ОУ „ Христо Ботев“ в созополското село Зидарово тази година отбелязва 160 години от създаването си. Първите сведения за обучение на ученици в селото са от 1857 г. В килията на северозападната част на църковния двор, свещеникът Баню Желев учи децата на църковно славянски език, обясни преподавателят по история и география в училище „Христо Ботев“ Илияна Янакиева. „През 1875 г. се строи втора стая, а учител е Кир Николаки от Созопол. Учениците тогава са били само 10 и са учили до четвърто отделение. Майстор Павел от Велико Търново построява новото училище, близо до църквата и киносалона, който вече не функционира. По това време в училището е работил и Антон Страшимиров. Строителството на сегашната сграда е започнало през 1938 г. -1939 г.“, разказа тя.
Въпреки, че училището в село Зидарово е на 160 години, неговите ученици днес учат в една обновена и ремонтирана сграда. В нея се изучават 140 ученици като има и деца от други населени места, обясни директорът на учебното заведение Александър Иванов. „Около 36 деца всеки ден пристигат от село Габър с транспорт, осигурен от Община Созопол. За всички деца са осигурени безплатна закуска и обяд“, поясни той.
Характерно за учебното заведение е, че събира деца от различни етноси. „Всички деца са много задружни и имат уважение към училището като институция. Участваме в проект за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“. Чрез програмата се опитваме да преодолеем разликата в успеваемостта на децата от различните етноси, защото всяко дете заслужава хубаво бъдеще", обясни директорът.
Стамена Джамбазова е пример за онези хора, които се връщат по родните си места и остават там. Тя получава началното си образование в училище „Христо Ботев“ в село Зидарово, а в момента е преподавател там по Български език и литература. „Разликата с преди е, че тогава класовете бяха по-големи – бяхме 28 деца, а сега са около 20. Базата ни беше доста стара, нямахме такива придобивки като сега“, посочи тя. Много от децата, след като завършат училището в Зидарово се насочват към това в Созопол. Една от причините за това е транспортът. „Транспортът е скъп. Картата Бургас – Зидарово е около 130 лв. Част от автобусите вече ги няма и придвижването става трудно. Предпочитат да учат за професия, на която да разчитат в бъдеще. Хубавото при тези общности е, че те са близки със семействата си. По-сплотени са и по-задружни. Има приемственост между поколенията“, обясни учителката.
Въпреки че на много места в страната селата обезлюдяват, то Зидарово не е от тях. Училище „Христо Ботев“ ще продължи да се развива и да дава знания на бъдещите поколения.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:Тройно богатство с обща енергия – така определиха традиционната си изложба за Богоявление именниците - Йордан Маринов, Йордан Ангелов и Йордан Петров. Експозицията е културно явление за страната, тъй като това е 26-то издание на инициативата. Кметът на Бургас Димитър Николов я определи, като знакова за града, по време на официалното откриване в..
Класическата приказка "Снежанка и седемте джуджета" е първата премиера в афиша на Държавния куклен театър в Бургас за тази година. Спектакълът ще бъде представен на 8 януари, съобщават от културната институция. "Старали сме се да не бягаме от класическото звучене на приказката и да постигнем по възможност същото внушение. Това е важно,..
Ангелина Ангелова открива днес, 6 януари своя изложба в Бургас. Тя е по надслов "... към себе си" и представя 30 картини, акварел рисувани през последните 3 месеца. Тази изложба е своеобразно завръщане към творческата ми същност, съобщи художничката: "Темата по която творя според мен е вечна и това е жената! Рисувам основно..
Изложбата на тримата именици: Йордан Маринов, Йордан Ангелов и Йордан Петров е истинско културно явление за страната и гордост за морския град. Традицията повелява на Богоявление -6 януари от 13.00 часа в Дружеството на бургаските художници да бъде открито съвместната им изложба. Това е 26-то издание на инициативата. За знаковото събитие Община..
Бургас с тържествен ритуал за полагане на венци и цветя пред паметника на Христо Ботев ще отдаде почит към поета-революционер. Началото е в 12:30 часа. Церемонията ще бъде пред бюст-паметника на Ботев в Приморски парк, по повод 177 години от рождението му. В Сливен от 10 часа Основно училище „Христо Ботев“ организира поднасяне на цветя пред..
На 6 януари, Богоявление, семейството на бургаските художници Йордан и Ангелина Ангелови отбелязва двоен творчески празник. Освен традиционната за град Бургас изложба на Тримата Йордановци от 13.00 часа в Дружеството на художниците, ще бъде открита още една красива изложба чието заглавие „...към себе си“ ще ни срещне с търсенията на Ангелина Ангелова...
Първата за годината сесия на Общинския фонд "Култура" в Бургас е отворена за кандидатстване в четири направления. Крайният срок за подаването на проектите през електронната система на фонда е 15 февруари. За финансиране могат да кандидатстват културни организации, юридически лица, творци, упражняващи свободни професии в сферата на културата..
Бургас с тържествен ритуал за полагане на венци и цветя пред паметника на Христо Ботев ще отдаде почит към поета-революционер. Началото е в 12:30 часа...
Ангелина Ангелова открива днес, 6 януари своя изложба в Бургас. Тя е по надслов "... към себе си" и представя 30 картини, акварел рисувани..
Класическата приказка "Снежанка и седемте джуджета" е първата премиера в афиша на Държавния куклен театър в Бургас за тази година. Спектакълът..