Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откриха под вода неизвестна крепост край остров Свети Тома

Подводните проучвания на проф. д-р Иван Христов разкриват нови тайни от историята на залива Аркутино

На 10 август завърши подводната експедиция на Националния исторически музей в района на остров Свети Тома. Експедицията се финансира от Министерство на културата по предварително спечелен проект. Ръководител на проучванията е проф. д-р Иван Христов. В състава на експедицията се включва инж. Кирил Велковски – геофизик към Центъра за подводна археология в Созопол, инж. Тотьо Ангелов – геодезист от фирма Картпроект, водолази от Общински водолазен център- гр. Созопол с ръководител Тенчо Тенев.

Проучванията са естествено продължение на сухоземните проучвания на острова от месец юни при които бяха локализирани и частично разкопани тракийско ямно светилице, стрктури от късноантичната епоха и средновековен манастир.

Археолозите разказват, че методика на проучване на острова през сезон 2018 е свързана с използването на комплексният метод на изследване на крайморски обекти илюстрирани с дейността на Националният исторически музей и Центърът по подводна археология – Созопол. Така са проучени и  микрорайони като устието на р. Ропотамо, залива Вромос, Античният и Средновековен Несебър, късноантичната крепост Акра, Анхиало и др. където археологическите проучвания от сушата продължават и под вода.

Първите изследвания след сушата са осъществени от геодезистите на инж. Ангелов . В резултат на геодезическите работи в най-плитките участъци на подводния риф са получени данни за дълбочината на рифа свързващ Андрея баир и остров Св. Тома. Измерванията показват, че рифа е разположен на дълбочина средно от 2 метра . В плитчините на рифа, където е рисковано да влезе лодка е мерено с помоща на водолази.

Следващата стъпка в проучванията е свързана с дейността на екипът на инж. Велковски, който  провежда морско археологическо проучване с използване на комплекс геофизични не-деструктивни методи в акваторията на остров Св. Тома. Специално пригодена лодка на Центъра за подводна археология изпратена от неговия директор д-р Калин Димитров навлиза в по- дълбоките участъци около острова. Лодката е накичена като «коледна елха» със скъпоструваща апаратура, която «вижда всичко под водата». Управлявана е от опитния капитан и водолаз Радостин Пенев, който преди да започне работа в Центъра за подводна археолия има дългодишен стаж под вода в Скандинавия.

Водолазите продължават работата си въпреки двете морски бури.

В рамките на подводните проучвания са извършени водолазни спускания под вода в състав на трима водолази под ръководството и присъствието на проф. Христов. Подводните издирвания обхващат всички страни на острова на дълбочина до 15 метра и са осъществeни в рамките на 5 работни дни през месец август 2018 г. Картирани са две места места с ниска концентрация на фрагментирана керамика.  Първата зона в която се откриват силно фрагментирани керамични съдове с най-обща датировка I хил. пр. Хр. е разположена в югозападното продължение на острова на дълбочина едва 1 м. Тук са заснети множество каменни блокове с прави стени и следи от обработка, някои с дължина и широчина 1 м. Тези блокове се откриват перпендукилрно на подводния риф и са част от силно разбита от морските стихии структура преграждаща острова от достъпната в миналото западна страна. Вероятно се касае за неизвестна до този момент крепостна стена дело на древните траки.

От южната страна на острова на дълбочина 9 м. интерес предизвизвиква откриването на част от късноантична амфора и добре обработени варовикови блокчета които са били предназначени за древен строеж на острова.

Археолозите са категорични, че островът в миналото е бил полуостров. Доказателство  за това са измерванията на ясно очертаващия се широк риф, който свързва материка със сегашния малък черноморски остров. Както споменахме по средата между сушата и острова най-дълбоката част е едва 2 м. Предвид общото покачване на водите на Черно море в периода VІІ–ХІІІ век големият провлак свързваш Св. Тома с материка е залят. Тук трябва да се вземе под внимание факта, че всички заляти структури в крайбрежната зона на провинция Хемимонт от периода V–VІІ век се намират на дълбочина от 0, 50 до 1,40 м. По-ранните градежи от Елинистическата и Класическата епоха можем да търсим на по-голяма дълбочина до 6-8 м. Тези предварително оповестени изчисления са индикация за коренно различна брегова ивица в древността от сегашната, както и на сравнително по-голяма сухоземна територия на обектите от Късната Античност в това число и изследвания остров.

