През месец септември екип от археолози под ръководството на д-р Теодора Богданова, Димитър Недев и Александър Баралис направи сензационно археологическо откритие. При спасителни разкопки по северния склон на възвишението „Буджака”,на територията на частен имот, собственост на Павлин Койнов, бе проучена надгробна (каменна) могила от втората половина на IV – началото на III век пр. Хр. В подмогилния насип с площ около 180 кв. м. бе разкрита най-голямата фамилна гробница, известна досега от проучванията на некропола на Аполония. Съоръжението е от типа „гробница - перибулос” и има правоъгълна форма и размери 6.2 х 8 м. Външните стени са от масивни добре оформени квадри без спойка. В обема на гробницата се разкриха скелетните останки на три индивида – две жени и един мъж, вероятно членове на знатна аполонийска фамилия. Два от гробовете са от типа „цистови гробове” при които правоъгълната гробна камера и покритието и са от масивни каменни блокове. В централно разположеният гроб е открит оскъден гробен инвентар – желязна ножица, бронзова стригила (универсален уред за почистване на тялото) и гърненце. Стените на гробната камера са оцветени в червено (цветът на прераждането). Анализът на находките води до научната хипотеза, че гробът е на жена. Аналогично гробно съоръжение е ситуирано в югоизточния ъгъл на гробницата. В него са положени останките на индивид от мъжки пол с по-богати и разнообразни гробни дарове - две бронзови стригили, олпе и лекити (съдове за благовония). Върху покритието на втория гроб, на каменна платформа, са положени останките на жена. Това е най-късното погребение, извършено в обема на гробницата, след което е натрупан могилният насип. На повърхността на могилата са открити натрошени чернолакови съдове и паница с пробито дъно, поставена с устието надолу. Това са запазени следи от постпогребални ритуали (т. нар. тризни) с които древните, чрез възлияния и други ритуални действия са изразявали почитта си към духовете на мъртвите. В края на IV – началото на III век пр. Хр. се датира гробът разкрит южно, извън обема на гробницата. Това е цистов гроб без покритие на камерата с оскъден гробен инвентар – сребърна монета на Аполония (т. нар. „Харонов обол”), стригила и глинен алабастрон. Извън стените на гробницата са регистрирани четири обредни огнища, свързани с постпогребалните обичаи. Те представляват останки от погребални угощения, които се извършвали в памет на мъртвите в периода най-често от третия ден след смъртта (в деня на погребението), на деветия - до тридесетия ден.
Анализът на проучените структури, допълнен с съответните антропологични, палеоботанически и остеологични анализи представя една цялостна картина на гробничен контекст в кратък период на неговото развитие, чието пълно изследване ще даде възможност за реконструкция на погребалните обичаи на древните аполонийци от епохата македонската политическа доминация по бреговете на Западния Понт. Този исторически период е свързан с времето, когато черноморските полиси и околните тракийски династии са завладяни от Македонската империя на Александър Велики и наследника му Лизимах.
Сензационната находка привлече вниманието на Негово Превъзходителство - посланик на Република Франция в България г-н Ерик Льобедел и г-н Фабиен Флори - Директор на френския културен институт – гр. София, които заедно със съпругите си посетиха района на разкопките и българо-френската изложба в Археологически музей Созопол.
Археологическото откритие е успешен финал на българо-френската научно-изследователска мисия в Созопол за 2018 г. и основа за планираните бъдещи съвместни проучвания.
Легендарният хеви метъл певец Ози Озбърн почина само няколко седмици, след като се събра с бившите си колеги от Black Sabbath и изнесе грандиозен прощален концерт за феновете си. За това съобщиха близките му. Семейството му съобщи в социалните мрежи, че той си е отишъл "обграден от любов". 76-годишният Озбърн страдаше от болестта на Паркинсон, като..
Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел. Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..
Гръцката поп икона Елена Папаризу ще стъпи за първи път на сцената на SPICE Music Festival в Бургас това лято – с концерт на 9 август 2025, който ще бъде спектакъл и емоционално завръщане към най-големите хитове на певицата. Елена Папаризу, която прослави Гърция с победата си в „Евровизия“ през 2005 г. с My Number One, споделя, че участието..
42-ото издание на националния конкурс „Бургас и морето“ е на 26 юли от 21 часа в Летния театър.
Бургас и Несебър са следващите спирки от турнето на „Музикална магия 2“ на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов. В програмата се включват и двама виртуози от световна величина - музикантите Вероника Тодорова, акордеон и "българският Паганини на кларинета" Атанас Маринов. Това турне продължава вече трета година, защото е една „музикална..
Историческият музей в Поморие представя днес обновената си експозиция „Археология” и гостуващата от Регионалния исторически музей в Бургас изложба „Златните накити на тракийската аристократка от Анхиало Лесескепра”. Откриването е в 19 часа. Събитието е под надслов "Възкръсването на един древен град. Тайните на Анхиало." Програма включва лекция..
През август в Младежкия международен център в Бургас започва театрален проект за млади хора на възраст между 15 и 29 години. Инициативата е част от Академията за емоционална интелигентност и цели да даде възможност на участниците да се включат в създаването на театрална постановка. Младите хора ще могат да опитат различни роли – както на сцената,..
Всеки има своята истина затова как трябва да изглежда фестивала „Бургас и морето“, разсъждава Иван Гогов: „Мисля, че фестивалът, както има..
Историческият музей в Поморие представя днес обновената си експозиция „Археология” и гостуващата от Регионалния исторически музей в Бургас изложба..
42-ото издание на националния конкурс „Бургас и морето“ е на 26 юли от 21 часа в Летния театър.