Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Общински терени изплуваха покрай последните случaи на застрояване по Черноморието

Последните строежи, със скандален привкус, които се реализират по южното ни Черноморие си приличат не само по това, че са на метри от вълните. И при казуса с „Алепу“, и при този с къмпинг „Градина“ изплуват декари общинска земя, собственост на Созопол, харизана преди много години на частни инвеститори.

На източния бряг – нищо ново. Сгради се вдигат на метри от морето, защитените територии и видове се опазват, според институциите, дюни няма, ЗУЧК не се нарушава. 

Първият пример от изминалата седмица. Теренът, на който в момента се укрепва свлачището в местността „Алепу“ в размер на малко над 7 декара, е собственост на акционерното дружество „Алепу Вилидж“. Той е посочен в Общия устройствен план на Община Созопол като урбанизирана територия. По данни на регистрите, акционерното дружество „Алепу Вилидж“ е създадено през януари 2005 г. Собствениците на дялове в него са имали Община Созопол с 34 % от общия капитал и "Черноморска лизингова компания" с 66 % от общия капитал. В устава на дружеството е описано, че предметът на дейността му е „изграждане и експлоатация на хотелски комплекс с двуетажно вилнообразно строителство и съответната инфраструктура, хотелиерство и ресторантьорство“. "Черноморска лизингова компания" е внесла близо 600 000 лв., а Община Созопол прави апортна вноска на 4 недвижими земеделски имота – частна общинска собственост. Общата им площ е малко над 29 декара. Общата им стойност тогава е оценена на малко над 1 200 000 лв., което надхвърля повече от двойно вноската на другия акционер. Според документа, „Черноморска лизингова компания“, е задължена да привлече необходимите инвестиции по строителството и пускането в експлоатация на туристическия обект, съгласно одобрения от Община Созопол проект.
Апортирането на имотите за включване в дружеството е гласувано през ноември 2006 г. от Общинския съвет на Созопол. При дебатите в залата е посочено, че всичко това ще е в полза на общината, тя само печели. Към днешна дата, настоящият кмет, Панайот Рейзи посочи пред БНР - Бургас, че Община Созопол няма участие в акционерното дружество, а теренът е частен. Кога обаче Общината се е изтеглила не става ясно. Както и къде е отишла ползата. Но строежът кипи, брегът се укрепва, законите са спазени, което е важно, защото ние сме правова държава.
Примерът с течащия строеж на „Градина“ е аналогичен. Екоинспекцията се произнася още през март, м.г., че в поземлен имот до плажа могат да бъдат изградени ресторант, бар, магазини, обслужваща улица и паркинг. Земята е земеделска, а инвеститор е акционерното дружество „Градина“. Подобни планове е имало отдавна, издавана е и ОВОС, но тя е изтекла. Днес процедурата е оценка за степента на въздействие, светлината за строежа е зелена. Е, при спазване на предписанията.
Справка в търговския регистър показва, че още от създаването на „Градина“ АД, в съвета на директорите е небезизвестният бизнесмен Людмил Стойков – собственик на ваканционното селище „Дюни“, замесен в аферата САПАРД преди повече от 10 години и, общо – взето, с дълго бизнес – минало. Мандатът на настоящия съвет на директорите е изтекъл м.г., но няма публикувани данни за настоящия. Корпоративния имейл на „Градина“, обаче е в домейна на „Дюни“. Дружеството е учредено през 2003 г., а акционер в него, с 25%, е Община Созопол. Тя участва с апортна вноска от близо 40 дка земя, другият акционер – „Дюни“, с изпълнителен директор тогава именно Людмил Стойков, се ангажира да изгради ваканционното селище в имота. Пак повтаряме – близо 40 дка – срещу 25% дялово участие. Строителството се бави с годините, заради смяната на местните власти, а и заради имотни спорове с друг собственик - АКБ „Форес“, зад която стоеше друг известен бизнесмен Николай Банев. В учредителен акт от събрание, проведено през 2011 г. обаче се казва, че „в последствие акционерът Община Созопол е прехвърлил акциите си на Дюни АД“. Другото дружество ги прехвърля на нов акционер – Анета Соколова. А капиталът се намалява от 5 милиона – на 50 000 лв. И пито – платено. Земята става изцяло частна. Близо 40 дка, а настоящите ресторант, бар и т.н. са на площ около 5.5 дка.
Но, да повторим, всичко е законно! А и, както казваше един политик, у нас няма виновни, има само обвиняеми.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подсилват българо-турската граница със 100 служители от Унгария, Австрия и Румъния

