След 70 години, множество правителства, 10 областни управители и стотици документи, собствениците на одържавения през 1948 г. имот, в който днес се помещава резиденцията на Турското консулство, бяха обезщетени. В последния ден на 2017 година, областният управител Вълчо Чолаков подписа договора и с това сложи край на административната сага за наследниците на Симеон Пенчев, изгубили имота си край Морската градина.
През 1948 г. с влизането в сила на Закон за отчуждаване на едрата градска покрита недвижима собственост, имотът е актуван за държавен и собствениците трябва да напуснат дома си. По-късно къщата е прeдoставена на Република Турция, което става пречка семейството да се възползва от реституционните си права, нещо, което редица хора успяват да направят след демократичните промени у нас. Наследниците завеждат дело и през 1994 г. Бургаският окръжен съд потвърждава собствеността им. Казусът се усложнява допълнително с намесата на международното право, дипломатическите отношения между България и Турция, както и неприкосновеността на територията, превърната в резиденция. Оттогава до днес опитите на едно бургаско семейство да бъде адекватно обезщетено за неправомерно отнетия бащин имот, остават без резултат. Исканията им до Областна администрация Бургас датират от времето на първия й ръководител след промените. Проблемът е бил повдиган многократно и завъртан в центрофугата на държавната администрация. Преписката е обиколила редица ведомства, но до решение не се стига.
„Частната собственост е неприкосновена, това не може да бъде обект на никакъв коментар в една демократична държава. Ситуацията, в която семейството е поставяно толкова години, е унизителна. Предлагани са им имоти, които с право са отказвали. Това, което винаги са искали тези хора е реципрочност при обезщетяването чрез замяна, при положение, че не могат да влязат във владение на собствеността си. За мен всичко, което се е изисквало през годините, за да се разреши казусът, е просто институционална воля. Преписки като тази, минали през няколко поколения, са повод хората да се чувстват незащитени. За малко повече от година успяхме да приключим една сага, която изискваше само упоритост и желание за разрешаване.„ - коментира Чолаков.
Около 120 допълнителни паркоместа предстои да бъдат изградени в Каблешково. Това стана ясно след приключилия оглед на ключови улици в града от специална комисия с представители на кметството, община Поморие, полицията и граждани. До него се стигна след множество глоби за неправилно паркиране на живущи и последвала подписка сред местните...
Първа копка на Индустриалния парк Сливен, разположен на летище „Бършен“, бе направена от кмета на общината Стефан Радев. Това е третият по площ регистриран индустриален парк в България и обхваща 2,7 млн. квадратни метра. Близо 20 милиона лева ще струва изграждането му, като 14 млн. лева са безвъзмездно финансиране от държавата. Днес беше..
"В църквата има далеч по-големи чудеса, но те са за духовна полза - било за здравето на хората, било за укрепване на тяхната вяра, за утвърждаване в доброто. Нестинарството, действително е езически обичай, не е вследствие на вярата. Носенето на икони по времето, когато се изпълнява този нестинарски танц, е опит да се придаде някаква мнима църковност и..
Работещи в бургаското образование ще бъдат отличени за високи професионални заслуги през учебната година днес. Събитието е от 13.00 часа в конгресния център. Поводът е предстоящият 24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност. 97 педагози, работили активно и успешно от детски..
Няма да се изграждат ветрогенератори в Черно море – това е уверението, което представители на рибарския и туристическия бранш са получили от държавната администрация на среща в Министерството на земеделието. Срещата бе инициирана заради опасения около приетия на 8 май Закон за енергията от възобновяеми източници. „Може би за първи път..
Нестинарски игри в Странджа ще има на 3 юни. Това потвърдиха от нестинарската общност пред БНР-Бургас. Никой обаче от практикуващите ритуала не пожела за коментира официално забраната на Сливенския митрополит Арсений нестинарските игри да започват от православен храм и да се насят иконите на светците Константин и Елена. Общината не влиза в спор с..
Населените места в община Болярово вече се надпреварват за отличието „Най-приветливо и чисто село“ – инициатива, организирана от общинската администрация, която цели да стимулира грижата за местната среда и активното участие на жителите в поддържането на добър облик на селата. Конкурсът е разделен в две категории – за кметства и за кметски..
На 21 май православната църква почита паметта на светите равноапостолни царе Константин и Елена. В Странджа този ден се свързва с нестинарските игри,..
Забрана нестинарските игри да започват от православен храм, издаде Сливенския митрополит Арсений по повод празника „Св.св. Константин и Елена“, при който..
Нестинарски игри в Странджа ще има на 3 юни. Това потвърдиха от нестинарската общност пред БНР-Бургас. Никой обаче от практикуващите ритуала не пожела за..