Протестиращите, сред които са представители на бизнеса и местното население, изразиха недоволството си, че без участието на представители на засегнатите хора в района, от екоминистерството са картирали и определили границите на защитените зони в трите морски общини. Те бяха категорични, че тази заповед обрича местното население на недоимък, тъй като земеделието, рибарството и туризмът са техните основни препитания.
Тук препитанието - в този район на Добруджа, е основно земята.
Ние имаме дворове по 3-4 декара, останали от дедите ни, това е нашият поминък.
Политика на правителствата, да вървят против собствения си народ.
Това е една национализация, която искат да направят в момента управляващите.
В момента рибарите са изправени пред угрозата да им бъде отнет бизнеса, хляба, казаха някои от недоволните.
Мнението на хората е, че заповедта е нарушение на техните конституционни права. Напрежението нарасна при пристигането на експерти от МОСВ. Над 300 души, които със знамена и плакати скандираха срещу заповедта на екоминистерството, с жива верига се опитаха да попречат на експертите от ведомството да влязат в сградата на община Каварна, за да участват в обществено обсъждане на интегрирания план за управление на защитена зона "Калиакра".
Кметът на община Каварна Нина Ставрева заяви, че е съгласна с недоволството на гражданите, защото никой не се е допитал до тях при очертаването на границите на защитената зона ,,Калиакра", а рестрикциите в заповедта ще се отразят именно върху тях:
Всички тези хора са тук, защото са с усещането, с убеждението дори, че се отнема техния поминък. Не може в най-бедната държава в Европа и в един от българските региони, където има масово обезлюдяване заради липсата на поминък, да се зачеркват секторите земеделие, туризъм и риболов.
Ставрева препоръча общественото обсъждане да се отложи:
Ние сме "за" спазване на европейското законодателство, директивите, да не забравяме обаче, че хората трябва да бъдат с приоритет.
Всъщност онова, към което се стремим е нова процедура, с международна експертиза, при отчитане на начина на трайно ползване на земите, на собствениците, ползвателите, срещи с тях, с местната власт.Същевременно в екоминистерството се проведе пресконференция по повод протеста в Каварна.
За кратко протестиращите блокираха главния път 1-9. Те не одобриха думите на министъра на околната среда и водите Нено Димов, че заповедта, не може да бъде оттеглена и заявиха готовността си да преминат към гражданско неподчинение.
Протестът е и срещу недостатъчните компенсаторни механизми спрямо собствениците на земя в защитената зона.
Нещата винаги са плаващи и винаги са недоизказани. Това, което в момента е поставено на дневен план за земята, която е навлязла в границите на защитената зона, е 26 лева еднократно на декар. Не ежегодно, а еднократно. За сравнение ще ви кажа, че в момента рентата на декар земя в Добруджа, на тези, които не обработват сами земята, е в порядъка между 80 и 100 лева.
Репортаж по темата може да чуете от звуковия файл.
Две машини за асфалтирани са изгорели рано тази сутрин, собственост на частната фирма, осъществяваща ремонтни дейности в пътната отсечка. Те са се намирали в района на светофара на "Капчето". От пожара малкия валяк е напълно унищожен, а са нанесени материални щети по големия валяк. Това потвърди за БНР Бургас началникът на регионалната служба „Пожарна..