицата изпратиха на редакционната поща на медията право на отговор. Длъжни сме да уточним, че тяхната позиция беше потърсена на 13.07.2017 г., но до момента на публикуването на материала на нашия сайт (15.07.2017 г.), такава не бе получена. Все пак, БНР - Бургас ще публикува правото на отговор без редакторка намеса:

"Изнесените в публикация със заглавие „Спорна забрана на южния плаж в Несебър” факти не отговорят на истината. Забраната за разполагане на чадъри и плажни принадлежности върху зона със защитени дюни, категорично не е спорна, а изцяло съобразена със разпоредбите на няколко Закона, касаещи опазването на природните ресурси и биоразнообразието.

За пореден и последен път уточняваме, че императивно задължение на наемателя е да опазва защитените пясъчни дюни, които попадат в концесионната територия, да полага грижи за тях, както и да почиства територията въпреки, че няма право да разполага в тази зона нито платени, нито безплатни чадъри, шезлонги, масички и др. Това бе изрично и официално потвърдено, и то не еднократно от министъра на туризма Николина Ангелкова.
Южният плаж в Несебър бе посочен като един от малкото примери, където се полагат грижи за опазването на дюните по време на международния семинар „По западния път на коприната”, проведен на 27 юни 2017 г в София.
В публикувания материал във вашия сайт се твърди, че пясъчните дюни са отбелязани върху схемата на плажа като свободна зона. По този повод разясняваме, че цитираната схема е само пояснителна, а не подробна и в нея не са отбелязани схематично границите на дюните. Във въпросната схема с бял цвят е маркирана площта за платени чадъри и шезлонги, а в жълт цвят са обозначени свободната зона за разполагане на безплатни чадъри и принадлежности и териториите със защитени дюни. Разграничителната линия оказваща границите на дюните присъства единствено в подробната схема и специализирани карти на МОСВ.
Свободната зона на южния плаж в активната й част е повече от 50 процента. Така че има достатъчно място за свободно плажуване.
Стопанисващата фирма на южния плаж в Несебър „Ауто фактор” е спазила стриктно изискванията  на Закона и се е съобразила със специализираните схеми, които оказват  границите на разрешената за свободно плажуване площ и тези на защитените дюни, на които е забранено разполагането на хавлии, чадъри, шезлонги и др.
Дали дюните са зараждащи или от друг вид, това няма абсолютно никакво значение. Наемателят няма право на лична преценка да определя дали върху маркираната като дюни територия има растителност.
От началото на сезона до момента, инспектори от РИОСВ са извършвали многократни проверки, които са констатирали, че Законът се спазва стриктно по отношение опазването на дюните. Припомняме, че една от причините да бъде прекратен договора с предишния концесионер бе именно неспазване на задължението за опазване на дюните върху ивицата.
За неспазването на Закона са предвидени сериозни финансови санкции, които обаче не са за туристите, а за стопанина на плажа.  Във  тази връзка на информационните табели , поставени близо до дюните коректно са цитирани предвидените в Закона санкции, които отново подчертаваме са за стопанина, а не за плажуващите.
Допускаме, че некоректните и неточни факти  съдържащи се в публикувания материал са свързани единствено със непознаването на Закона поради, което отправяме настоящите разяснения. Вярваме, че дълг и отговорност на медиите като коректив на обществото е да алармират за нарушения и нередности. Неведнъж медиите са давали гласност на недопустими посегателства върху защитените пясъчни образувания  и са пресичали редица случаи на нарушения. В конкретния случай обаче е налице парадокс -  да се изразява съмнение, когато Законът се спазва стриктно и се полагат всички възможни усилия да се защитят и опазят дюните.
Кирил Спасов

наемател на морски плаж Несебър - юг"

Все пак е редно да уточним, че така и не става ясно по кой закон е забранено полагането на хавлия върху пясъка. Както и не се разбира дали зоната зад платените чадъри все пак е активна плажна ивица или са защитени дюни и защо по схемата (която се оказва само пояснителна) е разрешено за плажуване, а с табели - забранено. Публикуваме и въпросите, които изпратихме към наемателя преди качването на новината на страницата на БНР - Бургас:

