Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Единна рамка за европейския пазар на труда

| обновено на 02.01.19 в 09:41

Евродепутатите одобриха да започнат преговори с държавите - членки на съюза, относно текст на директива, уреждаща условията на труд, включително работното време и изпитателния срок. Какво предвиждат още новите условия, доволни ли са работещите и каква е нагласата  на работодателите, спрямо техните служители според данните на един от регионалните синдикати. 

Новите правила за страните в Европейския съюз ще гарантират, че всички нови служители, включително тези, работещи на нестандартни договори, трябва да получават подробна информация за своите отговорности и условия на труд. Предизвикателствата и за бизнеса, са свързани с новите технологии и цифровизацията, които създават тези форми на заетост, и в същото време подлагат на изпитание пазара на труда.

Работодателите могат да направят повече по отношение на условията на труд, коментират хората, а други са доволни от своята работа.  
"- Добри са условията на труд, да. Повече бонуси трябва да има, повече отпуски.
- Доволни сме, а по отношение на цифровизацията, работодателите инвестират. Доволни сме от условията на труд, но могат да дават повече пари, както и да зачитат труда на работника.
- Работодателите, специално за условия на труд инвестират, но става въпрос само за около 20%. В повечето случаи не ги осигуряват тези условия на труд, дори и не спазват работното време. Това не е само в частния сектор, а и в държавния. Работодателите в повечето случаи са и традиционалисти, техниката е амортизирана. А аз също не съм доволен, условията на труд стават с всяка изминала година все по-зле"
, споделят хората

Бизнесът в България, като че ли не е готов да влага средства за подобряване условията на труд. Това показват нашите данни, каза Здравко Тошков – председател на регионалната структура на КНСБ в Бургас:

"Тревожно е това, че бизнесът трудно инвестира в подобряване условията на работните места, във въвеждане на новости, свързани с цифровизацията, с дигитализация. Явно, че на тях тази тема - подобряване условията на труд е трудна. Не знам дали си дават сметка, че инвестициите за подобряване на трудовите условия трябва да се направят. Трябва да бъдат в крак с въвеждането на дигитализацията, която ще струва също пари, но пък ще елиминира субективния фактор наречен човек. В тази връзка КНСБ иска законодателство, което да регламентира ролята на новите технологии и човешкия фактор на пазара на труда. Тези прави норми трябва да гарантират, че човекът няма да бъде изместен от технологиите. Нашият трудов пазар, самият трудов пазар е най-застрашен именно от въвеждането на новите технологии. Според индекса на дигиталната икономика на ЕС, България и регионът като цяло, в това число и Гърция, Хърватска и Румъния заемат едно от последните места", каза той.

Това води след себе си и друг въпрос, посочи още Тошков

„Дали машината може да замести заетите в редица области? Сред най-рискови се очертават тези в сферата на услугите, данъчните консултации, продажбите, търговията, превозите и строителството. Тук трябва да споменем и това, че има работещи в сферата на образованието, науката, социалните и здравни грижи, които няма как тяхната дейност да бъде сменена от роботи. Бройката на работещи обаче ще се свива, дори има вече в Европа и Азия цели поточни линии с роботизирана система, при това с високо качество на продукцията. Дали ще имат възможност да инвестират или самите технологии ще ги принудят,  защото няма да могат да оцелеят в конкуренцията", смята още Здравко Тошков. 

Освен това новата директива установява всеобщ минимум от социални права в Европа и това е голямата новина. Защото тези права могат да бъдат смятани за единна рамка за европейски пазар на труда. 

Чуйте повече в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученици на НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“ с два концерта в Бургас

Национално училище за музикално и сценично изкуство „Проф. Панчо Владигеров“ ще представи учениците стипендианти на Министерство на културата за учебната 2024/2025 година. Едногодишните стипендии се присъждат на даровити деца за спечелени призови места на национални и международни конкурси. Жителите и гостите на Бургас ще имат възможност да се..

публикувано на 17.02.25 в 20:00

Затварят пътя Слънчев бряг - Обзор до сутринта

Движението за всички превозни средства се ограничава до сутринта по пътя Слънчев бряг - Обзор, съобщават от Областната администрация. Настилката се обработва и почиства.  Там има силен снеговалеж и силен вятър, уточняват от АПИ.  Издърпват се закъсалите товарни автомобили. Обходният път е през Айтоски проход.

обновено на 17.02.25 в 19:09

Общински съветници дариха носии на пенсионерски клуб „Любен Каравелов“

Три народни носии получи певческата група към пенсионерски клуб „Любен Каравелов“ в Бургас. Жестът бе направен от общинските съветници от групата на ГЕРБ – Ясен Проданов, адв. Елена Кокаларова и д-р Диян Господинов. Идеята за дарението се е зародила по време на посещение на двама от тях в пенсионерския клуб. „На тържеството по случай Бабинден се..

публикувано на 17.02.25 в 18:00
Снимката е илюстративна, архив.

И пътищата в област Сливен са проходими при зимни условия

Планинските пътища в Сливенско са проходими при зимни условия, съобщават от Областно пътно управление. Няма затворени участъци от републиканската пътна мрежа. Затворен за зимата е общинския път Сливен – Селището – връх Българка. Общо 15 снегопочистващи машини работят на терен в областта. Навсякъде пътищата се опесъчават и обработват. Преминаването..

публикувано на 17.02.25 в 17:35
Снимката е илюстративна, архив.

Всички пътища от републиканската мрежа в Ямболска област са проходими

Безпроблемно, към момента, се извършва движението на територията на Ямболска област, няма населени места без ток и вода. Очаква се ситуацията да се усложни в късните вечерни часове и през нощта.  Всички пътища от републиканската мрежа в Ямболска област са проходими при зимни условия. Никъде няма натрупана значителна снежна покривка, но заради..

публикувано на 17.02.25 в 17:31

Летище София вече носи името на Васил Левски

Със свой указ президентът Румен Радев даде на Летище София името на Апостола на свободата Васил Левски, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.  Така официалното наименование на аеропорта става Летище "Васил Левски" - София. В края на миналата година от транспортното министерство съобщиха, че редица проучвания показват, че преименуването на..

публикувано на 17.02.25 в 17:01
архив

Областният управител на Бургас подкрепи проекта за новата автогара на Созопол

Областният управител проф. Мария Нейкова изпрати искане до Министерство на регионалното развитие поземлен имот държавна собственост да бъде предоставен безвъзмездно на Община Созопол. Той е необходим за изграждане на техническа инфраструктура към проекта за нова автогара. Касае се за 1090 кв.м. с предназначение „за местен път“.  Имотът е необходим..

публикувано на 17.02.25 в 17:00