Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Етрополе – една (не)обичайна дестинация

Какво е първото впечатление, което имаш, стъпвайки в тази отдалечена от Бургас територия? Отговорът е чист въздух, равни полета, заобиколени от планини и много коне. По това време на годината все още преобладава зеленият цвят, макар и по дърветата да започват да се прокарват жълтия и червен цвят на есента.

Много красива и добре обозначена екопътека отвежда до Етрополския манастир „Света Троица“. Любопитно е, че това най-значимият книжовен и просветен център в българските земи през 16 и 17 век след Рилския манастир, в който възниква и се развива прочутата Етрополска калиграфско-художествена книжовна школа. Ако решите да се разходите до манастира, определено трябва да изберете екопътеката. Няма как да объркате посоката през гората, тъй като на много места има карти, има и места за почивка. Точно преди да стигнете нейния край се намира и водопадът, който по това време на годината не е толкова пълноводен. В самия манастир в момента се доизгражда хотелската част, така че има възможност да се остане на тишина сред природата за по-дълго време. Ако решите да прекарате по-активно почивката си, имате възможност да го направите, тъй като на това място има достатъчно конни бази. Освен да подобрите уменията си на манеж, може да направите и разходка с коне сред природата.

Самият град Етрополе също е интересен. В него се преплитат съвременния облик и този от времето на Възраждането. За това напомнят старите къщи на Историческия музей и Арнаудовата къща. Една от забележителностите на града е и Часовниковата кула, от която точно в 12 часа на обяд прозвучава българска песен. Местните обясниха, че всяка сутрин в 6 часа идва човек, който настройва механизма на часовника. Смята се, че камбаната на върха на кулата е пренесена там от разрушената църква на манастира “Свети Атанас”. Връщайки се по улицата към центъра на града може да посетите антикварният магазин, който съвместява и функцията на книжарница. Там можете да видите стари радиоапарати от Германия, България и  Америка. Най-старият от тях е от 1921 г. И не забравяйте да опитате местните рецепти. В региона правят много хубава ракия от круши и ябълки. На някои  места предлагат и босненска кухня. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Водата в обходния канал на Атанасовско езеро съдържа фосфорни съединения, които се изливат в морето

Преди дни се появи видеоклип как от тръба в близост до бургаските солници и велоалеята към кв "Сарафово", в морето се излизва жълтеникава вода. Оказва се това съвсем не е за пръв път. Водата в повечето случаи е наситена с фосфорни и азотни съединения от селскостопанските територии в близост.  Според Спас Узунов от Българска фондация..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Семейство Петрови дари на неонатологията в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв.

Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на 70-тата годишнина  на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят благотворителна кауза.  С парите на гостите и лични средства семейството  купува  цялостен комплект..

публикувано на 08.01.25 в 13:33

Община Бургас стартира нов проект за подмяна на старите печки

Община Бургас изпълнява проект „Намаляване на замърсяването на атмосферния въздух с фини прахови частици в населените места на Община Бургас - II“, процедура № BG16FFPR002-5.001 „За по-чист въздух!“, Програма „Околна среда“ 2021-2027. От смяната на старите печки с нови еко уреди може да се възползват 4 257 домакинства в жилищните райони: „Долно..

публикувано на 08.01.25 в 11:21

Започва подкастрянето на дърветата по ул. „Александровска“

Кастренето на короните на дърветата по централната бургаска улица „Александровска“ в частта ѝ от улица „Васил Левски“ до булевард „Сан Стефано“ започва днес. Акцията е след жалби от страна на живеещи в района, уточняват от общината. Короните на 83 дървета от вида чинар ще бъдат намалени максимално. Работата на екипите ще започне от отсечката..

обновено на 08.01.25 в 08:27

Диана Димова: Семействата на загиналите деца мигранти се лутат между тотален шок и дълбока тъга

"Семействата на загиналите в България деца мигранти от Египет се лутат между тотален шок и дълбока тъга, много плачат. На моменти изразяват много силен гняв към каналджиите. Задават много въпроси, на които ние не можем да отговорим", сподели Диана Димова от фондация „Мисия Криле“ пред БНР Бургас и добавя, че някои от хората дори не са знаели,..

публикувано на 08.01.25 в 08:05

Заради ремонт променят движението към кв. "Сарафово" и маршрута на автобусите

Днес  започва ремонта на източното платно на републиканския  път Сарафово – Бургас, в участъка от Гробищен парк до пътен възел „Тромпета“ (от страната на Атанасовското езеро). Затова от  10:00 ч. днес до приключване на дейностите се въвежда временна организация на движение, която налага промяна в маршрутите на някои линии от градския и междуселищен..

обновено на 08.01.25 в 07:48

Бюджетната комисия отхвърли предложението ДДС за хляба да се върне на нулевото му ниво

Бюджетната комисия на парламента отхвърли предложението на "БСП-Обединена левица" ДДС за хляба и брашното да се върне на нулевото му ниво от последните години. Пред депутатите министърът на финансите Людмила Петкова обяви, че при липса на това облагане бюджетът ще изгуби 94 млн. лева.  Предложението на БСП стана причина за остър спор между..

публикувано на 07.01.25 в 16:34