"1. В посочената от Вас схема, само част от дюните, на които сте сложили табели, че е забранено плажуването, са описани като "зараждащи се". В този смисъл - защо ограничавате поставянето на плажни принадлежности върху тях?
2. В посочената от Вас схема, забранената с табели част е отбелязана като зона за свободно разполагане на плажни принадлежности. Защо в схемата Ви е разрешено, а чрез табели - забранявате тази дейност?
3. В защитената зона Ахелой - Равда - Несебър, в която попада плажът, е забранено "увреждането и унищожаването на естествената растителност в крайбрежната плажна ивица и в дюни, извън активната плажна площ, освен в случаите на почистване от инвазивни и неместни видове; увреждане или унищожаване на дюни чрез разораване, разкопаване, засипване, подравняване, утъпкване, паркиране и др.". Съгласно Вашата схема, обаче, това би следвало да е "активна плажна площ". Нещо повече - на видимата част от нея, която е в близост до платената зона на ивицата, няма растителност. Защо налагате подобна забрана?"






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
архив

Иван Иванов, СЕК: Какъв е наличният обем на язовирите „Камчия“ и „Ясна поляна“

Питане е постъпило в Общински съвет - Бургас  - какъв е наличният обем на язовирите „Камчия“ и „Ясна поляна“. Питането е от Иван Иванов, общински съветник от ПП„Средна европейска класа“ и е от средата на август. Основният мотив е продължителната суша, придружена с високи температури през летните месеци, както и загуби през водопреносната мрежа на ВиК..

публикувано на 26.08.24 в 15:46

Ограничават движението заради Международна колоездачна обиколка

Във връзка с провеждането на 71-вата Международна колоездачна обиколка на България на 27-28 август на територията на област Бургас ще бъде въведена временна организация на движението. Утре около 15:30 ч. участниците в колоездачната обиколка да преминат на територията на област Бургас. Автомобилното движение ще започне да се ограничава..

публикувано на 26.08.24 в 15:21

Катастрофа край Карнобат ограничава движението

Временно е ограничено движението  и в двете посоки по път I-6 София – Бургас в района на Карнобат. От Агенция Пътна инфраструктура съобщават, че причината е възникнала катастрофа. Трафикът се пренасочва през град Карнобат. Движението се регулира от "Пътна полиция".

публикувано на 26.08.24 в 15:03
Снимката е илюстративна.

Предлагат поставяне на паметник на цар Фердинанд I пред Конгресния център в Бургас

Предложение за поставяне на бюст-паметник на цар Фердинанд I на територията на пристанище Бургас е внесено за разглеждане в местния парламент. Докладната записка е на общинския съветник Тодор Ангелов. В мотивите си той посочва, че това ще е знак на признание към усилията на Фердинанд I за модернизация и европеизация на страната ни в края на 19 и..

публикувано на 26.08.24 в 13:21

Бургазлийка с голяма награда от Международен конкурс

Александра Георгиева от Бургас спечели голямата награда на 23-ото издание на Международния конкурс "Речни ноти", който се проведе в Тутракан. Наградата ѝ беше връчена от председателя на журито, композитора Хайгашод Агасян, съобщават организаторите за БТА. Тази година в конкурса участваха над 100 млади изпълнители от цялата страна, Полша, Румъния и..

публикувано на 26.08.24 в 12:58

Арт работилница очаква децата в Етнографския музей

Арт работилница "Умихнати Осмици" очаква децата тази неделя 1 септември в двора на Етнографския музей в Бургас. От 10.00 ч., децата ще изработват различни сувенири, ще декорират несесери, ще рисуват текстилни чанти и много ще се забавляват. Заплащането ще става на място, без предварително записване.

публикувано на 26.08.24 в 12:53

Предстои подмяна на водопровода в селата Загорци, Светлина и Момина църква

Подмяна на водопроводната мрежа предстои в три селища на община Средец, съобщи кметът Иван Кичев.  Ремонти ще се осъществяват в селата Загорци, Светлина и Момина Църква.  Средствата са осигурени по републиканския бюджет, след представени и одобрени проекти на общината.  „За село Светлина реконструкцията ще е частична, така е правен..

публикувано на 26.08.24 в 08:35