Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С интересна програма община Царево отбелязва празника си на Никулден

Снимка: БГНЕС

С интересна програма община Царево отбелязва празника си на Никулден. Традиционно той започва в 10ч с литургия. След това кметът Георги Лачпев ще отличи изявени жители на общината в различни категории. Венци и цветя ще бъдат хвърлени в морето, за да се почетат загиналите моряци. Базар и рибен курбан на пристанището са сред акцентите в празничната програма.

За Никулден в историческия музей гостува изложбата „Иконите и вотивите в Странджа – самобитност и магия“. Акцент в експозицията са реставрирани икони, дело на местни майстори, други са донесени от Света Гора, Цариград, Лозенград и Одрин, през годините са съхранявани в храмовете в село Кости и село Българи. Неможбата алка част от иконите са нестинарски, както и редки такива на Йоан Продромос, Профит Данаил, Св. Георги Янински с фес, две икони на Св. Марина в огъня и др.

Реставрацията и обработката са осъществени от художника-реставратор Петко Серкеджиев и са по инициатива на ръководството на Община Царево.Общият брой на иконите осветяващи още по-ярко красотата на храмовете в село Кости и село Българи е шейсет.

Ще бъдат изложени луксозни черковни издания на менеи /месечници/, антологии, евтологии /требници/, триоди, паралинтици и пентикостариони. Книгите са печатани преди 110-120 години в най-добрите печатници за църковни издания в Европа - Венеция, Виена, Атина, Цариград /днешен Исанбул/ Най-старата от изброените книги се нарича меней /месечник/ от 1795 г. Колекцията от църковни книги, както и ктиторска плоча от 1830 година и църковна утвар са открита при почистване на храм "Св. Св. Кирил и Методий" в село Кости, тази пролет.

Книгите са печатани на гръцки език. Те напомнят за някогашното величие и състоятелност на църквата, както и за културата на жителите на тогавашното гръцко население на село Кости.

Не на последно място в изложбата се нареждат и колекция от вотиви предоставени от Националния етнографски музей при БАН.

Вотивите са предмети с културно предназначение и се даряват като обет, в следствие на обещание, на вричане. Народът ги нарича оброци. Като определение това е един от начините за "пряк контакт с Божественото". Според традициите на българите вотивите се поставят върху иконите на светците - покровители, залепват ги с восък, закачат ги с червен конец, забождат ги с топлийки, поднасят ги с молба за оздравяване, както и с молба за благополучие. Най - общо казано вотивите са символ на надеждата. Надежда за плодородие, изцерение от някаква болест или бележка, продължение на рода и редица други съкровени желания.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След София-град бургаска област е с най-много държавни имоти с отпаднала необходимост

Държавата има много имоти с отпаднала необходимост, а относно продажбата им стигнаха и до нас много противоречиви твърдения, това коментира пред БНР Бургас областният управител Владимир Крумов. След София-град бургаска област е с най-много такива имоти в публикувания на сайта на МРРБ списък от 4 400 имота. Областният управител поясни:..

публикувано на 18.07.25 в 16:40
снимката е илюстративна

Цените на шофьорските курсове може да се повишат заради нови изисквания

Увеличение на цените на шофьорските курсове е възможно след нововъведените изисквания към автошколите в страната, коментира за БНР Бургас председателят на Регионалния съюз на автоинструкторите в Бургас – Дойчо Пеев. Изискват се нови GPS приложения за проследяване на целия процес, камери във и извън автомобилите, а за курсистите се предоставят..

публикувано на 18.07.25 в 15:30

Почистиха паметника на Левски в Бургас по повод годишнината от рождението

По повод 188 години от рождението на Васил Левски беше спазена традицията за почистване на паметника му в Морската градина в Бургас. Инициативата се провежда ежегодно на днешната дата, както и на 19 февруари – деня на обесването на Апостола. Паметникът и прилежащата територия бяха измити в ранните часове с вода с подходяща температура и специален..

публикувано на 18.07.25 в 14:40

Бургас чества 188 години от рождението на Васил Левски

Днес, 18 юли, се навършват 188 години от рождението на Апостола на свободата – Васил Левски. По този повод се състоя ритуал по отдаване на военни почести и полагане на венци и цветя пред паметника на Васил Левски в Морската градина. Поклонението пред паметника започна в 11.00 часа с рецитал в изпълнение на млади актьори от Театрален колеж „Любен..

публикувано на 18.07.25 в 14:05

Осигуряват фургон за дядо Тошко, останал без дом след пожара край Бургас

Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата.  В момента той живее на палатка.  И с днешна дата продължава разчистването на местността от живущи и доброволци. Основно има нужда от дрехи и обувки. Около 30 къщи, по-голямата част необитаеми,..

публикувано на 18.07.25 в 14:00

Панагюрското златно съкровище гостува в Царево до края на август

Копие на прочутото Панагюрско златно съкровище е изложено в Общинския исторически музей в Царево. То пристига от Националния исторически музей и ще остане в града до края на месец август. Съкровището ще се съхранява в трезор под постоянна охрана. Посетителите ще могат да го разгледат всеки ден от 9:00 до 18:00 часа. Панагюрското съкровище е..

публикувано на 18.07.25 в 13:30

Нова крайбрежна алея ще свързва Приморско с Маслен нос и Бегликташ

Крайбрежна алея ще свърже Приморско със залива Маслен нос и тракийското светилище Бегликташ. Идеята е част от усилията за развитие на района като предпочитана туристическа дестинация, съобщи кметът на общината Иван Гайков. По думите му вече е завършен и проектът за укрепване на брега в северната част на Китен. Районът е оформен като живописно място..

публикувано на 18.07.25 в 12:30