Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-голямата фамилна гробница бе открита в некропола на Аполония

През месец септември екип от археолози под ръководството на д-р Теодора Богданова, Димитър Недев и Александър Баралис направи сензационно археологическо откритие. При спасителни разкопки по северния склон на възвишението „Буджака”,на територията на частен имот, собственост на Павлин Койнов, бе проучена надгробна (каменна) могила от втората половина на IV – началото на III век пр. Хр. В подмогилния насип с площ около 180 кв. м. бе разкрита най-голямата фамилна гробница, известна досега от проучванията на некропола на Аполония. Съоръжението е от типа „гробница - перибулос” и има правоъгълна форма и размери 6.2 х 8 м. Външните стени са от масивни добре оформени квадри без спойка. В обема на гробницата се разкриха скелетните останки на три индивида – две жени и един мъж, вероятно членове на знатна аполонийска фамилия. Два от гробовете са от типа „цистови гробове” при които правоъгълната гробна камера и покритието и са от масивни каменни блокове. В централно разположеният гроб е открит оскъден гробен инвентар – желязна ножица, бронзова стригила (универсален уред за почистване на тялото) и гърненце. Стените на гробната камера са оцветени в червено (цветът на прераждането). Анализът на находките води до научната хипотеза, че гробът е на жена. Аналогично гробно съоръжение е ситуирано в югоизточния ъгъл на гробницата. В него са положени останките на индивид от мъжки пол с по-богати и разнообразни гробни дарове - две бронзови стригили, олпе и лекити (съдове за благовония). Върху покритието на втория гроб, на каменна платформа, са положени останките на жена. Това е най-късното погребение, извършено в обема на гробницата, след което е натрупан могилният насип. На повърхността на могилата са открити натрошени чернолакови съдове и паница с пробито дъно, поставена с устието надолу. Това са запазени следи от постпогребални ритуали (т. нар. тризни) с които древните, чрез възлияния и други ритуални действия са изразявали почитта си към духовете на мъртвите. В края на IV – началото на III век пр. Хр. се датира гробът разкрит южно, извън обема на гробницата. Това е цистов гроб без покритие на камерата с оскъден гробен инвентар – сребърна монета на Аполония (т. нар. „Харонов обол”), стригила и глинен алабастрон. Извън стените на гробницата са регистрирани четири обредни огнища, свързани с постпогребалните обичаи. Те представляват останки от погребални угощения, които се извършвали в памет на мъртвите в периода най-често от третия ден след смъртта (в деня на погребението), на деветия - до тридесетия ден.

Анализът на проучените структури, допълнен с съответните антропологични, палеоботанически и остеологични анализи представя една цялостна картина на гробничен контекст в кратък период на неговото развитие, чието пълно изследване ще даде възможност за реконструкция на погребалните обичаи на древните аполонийци от епохата македонската политическа доминация по бреговете на Западния Понт. Този исторически период е свързан с времето, когато черноморските полиси и околните тракийски династии са завладяни от Македонската империя на Александър Велики и наследника му Лизимах.

Сензационната находка привлече вниманието на Негово Превъзходителство - посланик на Република Франция в България г-н Ерик Льобедел и г-н Фабиен Флори - Директор на френския културен институт – гр. София, които заедно със съпругите си посетиха района на разкопките и българо-френската изложба в Археологически музей Созопол.

Археологическото откритие е успешен финал на българо-френската научно-изследователска мисия в Созопол за 2018 г. и основа за планираните бъдещи съвместни проучвания.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Коледен концерт ще поднесе Бургаският духов оркестър

Коледен концерт ще поднесе Бургаският духов оркестър.  В него ще вземат участие изявени ученици от класовете по Поп и Джаз пеене в НУМСИ "Проф.П.Владигеров" - Бургас. Тази година своя дебют с оркестъра ще направят Мариана Симеонова (8 клас) и Самуил Милков (7 клас) с вокални педагози Соня Пулева и Деница Йорданова. Публиката ще има удоволствието да..

публикувано на 18.12.24 в 08:30

В Ямбол дружеството на художниците откри традиционната си Коледна изложба

В Ямбол дружеството на художниците откри традиционната си Коледна изложба. В галерия „Кирил Кръстев“  са представени творби  на близо 30 утвърдени и познати автори, както и на млади художници.  Близо 50 картини, икони, скулптури, дърворезба и текстилни пана са представени в коледната изложба,  която носи духа на рождественските празници, но не е..

публикувано на 18.12.24 в 07:30

Красиви женски носии от Бургаско са част от календара "Девойко, мари хубава"

Две носии от фонда на Регионалният исторически музей в Бургас са включени в календара „ Девойко, мари хубава“ за 2025 година.  Той е издание на фондация „Български корени“. В него са представени фолклорни женски облекла, съхранявани в експозициите и фондовете на българските музеи и частни ко­лекции. Сред тях има празничните..

публикувано на 17.12.24 в 12:57

Коледна изложба откриват ямболски художници тази вечер

Традиционната си Коледна изложба откриват тази вечер ямболските художници.  В галерия "Кирил Кръстев“  ще бъдат представени творби на близо 30 утвърдени и познати автори, както и на млади художници.  Близо 50 картини, икони, скулптури, дърворезба и текстилни пана са показани в коледната изложба.  Част от творбите са свързани с рождественските..

публикувано на 17.12.24 в 09:45

"Дюн" и "Бляк Стайл" канят на коледно шоу тази неделя

Коледно шоу на танцовите школи "Дюн" и "Бляк Стайл" предстои в неделя, 22 декември. Спектакълът ще е от 18 часа в Дома на НХК. Ще се пее, ще се танцува, ще се празнува. В шоуто участват всички малки и големи танцьори на двете школи и гости. Носете си коледното настроение и елата да се повеселим, каза Петя Стойкова, създател и ръководител на..

публикувано на 17.12.24 в 09:30

Художничката Райна Рачева ще отпразнува 85-ия си рожден ден в Бургас

Художничката Райна Рачева ще празнува 85-ия си рожден ден в бургаската галерия „Ателие R“ днес (16 декември), съобщи общината. Тя ще представи близо 40 свои платна по повод празника си. Сред тях е и първото ѝ платно от Бургас , изобразяващо старото „Морско казино“. Подготвен е и каталог с творби от различни периоди на Райна Рачева, който е..

обновено на 16.12.24 в 11:52

Боян Боев с премиера на книгата си с приказки "Доброто сърце" в Бургас

Премиера на новата книга на Боян Боев “Доброто сърце”предстои във вторник, 17 декември в Бургас. Тя съдържа 20 приказки за всички малки и пораснали читатели, които вярват в чудеса.  „До някъде Коледа беше поводът да събера тези приказки, които съм писал през годините в книга. Аз самия обичам да си купувам книги с приказки и реших, че..

публикувано на 16.12.24 в 11:22