Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Меркел: Отворихме границата, за да помогнем в извънредна ситуация, но сега трябва да търсим други решения

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Германия постъпи правилно като отвори вратите си за бягащи от война през 2015 година. Сега обаче трябва да помислим за дългосрочно решаване на проблемите в държавите, от които идват тези хора, за да имат шанс те да се върнат или да останат в родината си. Това заяви германският канцлер Ангела Меркел на първата си за годината голяма пресконференция пред журналисти в Берлин. На въпрос дали тя е „канцлерът на културата на приемане“ или „канцлерът на капсулирането“, Меркел отговори: Не работя с такива понятия. Отворихме границата, за да помогнем в една извънредна ситуация и това бе правилно, но сега трябва да потърсим други решения.

Не може да се оставим да бъдем изнудвани от каналджии и трябва да прекратим нелегалната имиграция. Работим върху възможност да се преценява шансът за получаване на статут в Европа в пунктовете в Либия. Но и не може просто да се капсулираме и да се правим, че не се случва нищо. Европейците могат да живеят в мир и охолно, само ако поглеждат извън дувара си и се ангажират с икономическото развитие и сигурността и на съседните си региони, заяви тя.

Германският канцлер ще настоява за запазване на граничния контрол в Шенгенското пространство, съобщи Франс прес. Пред репортери тя e заявила, че граничните проверки са все още необходими. Меркел ще обсъди въпроса с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер в сряда. Проверките по вътрешните граници бяха въведени преди две години от властите в Германия и още пет държави по време на масовия приток на имигранти.  През май тази година Европейската комисия призова премахването им да стане най-късно през ноември.

Меркел критикува остро държавите-членки на ЕС, които не приемат решението на общността за солидарно разпределение на бежанци. Не може да искат солидарност от Европа само за случаите, в които това е в тяхна изгода, заяви тя и призова да не бъдат изоставяни в нуждата Италия и Гърция – страните с най-голям наплив на бежанци в момента. Канцлерът потвърди ангажимента на Германия да приеме още 20 000 бежанци от Сирия и Йордания, чакащи в момента в Гърция и Италия. Обясни също, че е възможно да бъдат приети и бежанци от Либия. Важно е обаче да се работи по програми за подпомагане на икономическото развитие на страните в Африка, за да се спре бежанския поток от там. Младите хора от африканските държави трябва да виждат шанс в родината си, заяви тя.

На въпрос как ще се развиват отношенията с Турция и има ли шанс за освобождаване на задържаните по политически причини 10 германци там, Меркел отговори:

Бих искала да имаме по-добри отношения с Турция, но реалността е друга. Правителството прави всичко възможно, за да освободи германските граждани, арестувани по политически причини там, но това засега е много трудно.Отговорът засега е в ограничаване на икономическите връзки и предупреждение към пътуващите.

Меркел не изключи възможността Германия да приеме предложението на Франция за един общ финансов министър на страните с обща валута, а в бъдеще дори и за общ бюджет. Преди това обаче трябва да се осъществи докрай плана на германския финансов министър Волфганг Шойбле за превръщане на Европейския спасителен фонд за стабилизация в общ европейски валутен фонд. Той може да бъде база за бъдещата финансова и икономическа интеграция, каза канцлерката.

Меркел бе необичайно остра и по отношение на полското правителство и неспазването на правовия ред. Това е сериозна тема, тъй като на правовия ред се гради и сътрудничеството в целия ЕС. Искам добри отношения с Полша, но няма как да премълчаваме очевидни нарушения, само и само за да се задържи целостта на общността. Да се откажем от правовия ред в името на задържането на този ЕС в момента, означава да се откажем всъщност от ЕС, заяви тя.

В момента Еврокомисията е завела няколко процедури срещу Полша, които могат да завършат с фактическото отнемане на правото ѝ на глас. За това обаче ще е необходимо единодушно гласуване сред останалите 27 членки. Друга възможност, която се дискутира е, страни-членки, неспазващи европейските принципи, да бъдат лишавани от еврофондове.

На въпрос на руска журналистка дали би вдигнала санкциите срещу Москва и наистина ли вярва, че Русия ще анексира балтийските държави, канцлерката заяви: Санкциите ще бъдат отменени, когато вече не са необходими. За началото на учебната година страните в конфликта в Източна Украйна са се ангажирали да спазват примирие. Ако всички условия по споразуменията от Минск бъдат изпълнени, то тогава има шансове да се прекратят и санкциите, каза тя. Анексирането на Крим противоречи на международните закони, подчерта Меркел.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Два валяка са били опожарени на бул. "Захари Стоянов"

Две машини за асфалтирани са изгорели рано тази сутрин, собственост на частната фирма, осъществяваща ремонтни дейности в пътната отсечка. Те са се намирали в района на светофара на "Капчето". От пожара малкия валяк е напълно унищожен, а са нанесени материални щети по големия валяк. Това потвърди за БНР Бургас началникът на регионалната служба „Пожарна..

публикувано на 09.05.19 в 09:44