Магията на Италия може да се усети още от момента, в който слезеш от самолета на летището в Рим. Там всеки регион има свое специфично излъчване, атмосфера и дори храна. Ако хванете влака от гара Термини в Рим може само за около час и 40 мин. да се пренесете във Флоренция. Една от гарите се намира точно в старата част на града, така че всеки турист спокойно може да се разходи пеш там. Улиците са тесни, а хората са много. Най-многолюдно естествено е пред Катедралата „Санта Мария дел Фиоре“. Външната страна на сградата е като едно бижу с многобройни детайли. Точно пред нея се намира баптистерията, където едно време ако не си кръстен, е било задължително да се влезе, преди да се посети катедралата. Точно пред баптистерията може да се вземе билет от автомат, включващ няколко обекта. Естествено за един ден не може да се обиколи всичко, но е ценно поне и малко да се докоснеш да атмосферата на града.
Първата спирка от нашата обиколка – Баптистерията „Сан Джовани Батиста“. В изкуството на Ренесанса сградата е от особено значение, тъй като в него се избистрят принципите на флорентинската архитектура. Баптистерият е издигнат на мястото на по-стар християнски храм, датиращ от късноримската епоха. Сегашния си вид добива в периода 12-13 век, когато е облицован с бял и зелен мрамор. В този баптистерий е бил кръстен поетът Данте Алигери. Още при влизането правят впечатление огромните бронзови врати, на които са изобразени библйски сюжети. Вътрешността на сградата е изключително изографисана и цветна. Направена е с мраморна мозайка от геометрични фигури. Куполът е покрит с мозайки във византийски стил. Целият купол представя епизоди от живота на Йоан Кръстител, Христос и Йосиф, както и сцени от книга „Битие“ на „Стария завет“.
Запомнете, че към касовата бележка на билета, който сте взели има посочен час. Той е свързан с посещението на върха на купола на катедралата „Санта Мария дел Фиоре“. Пускат се определени групи на час, за това си пазете касовата бележка. Аз лично я загубих и бях много разочарована, когато чаках около 15 мин. на опашката и охраната не ме пусна.
Почти около 30-40 мин. се чака и за влизането в самата катедрала. Честно казано, очакванията бяха повече от реалността. Имайки предвид външния й вид покрит със зелен, розов и бял мрамор. Отвътре самата катедрала не е толкова изографисана, с изключение на купола, който наистина е впечатляващ. До входа се намира часовник, създаден през 1443 г., който работи и днес. Стрелките му обаче се движат обратно на посоката на днешните часовници. В катедралата се намира и барелеф на Джото, който е погребан там.
Има много истории, свързани с построяването на купола. Флорентинците са искали да създадат нещо невиждано до този момент – по-голяма катедрала от тези в Тоскана, Пиза и Сиена. Санта Мария дел Фиоре е била най-голямата в Европа за времето си с място за 30 000 вярващи. Катедралата е строена около шест века под ръководството на най-малко шест архитекти. Най-трудна задача се оказва изграждането на купола, тъй като разстоянието в основата му е около 40 м и по това време липсва технология, която да осъществи грандиозните амбиции на флорентинския проект. Тогава гилдията на търговците на вълна провежда конкурс за проект на конструкцията на купола. Основните конкуренти са Лоренцо Гиберти и Филипо Брунелески, който се ползва с подкрепата на Козимо Медичи. Може да отгатнете кой е спечелил т.нар. обществена поръчка.
Освен за катедралата билетът включва още посещение на кулата, която се намира в непосредствена близост и галерията, която е точно зад сградата. За тях ще ви разкажем в други материали посветени на Флоренция.
В новата рубрика на БНР - Бургас заедно ще обиколим различни места както в страната, така и в чужбина. Ще ви пренесем в атмосферата на градовете, ще се опитаме да ви покажем различен поглед към историческите забележителност и специфичните вкусове на съответния регион. Рубриката ни се излъчва в сутрешното предаване на БНР – Бургас всеки петък.
Още по темата чуйте в звуковия файл:Спектакълът – световно събитие „Коприна“ на Драматичен театър-Пловдив ще бъде представен в зала „Тончо Русев“ на Културен дом НХК на 13 януари от 19.00 часа. Създадена специално за програма НАСЛЕДСТВО на Пловдив – Европейска столица на културата 2019, „Коприна“ е по едноименния световноизвестен роман на Алесандро Барико. Сюжетът проследява историята..
Благотворителен концерт "Заедно за Милена" ще се състои в Културен дом НХК днес. В него ще вземат участие народните изпълнители: Жечка Сланинкова, Катя Георгиева, Галя Гильова, Цветелина Стойчева, Фолклорен оркестър, Динко Палазов, Георги Миронски, Петко Пенчев, Панайот Стойчев, Гайдарски състав ,,Младост" при ЦПРЛ-Бургас с р-л Стойко Георгиев, Антония..
Тройно богатство с обща енергия – така определиха традиционната си изложба за Богоявление именниците - Йордан Маринов, Йордан Ангелов и Йордан Петров. Експозицията е културно явление за страната, тъй като това е 26-то издание на инициативата. Кметът на Бургас Димитър Николов я определи, като знакова за града, по време на официалното откриване в..
Класическата приказка "Снежанка и седемте джуджета" е първата премиера в афиша на Държавния куклен театър в Бургас за тази година. Спектакълът ще бъде представен на 8 януари, съобщават от културната институция. "Старали сме се да не бягаме от класическото звучене на приказката и да постигнем по възможност същото внушение. Това е важно,..
Ангелина Ангелова открива днес, 6 януари своя изложба в Бургас. Тя е по надслов "... към себе си" и представя 30 картини, акварел рисувани през последните 3 месеца. Тази изложба е своеобразно завръщане към творческата ми същност, съобщи художничката: "Темата по която творя според мен е вечна и това е жената! Рисувам основно..
Изложбата на тримата именици: Йордан Маринов, Йордан Ангелов и Йордан Петров е истинско културно явление за страната и гордост за морския град. Традицията повелява на Богоявление -6 януари от 13.00 часа в Дружеството на бургаските художници да бъде открито съвместната им изложба. Това е 26-то издание на инициативата. За знаковото събитие Община..
Бургас с тържествен ритуал за полагане на венци и цветя пред паметника на Христо Ботев ще отдаде почит към поета-революционер. Началото е в 12:30 часа. Церемонията ще бъде пред бюст-паметника на Ботев в Приморски парк, по повод 177 години от рождението му. В Сливен от 10 часа Основно училище „Христо Ботев“ организира поднасяне на цветя пред..
Бургас с тържествен ритуал за полагане на венци и цветя пред паметника на Христо Ботев ще отдаде почит към поета-революционер. Началото е в 12:30 часа...
Тройно богатство с обща енергия – така определиха традиционната си изложба за Богоявление именниците - Йордан Маринов, Йордан Ангелов и Йордан Петров...
Ангелина Ангелова открива днес, 6 януари своя изложба в Бургас. Тя е по надслов "... към себе си" и представя 30 картини, акварел рисувани..