След приемането на България в сухопътния Шенген граничните пунктове ще останат, но движението на гражданите ще бъде облекчено, увериха от МВР.  На българо-турската граница, която ще стане външна за Шенген, ще има подсилване и обмяна на опит между Унгария, Австрия и Румъния с България, заяви с лужебният министър на вътрешните работи Атанас Илков...

публикувано на 23.11.24 в 15:20

Поискаха най-тежката мярка за мъжа наръгал жена в Бургас

Районната прокуратура в Бургас внесе искане за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо мъжа задържан за наръгването на жена.  Задържаха мъж намушкал с нож жена в Бургас Инцидентът се случи в Бургас на бул.   „Демокрация“. След битов скандал 42-годишната жена бе наръгана с нож над китката на дясната ръка. Тя претърпя..

публикувано на 22.11.24 в 14:19

По искане на Европрокуратурата: 10 обиска в четири български града

Става дума за обществена поръчка от 2017 година за проект за реставрация на стенописи и архитектурни детайли на църква от 12 век,  която се смята за исторически и културен паметник в България, финансирана по трансграничната програма за сътрудничество INTERREG IPA.  Разследването показва, че фирмата, спечелила търга, не е имала необходимия опит за..

публикувано на 22.11.24 в 12:39

Близо 12 000 контрабандни „маркови“ стоки задържаха на Лесово

Служители на митнически пункт Лесово задържаха  11 610 контрабандни „маркови“ стоки  при проверка на товарен автомобил.  Сред тях са спортни екипи, шалове, чанти - всички с обозначения на световноизвестни марки. Товарният автомобил с турска регистрация е пристигнал на 20 ноември около 22:40 часа. Водачът му, турски гражданин е представил..

публикувано на 22.11.24 в 10:35

Бургазлийка заби колата си в бетонна колона на Пътен възел "Юг"

Бургазлийка заби колата си в бетонна колона на пътен възел "Юг", в опит да се включи в него от комплекс "Меден рудник" в посока Созопол.  Катастрофата е станала малко след 21часа снощи, съобщават от полицията.  43-годишната шофьорка е с контузия на гръдния кош и корема. Прегледана е в областната болница и е освободена за домашно лечение...

публикувано на 22.11.24 в 08:49

Гори покрив на жилищна сграда в Свети Влас, няма пострадали

Покрив на жилищна сграда гори в Свети Влас, потвърди за БНР-Бургас директорът на РДПБЗН Бургас старши комисар Николай Николаев.  Сигнал за горяща тераса е получен около 12:30 часа днес.  На адреса е пристигнал екип на пожарната от Несебър.  Огнеборците установяват, че гори част от стая на четвъртия етаж на сградата. Огънят..

обновено на 21.11.24 в 16:41

Заловиха мъж от Сливен откраднал 10 хиляди евро

63-годишен мъж е задържан от полицията в Сливен за кражба на 10 хиляди евро от частен дом, златни накити и други суми в лева и паунди. Мъжът е предал доброволно откраднатите суми - 10 хиляди евро, 3 хиляди лева, 200 паунда, златни накити и други вещи. В хода на разследването се установява, че задържаният е съпричастен и към други престъпления,..

публикувано на 21.11.24 в 12:14