Средно училище „Христо Ботев“ – Айтос е едно от най – старите училища в областта. Създадено е от даскал Господин Димов Бъчваров от село Медвен , който на 14 май 1868 година започва да преподава на български език в основаното от него школо. Във времето то няколко пъти променя мястото и името си докато негов приемник става днешното Средно училище „Христо Ботев”.
В онези далечни времена пробудилият се български дух издига свят храм на знанието, но и днес онзи възрожденски плам е жив както сред учителите така и сред децата, разказа директорът му Пенка Кирязова:
"Училището е започнало в една класна стая в църковния двор, със 124 ученици, което е била впечатляваща цифра за онова време. Сега в него учат 1118 деца, в 48 паралелки, 90 учители - сериозна "армия" от хора - знаещи, можещи и искащи."
повече може да чуете в звуковия файл:
Впечатляващото в това училище е, че образованието тук в нашето съвремие, е всенародно дело. И това го потвърждават и децата, с които се срещнах - Мария, Татяна, Симеон и Джем от 8 а клас. За предимствата на тяхното учебно заведение те бяха откровени и ясни:
"Учителите подкрепят нашите идеи, има разбирателство между тях и нас и това ни прави прекрасно училище. Имаме добра база, много от преподавателите ползват новите технологии при преподаването на материала. Имаме много извънкласни дейности и всеки може да си избере с какво да се занимава."
повече може да чуете в звуковия файл:
Да остане тук е решил и учителят по история Николай Димитров, на 32 години, от шест години е в професията. Той е възпитаник на това учебно заведение и след като завършва университета се връща в родни град, за да преподава с ентусиазъм и желание:
"Връзката с моето училище е като дишането. Вдишал съм знания и умения от моите учители и сега се опитвам да го предам на моите ученици."
повече може да чуете в звуковия файл:
8 са младите учители, които работят в това училище, а плановете на ръководството са да бъдат привлечени и още такива преподаватели.
Ботевци ще отбележат юбилея на училището си на 14 май, с много събития – изложба, тържествен спектакъл, факелно шествие и празничен концерт. Очакват се гости от училища от 6 страни, с които работят по проект „Еразъм “, много общественици и културни дейци, възпитаници през годините на учебното заведение. И както в миналото, това ще е празник не само на училище „Христо Ботев“ в Айтос, а и на целия град!
обобщаващ репортаж за СУ "Христо Ботев" - Айтос може да чуете в звуковия файл:На 25 юни в 18:00 ч. сградата на БНР Бургас на ул. „Филип Кутев” 2 ще се превърне в отправна точка на интерактивна градска игра, посветена на 90-годишнината на БНР и 13 години от създаването на радиото в Бургас. Вълнуващото приключение се нарича Play БНР Бургас. Събитието се организира съвместно от БНР и пловдивските създатели на градски игри..
БНР-Бургас отбеляза Световния ден на книгата и авторското право - 23 април с представяне пред ученици на проекта „Приказни истории“. Екип на обществената медия се срещна с учениците от началното базово училище „Михаил Лъкатник“. Именно от базовото училище преди 9 години тръгна инициативата на БНР-Бургас за създаване на детски авторски..
Журналистът от БНР-Бургас Стефка Бакърджиева е номинирана за Годишните награди за доброволчество ГЕРОИТЕ 2024 на Тime Heroes. За осма година ГЕРОИТЕ ще отличат хора и организации, допринесли за развитието на доброволчеството в България. Стефка Бакърджиева е с номинация за авторското си предаване „Истории за доброто“, което се излъчва всяка..
БНР-Бургас отбелязва Световния ден на книгата и авторското право - 23 април с представяне пред ученици на проекта „Приказни истории“. Сборникът с творбите от осмото издание на конкурса е част от библиотеките на училища и читалища, а по традиция през април обществената медия популяризира каузата на четенето и чрез лични срещи на екипа с ученици...
За мен е било мечта да работя в БНР. Това каза водещият на БНР Бургас Георги Янакиев в студиото на предаването "Булевард Демокрация". Георги Янакиев от БНР Бургас получи наградата „Сирак Скитник“ в категорията „Радиожурналистика“ Преди дни той спечели журналистическата награда "Сирак Скитник" за открояващо се присъствие пред микрофона в..
Георги Янакиев взе наградата „Сирак Скитник“ в категорията „Радиожурналистика“ за открояващо се журналистическо присъствие и запомнящи се изяви в ефира. Отличието бе връчено на церемония в София от Кин Стоянов, ротационен председател на Програмния съвет. Той заяви: "Много ми е приятно да обява победителя в тази категория, а той е свързан с една..