Юни започва археологическото лято на "Акве Калиде". Осигурено е финансирането на разкопките, които се очаква да разкрият още от историята на обекта. Днес той бе разгледан от участниците в първата научна конференция, посветена на изследванията и социализацията на комплекса. Тя се организира от Регионален исторически музей Бургас десет години след началото на проучванията, обясни Радовеста Стюърт, ръководителят на проекта за „Общото културно наследство без граници-TOGETHER“, финансиран по Програма за трансгранично сътрудничество Interreg-ИПП България - Турция 2014-2020 г.“ и изпълняван от Регионален исторически музей Бургас и Областна дирекция “Култура и туризъм” – Къркларели в периода 2017-2019 г.Краят на конференцията ще е издаването на специализирано издание, поясни Стюърт:
"Луксозна книга на три езика, български, английски и турски.В нея ще бъдат поместени докладите на научните работници.Всички те са свързани с проучванията на Акве Калиде, всеки от тях е специализирал Има за печатите, за монетите, като цяло за историята."
Предстои изграждането на пасарелките и декоративното осветление на археологията. Около 2 квадратни километра е общата площ на крепостта , обясни научният ръководител на археологическия обект доц. д.и.н. Димчо Момчилов. От тях е работено на по -малко от 8 процента.Културните пластове извън стената са на около два - три километра североизток , северозапад и югоизток. Общата площ, на която са регистрирани находки, са близо 10 квадратни километра. До реализацията на музей на открито има още работа, уточни той :
"Ние миналата година работихме да се освободи едно пространство, което трябва да се кулминира сграда, музей с баня. В момента е на ход този проект.Някъде в останалата част, която няма да бъде засегната от строителството, то ще бъде над археологията.Тя ще бъде експонирана вътре в него, ще се развива този музей.Проучванията тази година ще бъдат на север.Ще се опитаме да влезем в банята.Там има много инфраструктура, която постепенно ще се отстранява."
Най –новата атракция за туристите на "Акве Калиде" е точка за вирутална реалност, обясни управителят му Весела Христова:
Тук всеки посетител може с мобилното си електронно устройство да изтегли едно приложение и да визуализира това, което се е намирало пред погледа му, ако той е бил тук през Средновековието точно на това място. Освен това, може да си избере един от четирите езика, на които да слуша информацията.В информационния ни център също предлагаме електронно устройство , с един таблет можем да показваме на гостите точката за виртуална реалност.
"Акве Калиде" продължава да предлага интересни и забавни прояви през уикенда, допълни Христова. Тази неделя е световният ден на танца, поясни тя. По този повод сме поканили танцова формация "Фрея":
"Тя ще изнесе танцов спектакъл-матине от 11 часа. Момичетата от клуба се явяват на много национални и международни танцови конкурси и се връщат все с първи места. Това е изключително приятно за нашия град.Техните танци са много интересни, с различна хореография, много оригинални.Също в 11 часа започва традиционната неделна работилничка с посещения в музея.Това е събитие, което стартирахме в началото на април и нарекохме "Арт И Факти". Децата се занимават с различни видове изкуства, майсторят предмети със собствените си ръце. В същото време могат да посетят музея , в амфитеатъра да научат историята на мястото."
Археологическият обект се готви и за Нощта на музеите, обясни още Веселина Христова
"За първи път "Акве Калиде" ще участва. Той ще бъде отворен от 21 до 24 часа на 19 -ти май. На всеки кръгъл час ще има безплатни прожекции. Имаме идея за още интересни и вълнуващи събития през нощта, които се доближават до мистиката и особената енергия, която носи това място.Засега те се пазят като изненада за посетителите."
Повече в звуковия файл:
Певицата Тони Димитрова и диригентът Милена Добрева са носители на отличието "Златно перо". 24 творци от различни сфери на изкуството, културата и медиите са наградени тази година. Церемонията се състоя в залата на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Отличието е брошка, изработена от злато във формата на писец. В списъка на..
Ваня Велева от Ямбол печели първа награда на националния конкурс за поезия "Биньо Иванов", организиран за деветнадесети път от Община-Кюстендил, обявиха организаторите от централното градско читалище "Братство". В анонимната надпревара тази година участваха 223 поети с над 660 творби. Втората награда е за Васил Славов от София за..
Мария Миланова е носител на отличието „Млад художник“ на Бургас. Наградата е учредена на името на Руси Стоянов и се присъжда за 18-та поредна година. На церемонията присъства и съпругата на художника Галя Чернева. Събитието уважиха министърът на енергетиката Жечо Станков и Областният управител Владимир Крумов. При връчването на наградата..
Двама са номинираните за приза „Млад художник” на Бургас за 2025-та година. Това са Мария Миланова и Вълчо Вълчев . Отличието "Млад художник на годината" е учредено на името на големия творец Руси Стоянов през 2007 година, и по традиция се връчва на 24 май. Инициативата се организира ежегодно от Дружество на бургаските художници със съдействието на..
Община Приморско ще отбележи своя празник в рамките на 4 дни. По повод 24 май – денят на българската азбука, просвета и култура, новия площад в морския град ще бъде именуван на светите братя Кирил и Методий. Културната програма включва изложби и концерти. Днес празничната програма ще започне в 10:00 ч. с тържествено заседание на Общинския..
На традиционните годишни награди на община Бургас „Изкуство и култура“ бяха отличени 27 дейци, допринесли за популяризирането на морския град със своя талант. Сред отличените са певецът Вениамин Димитров , победител в 13-ия сезон на „Като две капки вода“, който лично прие своята награда от кмета Димитър Николов, композиторът Стефан..
Първа самостоятелна изложба открива художничката Мария Трифонова в Бургас. В основата на платната, които ще представи в бургаската галерия „Богориди“ са пейзажите, както от планината, така и от морето. Родена в Пловдив, Мария Трифонова живее в София, но избира Бургас за свой творчески дом и сцена, защото обича морския град. Морската градина и..
На традиционните годишни награди на община Бургас „Изкуство и култура“ бяха отличени 27 дейци, допринесли за популяризирането на морския град със своя..
Бургазлията Георги Андонов вече е продал няколко картини от цикъла „Кралиците“ в Америка. Авторът на скулптурата „Четящият човек“ на площад „Тройката“,..
Мария Миланова е носител на отличието „Млад художник“ на Бургас. Наградата е учредена на името на Руси Стоянов и се присъжда за 18-та поредна година. На..