Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерти: Необходим е Закон за минералните води и инвестиции за стопанисване на изворите

Снимка: БГНЕС

Българска асоциация по водите и сдружение „Аз обичам водата“ организира дискусия, на която ще бъдат събрани становища на различни институции, общини, представители на бизнеса и неправителствени организации, които имат пряко отношение към управлението и използването на минералните води.

За подобряването на качеството на питейната вода са необходими много инвестиции, коментира председателят на Българската асоциация по водите Иван Иванов:

"Като цяло в страната, качеството на питейната вода е добро. Има все пак места, където не инцидентно, не периодично, а системно  има проблеми с качеството на питейните води. Винаги давам като пример района на Хасково, където в някои населени места постоянно има високо съдържание на тежки метали, което не е добре за здравето на хората. Те са предупредени в тези места и не ползват водата за питейни цели".

Достъпът до санитарно-хранителните зони на водоизточниците трябва да е ограничен, според Иванов:

"За съжаление, невъзможността да се отчужди земята около някой водоизточник прави така, че трудно да се учредяват тези санитарно-хранителни зони. Държавата трябва да даде едно рамо със законодателни промени това да се случи възможно по-бързо. Другото направление е да се контролира повече как и какви препарати използва селското стопанство, защото един от основните източници на замърсяване на водните ресурси са тези препарати, които се използват в селското стопанство и е много важно да бъдат надеждно и правилно контролирани и използвани".

Необходими са нормативни промени, за да се привлекат инвестиции за стопанисване на минералните води:

"Има разпиляване на отговорностите по отношение на минералните води. Има и липсата на концепция, дори стратегия как да оползотворяваме тези минерални води и като че ли малко хаотично се действа. Някои бизнесмени успяват да пробият системата и да осъществят своите намерения. Най-малкото, което трябва да се направи, е една стратегия за добиването и експлоатацията на ресурса минерални води".

Според Антоанета Салфидж, председател на Сдружение "Аз обичам водата", е необходимо да се създаде Закон за минералните води и да се обособи една административна структура за управление на водите:

"Минералните води се управляват от четири министерства. Липсва Закон на минералните води в България. Основният принципал е МОСВ, който дава правата за концесия. Обаче в Закона за водите има буквално една страничка, в която се урегулира отдаването на концесия. От друга страна на минералната вода се разглежда като балнеология от Министерство на здравеопазването и от там идват сериозни проблеми със сградния фонд, който е изключително остарял и с невъзможността той  да бъде усвояван. Министерството на туризма тръби по целия свят, че сме СПА дестинация. Регионалното министерство пък се включва в проблемите с водата, защото водната инфраструктура се урегулира от него".

Необходимо е да се актуализират данните за минералните извори и дебита им, смята още Антоанета Салфидж. 

Целия репортаж чуйте от звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Два валяка са били опожарени на бул. "Захари Стоянов"

Две машини за асфалтирани са изгорели рано тази сутрин, собственост на частната фирма, осъществяваща ремонтни дейности в пътната отсечка. Те са се намирали в района на светофара на "Капчето". От пожара малкия валяк е напълно унищожен, а са нанесени материални щети по големия валяк. Това потвърди за БНР Бургас началникът на регионалната служба „Пожарна..

публикувано на 09.05.19 в 09:44