Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Около 700 са болните от хемофилия у нас, само за децата лечението е безплатно

Снимка: Фейсбук

Днес е Световен ден на хемофилията. През 19 и 20 век се е смятало че е болестта на аристокрацията. Днес това е едно рядко заболяване, лечението на което у нас е трудно и скъпо. "Споделянето е сила" е мотото на кампанията, която провежда тази година Българската асоциация по хемофилия. Повишаване информираността и подобряване качеството на живот на болните са основните й цели.

Официална статистика у нас няма, но по груби данни болните са около 700 души. Заболяването е рядко и в световен мащаб се раждат 1:10 000 с хемофилия, каза Мария Недевска от асоциацията.

"Хемофилията е рядко генетично заболяване, което се предава по майчин път – липсва протеина, който съсирва кръвта. Хемофилията е два типа, в зависимост от липсващия фактор на съсирване. При всеки лек удар болните получават значително по-голям кръвоизлив, отколкото при нормалните хора. Кръвопреливане не се прави от много отдавна, а терапията и лечението в световен мащаб е много напреднала. Лечението е чрез преливане на фактора, който липсва в кръвта. В България децата до 18 г са на профилактика т.е осигурява им се всяка седмица веднъж или два пъти преливане, но за хората над 18г лечението е платено. Това  всъщност е един от проблемите, който искаме да решим", каза още Недевска.

Според нея лечението у нас не е добре развито, за разлика от другите развити държави, където тези хора никакви проблеми.

По повод световния ден на 21 април в София, Пловдив, Варна и за пръв път в Бургас ще има велопоход. В 11ч от пл "Тройката" в Бургас колоездачите ще тръгнат в посока Морската градина.  Всъщност колоезденето и плуването са двата спорта, които са препоръчителни за болните от хемофилия. 

Още чуйте в звуковия файл





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След София-град бургаска област е с най-много държавни имоти с отпаднала необходимост

Държавата има много имоти с отпаднала необходимост, а относно продажбата им стигнаха и до нас много противоречиви твърдения, това коментира пред БНР Бургас областният управител Владимир Крумов. След София-град бургаска област е с най-много такива имоти в публикувания на сайта на МРРБ списък от 4 400 имота. Областният управител поясни:..

публикувано на 18.07.25 в 16:40
снимката е илюстративна

Цените на шофьорските курсове може да се повишат заради нови изисквания

Увеличение на цените на шофьорските курсове е възможно след нововъведените изисквания към автошколите в страната, коментира за БНР Бургас председателят на Регионалния съюз на автоинструкторите в Бургас – Дойчо Пеев. Изискват се нови GPS приложения за проследяване на целия процес, камери във и извън автомобилите, а за курсистите се предоставят..

публикувано на 18.07.25 в 15:30

Почистиха паметника на Левски в Бургас по повод годишнината от рождението

По повод 188 години от рождението на Васил Левски беше спазена традицията за почистване на паметника му в Морската градина в Бургас. Инициативата се провежда ежегодно на днешната дата, както и на 19 февруари – деня на обесването на Апостола. Паметникът и прилежащата територия бяха измити в ранните часове с вода с подходяща температура и специален..

публикувано на 18.07.25 в 14:40

Бургас чества 188 години от рождението на Васил Левски

Днес, 18 юли, се навършват 188 години от рождението на Апостола на свободата – Васил Левски. По този повод се състоя ритуал по отдаване на военни почести и полагане на венци и цветя пред паметника на Васил Левски в Морската градина. Поклонението пред паметника започна в 11.00 часа с рецитал в изпълнение на млади актьори от Театрален колеж „Любен..

публикувано на 18.07.25 в 14:05

Осигуряват фургон за дядо Тошко, останал без дом след пожара край Бургас

Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата.  В момента той живее на палатка.  И с днешна дата продължава разчистването на местността от живущи и доброволци. Основно има нужда от дрехи и обувки. Около 30 къщи, по-голямата част необитаеми,..

публикувано на 18.07.25 в 14:00

Панагюрското златно съкровище гостува в Царево до края на август

Копие на прочутото Панагюрско златно съкровище е изложено в Общинския исторически музей в Царево. То пристига от Националния исторически музей и ще остане в града до края на месец август. Съкровището ще се съхранява в трезор под постоянна охрана. Посетителите ще могат да го разгледат всеки ден от 9:00 до 18:00 часа. Панагюрското съкровище е..

публикувано на 18.07.25 в 13:30

Нова крайбрежна алея ще свързва Приморско с Маслен нос и Бегликташ

Крайбрежна алея ще свърже Приморско със залива Маслен нос и тракийското светилище Бегликташ. Идеята е част от усилията за развитие на района като предпочитана туристическа дестинация, съобщи кметът на общината Иван Гайков. По думите му вече е завършен и проектът за укрепване на брега в северната част на Китен. Районът е оформен като живописно място..

публикувано на 18.07.25 в 12:30