Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Единна рамка за европейския пазар на труда

| обновено на 02.01.19 в 09:41

Евродепутатите одобриха да започнат преговори с държавите - членки на съюза, относно текст на директива, уреждаща условията на труд, включително работното време и изпитателния срок. Какво предвиждат още новите условия, доволни ли са работещите и каква е нагласата  на работодателите, спрямо техните служители според данните на един от регионалните синдикати. 

Новите правила за страните в Европейския съюз ще гарантират, че всички нови служители, включително тези, работещи на нестандартни договори, трябва да получават подробна информация за своите отговорности и условия на труд. Предизвикателствата и за бизнеса, са свързани с новите технологии и цифровизацията, които създават тези форми на заетост, и в същото време подлагат на изпитание пазара на труда.

Работодателите могат да направят повече по отношение на условията на труд, коментират хората, а други са доволни от своята работа.  
"- Добри са условията на труд, да. Повече бонуси трябва да има, повече отпуски.
- Доволни сме, а по отношение на цифровизацията, работодателите инвестират. Доволни сме от условията на труд, но могат да дават повече пари, както и да зачитат труда на работника.
- Работодателите, специално за условия на труд инвестират, но става въпрос само за около 20%. В повечето случаи не ги осигуряват тези условия на труд, дори и не спазват работното време. Това не е само в частния сектор, а и в държавния. Работодателите в повечето случаи са и традиционалисти, техниката е амортизирана. А аз също не съм доволен, условията на труд стават с всяка изминала година все по-зле"
, споделят хората

Бизнесът в България, като че ли не е готов да влага средства за подобряване условията на труд. Това показват нашите данни, каза Здравко Тошков – председател на регионалната структура на КНСБ в Бургас:

"Тревожно е това, че бизнесът трудно инвестира в подобряване условията на работните места, във въвеждане на новости, свързани с цифровизацията, с дигитализация. Явно, че на тях тази тема - подобряване условията на труд е трудна. Не знам дали си дават сметка, че инвестициите за подобряване на трудовите условия трябва да се направят. Трябва да бъдат в крак с въвеждането на дигитализацията, която ще струва също пари, но пък ще елиминира субективния фактор наречен човек. В тази връзка КНСБ иска законодателство, което да регламентира ролята на новите технологии и човешкия фактор на пазара на труда. Тези прави норми трябва да гарантират, че човекът няма да бъде изместен от технологиите. Нашият трудов пазар, самият трудов пазар е най-застрашен именно от въвеждането на новите технологии. Според индекса на дигиталната икономика на ЕС, България и регионът като цяло, в това число и Гърция, Хърватска и Румъния заемат едно от последните места", каза той.

Това води след себе си и друг въпрос, посочи още Тошков

„Дали машината може да замести заетите в редица области? Сред най-рискови се очертават тези в сферата на услугите, данъчните консултации, продажбите, търговията, превозите и строителството. Тук трябва да споменем и това, че има работещи в сферата на образованието, науката, социалните и здравни грижи, които няма как тяхната дейност да бъде сменена от роботи. Бройката на работещи обаче ще се свива, дори има вече в Европа и Азия цели поточни линии с роботизирана система, при това с високо качество на продукцията. Дали ще имат възможност да инвестират или самите технологии ще ги принудят,  защото няма да могат да оцелеят в конкуренцията", смята още Здравко Тошков. 

Освен това новата директива установява всеобщ минимум от социални права в Европа и това е голямата новина. Защото тези права могат да бъдат смятани за единна рамка за европейски пазар на труда. 

Чуйте повече в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

След София-град бургаска област е с най-много държавни имоти с отпаднала необходимост

Държавата има много имоти с отпаднала необходимост, а относно продажбата им стигнаха и до нас много противоречиви твърдения, това коментира пред БНР Бургас областният управител Владимир Крумов. След София-град бургаска област е с най-много такива имоти в публикувания на сайта на МРРБ списък от 4 400 имота. Областният управител поясни:..

публикувано на 18.07.25 в 16:40
снимката е илюстративна

Цените на шофьорските курсове може да се повишат заради нови изисквания

Увеличение на цените на шофьорските курсове е възможно след нововъведените изисквания към автошколите в страната, коментира за БНР Бургас председателят на Регионалния съюз на автоинструкторите в Бургас – Дойчо Пеев. Изискват се нови GPS приложения за проследяване на целия процес, камери във и извън автомобилите, а за курсистите се предоставят..

публикувано на 18.07.25 в 15:30

Почистиха паметника на Левски в Бургас по повод годишнината от рождението

По повод 188 години от рождението на Васил Левски беше спазена традицията за почистване на паметника му в Морската градина в Бургас. Инициативата се провежда ежегодно на днешната дата, както и на 19 февруари – деня на обесването на Апостола. Паметникът и прилежащата територия бяха измити в ранните часове с вода с подходяща температура и специален..

публикувано на 18.07.25 в 14:40

Бургас чества 188 години от рождението на Васил Левски

Днес, 18 юли, се навършват 188 години от рождението на Апостола на свободата – Васил Левски. По този повод се състоя ритуал по отдаване на военни почести и полагане на венци и цветя пред паметника на Васил Левски в Морската градина. Поклонението пред паметника започна в 11.00 часа с рецитал в изпълнение на млади актьори от Театрален колеж „Любен..

публикувано на 18.07.25 в 14:05

Осигуряват фургон за дядо Тошко, останал без дом след пожара край Бургас

Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата.  В момента той живее на палатка.  И с днешна дата продължава разчистването на местността от живущи и доброволци. Основно има нужда от дрехи и обувки. Около 30 къщи, по-голямата част необитаеми,..

публикувано на 18.07.25 в 14:00

Панагюрското златно съкровище гостува в Царево до края на август

Копие на прочутото Панагюрско златно съкровище е изложено в Общинския исторически музей в Царево. То пристига от Националния исторически музей и ще остане в града до края на месец август. Съкровището ще се съхранява в трезор под постоянна охрана. Посетителите ще могат да го разгледат всеки ден от 9:00 до 18:00 часа. Панагюрското съкровище е..

публикувано на 18.07.25 в 13:30

Нова крайбрежна алея ще свързва Приморско с Маслен нос и Бегликташ

Крайбрежна алея ще свърже Приморско със залива Маслен нос и тракийското светилище Бегликташ. Идеята е част от усилията за развитие на района като предпочитана туристическа дестинация, съобщи кметът на общината Иван Гайков. По думите му вече е завършен и проектът за укрепване на брега в северната част на Китен. Районът е оформен като живописно място..

публикувано на 18.07.25 в 12:30