Екипът осъществил проучванията както на сушата така и под вода подготвя  подробна публикация за изследванията и естествено крои планове за нови морски приключения свързани с програмата на Националния исторически музей. Приключилата експедиция е и добър пример как два културни института под шапката на Министерство на културата си взаимнодействат успешно при проучване на подводното културно наследство.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пловдивският куклен театър гостува на бургаска сцена с "Незнайко в Слънчевия град”

"Незнайко в Слънчевия град" пристига на сцената на Куклен Театър Бургас тази вечер, 6 ноември от 19 часа.  Гостува  Държавен куклен театър Пловдив, който се включва в програмата "Сряда вечер" с представление за цялото семейство.  "Незнайко в Слънчевия град” е история за силното желание на едно дете да бъде добро, но само за да..

публикувано на 06.11.24 в 09:40

Ден на украинската кухня ще се проведе в Етнографския музей в Бургас

Ден на украинската кухня ще се проведе днес в Етнографския музей в Бургас. Събитието е част от най-новата инициатива на Регионален исторически музей – Бургас - „Езикът на кухнята: дипломация, история, култура“. Идеята е да каним различните посолства да дойдат и демонстрират своето традиционно нематериално културно наследство в..

публикувано на 06.11.24 в 09:10

Успех за танцьорите от Ямбол на световния шампионат в Шладминг

Стефан Дончев и Лиляна Байлова от Клуба по спортни танци „Тандем“ - Ямбол спечелиха златните медали на световния шампионат, проведен в Шладминг, Австрия , под егидата на международната конфедерация CSIT. За първи път в историята на България танцьори в отворената програма завоюваха световна титла в категорията Over 45 Latin. Този исторически успех е..

публикувано на 05.11.24 в 13:55

Рафи Бохосян се вдъхновява от Боб Фоси за концерт-спектакъла "Live on Broadway"

Рафи Бохосян събира едни от най-великите мюзикъли за всички времена в Концерт-спектакъла "Live on Broadway". Музикалното събитие на Държавна опера Русе гостува в Бургас на 6 ноември. Идеята и сценарият на концерта са на бургазлията, който съчетава блясъка на мюзикъла с красотата на оркестровата музика. На сцената до него ще бъдат оркестърът и..

обновено на 05.11.24 в 12:43

Две изложби в Бургас за 100-годишнината на Георги Баев

С две експозиции в Бургас ще бъде отбелязана 100- годишнината от рождението на  художника Георги Баев – Джурлата. В четвъртък от 18.00 часа в Бургаската художествена галерия „Петко Задгорски“ и в Галерия- музей „Георги Баев“ ще бъдат показани негови творби от различни периоди. Над 20 живописни творби и 10 графика ще бъдат подредени в БХГ “Петко..

публикувано на 05.11.24 в 10:43

Анета Салабашева открива изложба "Състояния" в Бургас

Анета Салабашева ще открие днес своя изложба в Бургас. Тя е озаглавена „Състояния“ и включва 25 картини. Повечето са създадени през последната година, има и 4 платна от по ранен период. Във всичките си творби винаги залагам на положителните емоции, каза художничката: „Винаги рисувам с много положителна енергия, с много..

публикувано на 05.11.24 в 09:30

Артисти и и продуценти ще са лектори на семинар за музикалния бизнес

Рапърът Атанас Колев ще бъде гост на семинар за музикалния бизнес в Бургас. Фокусът на събитието е развитие на следващото поколение артисти, лейбъли и музикални професионалисти. Организатор е Асоциацията на независимите музикални издатели и продуценти – България, с подкрепата на MERLIN и ПРОФОН. Лектори ще бъдат и Рут Колева, Мартин Радев, Искрата,..

публикувано на 04.11.24 в 14:52