Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кордоба - сърцето на Андалусия и град на три религии

4
Изглед към Стария град на Кордоба

В новата ни рубрика за пътешествия по БНР Бургас ви представяме испанския град Кордоба, в област Андалусия.

В дългата си история Кордоба е бил под владичеството на маври, римляни и вестготи. Градът е родно място на много поети и философи, на фламенкото и на най-известния тореадор – Манолете. Един от най-хубавите зехтини се прави от маслините расли тук.

Подобно на Бургас и Кордоба преди няколко години бе кандидат за Европейска столица на културата. Малко не й достигна и през 2016-та късмета се усмихна на Сан Себастиян. Може да няма филмов фестивал, но стария град на Кордоба е изключително живописен и красив, и има защо да е вписан в Световното културно наследство на ЮНЕСКО. Крепостната стена, която навремето е пазила града от нашествия в по-голямата си част е запазена в първоначалния си вид. През X век, когато е под владичеството на маврите, Кордоба изживява своя разцвет. Тогава е построена една от най-големите джамии в света – Мескита де Кордоба, която после християните превръщат в катедрала. Влиянието на трите религии се вижда най-добре именно тук. Тя е символът на града и се среща както на тениски и магнити, така и картички, на покривки и всякакъв мърчъндайз. Величествената катедрала, която всяка година се посещава от стотици хиляди туристи, е действаща и в нея се отслужват литургии.

Царският дворец е друга основна спирка за всеки посетил Кордоба. Той е бил римска крепост, когато Алфонсо XI поръчва да се построи на негово място дворец. Така в началото на XIV век той става резиденция на християнските монарски. Тук е планирано освобождението на Гранада от арабите и откриването на Америка. Мореплавателят Христофор Колумб е посетил града, за да търси финансиране за своите пътешествия от Исабела Кастилска.  Дворецът притежава скъпа колекция от римски мозайки. Любопитно е че в една от залите, която в момента се използва за конгреси, навремето са се извършвали инквизиции. От върха на дворцовите кули пък се открива панорамна гледка към целия град. Дворецът има и красив вътрешен двор с много зеленина и обширни градини, от които се носи типичния за Кордоба аромат на жасмин. В съседство се намират царските конюшни, в които на времето са били настанявани конете от армията на Цезар. И днес тук се отглеждат известните андалуски коне. Няколко пъти в седмицата те участват във фламенко представления.

В Кордоба е запазена и една синагога. Намира се точно срещу музея на еврейското изкуство. Сградата е сравнително малка, но багато украсена и в момента е културен център.

През града минава реката Гуадалкивир, чието име в превод от арабски означава – каменна река. Малките островчета в нея се населяват от различни видове птици. В реката се намира единственият резерват в Европа, който в същото време е и в центъра на града. Около реката са обособени паркове с алеи за отдих и разходка - вечер там е прохладно, а през деня много горещо. Над реката минават шест моста, но най-стария и красив е каменния римски мост. Той започва от портата, зад Мескитата и завършва на другия бряг, където има по-съвременни постройки.

Като град с хилядолетна история в Кордоба има много музеи. Сред тях са Археологическия и Музея на фламенкото. Сега е интерактивен, но преди да стане такъв е бил обикновена страноприемница, в която е отсядал и Сервентес. Кордоба е известен със своите вътрешни дворове наречени патио. Идеята в тях живущите да намират отмора и прохлада. Има дори музей посветен на патио. Улицата на цветята е също много посещавана от туристите. Сгушена между стените на няколко къщи в края й се открива най-красивата гледка към Мескитата. Избягвайте Кордоба през лятото, защото там е наистина горещо.

Като цяло Андалусия е динамично развиващ се регион и известна туристическа дестинация - има прекрасни плажове в Марбеля и Малага и високите планини в Сиера Невада. Най-подходящото време да посетите Андалусия е през пролетта и есента.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Водата в обходния канал на Атанасовско езеро съдържа фосфорни съединения, които се изливат в морето

Преди дни се появи видеоклип как от тръба в близост до бургаските солници и велоалеята към кв "Сарафово", в морето се излизва жълтеникава вода. Оказва се това съвсем не е за пръв път. Водата в повечето случаи е наситена с фосфорни и азотни съединения от селскостопанските територии в близост.  Според Спас Узунов от Българска фондация..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Семейство Петрови дари на неонатологията в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв.

Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на 70-тата годишнина  на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят благотворителна кауза.  С парите на гостите и лични средства семейството  купува  цялостен комплект..

публикувано на 08.01.25 в 13:33

Община Бургас стартира нов проект за подмяна на старите печки

Община Бургас изпълнява проект „Намаляване на замърсяването на атмосферния въздух с фини прахови частици в населените места на Община Бургас - II“, процедура № BG16FFPR002-5.001 „За по-чист въздух!“, Програма „Околна среда“ 2021-2027. От смяната на старите печки с нови еко уреди може да се възползват 4 257 домакинства в жилищните райони: „Долно..

публикувано на 08.01.25 в 11:21

Започва подкастрянето на дърветата по ул. „Александровска“

Кастренето на короните на дърветата по централната бургаска улица „Александровска“ в частта ѝ от улица „Васил Левски“ до булевард „Сан Стефано“ започва днес. Акцията е след жалби от страна на живеещи в района, уточняват от общината. Короните на 83 дървета от вида чинар ще бъдат намалени максимално. Работата на екипите ще започне от отсечката..

обновено на 08.01.25 в 08:27

Диана Димова: Семействата на загиналите деца мигранти се лутат между тотален шок и дълбока тъга

"Семействата на загиналите в България деца мигранти от Египет се лутат между тотален шок и дълбока тъга, много плачат. На моменти изразяват много силен гняв към каналджиите. Задават много въпроси, на които ние не можем да отговорим", сподели Диана Димова от фондация „Мисия Криле“ пред БНР Бургас и добавя, че някои от хората дори не са знаели,..

публикувано на 08.01.25 в 08:05

Заради ремонт променят движението към кв. "Сарафово" и маршрута на автобусите

Днес  започва ремонта на източното платно на републиканския  път Сарафово – Бургас, в участъка от Гробищен парк до пътен възел „Тромпета“ (от страната на Атанасовското езеро). Затова от  10:00 ч. днес до приключване на дейностите се въвежда временна организация на движение, която налага промяна в маршрутите на някои линии от градския и междуселищен..

обновено на 08.01.25 в 07:48

Бюджетната комисия отхвърли предложението ДДС за хляба да се върне на нулевото му ниво

Бюджетната комисия на парламента отхвърли предложението на "БСП-Обединена левица" ДДС за хляба и брашното да се върне на нулевото му ниво от последните години. Пред депутатите министърът на финансите Людмила Петкова обяви, че при липса на това облагане бюджетът ще изгуби 94 млн. лева.  Предложението на БСП стана причина за остър спор между..

публикувано на 07.01.25 в 16:34