Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброволчество в действие: Фондация "Астика" реализира проект по програма "Европейски корпус за солидарност"

| обновено на 26.02.19 в 11:17

Европейският корпус за солидарност е нова инициатива на Европейския съюз. Тя дава възможност на младите хора да извършват доброволческа дейност или да работят по проекти в своята страна или в чужбина, като принасят полза за общностите и хората в Европа.Такъв проект се осъществява от бургаска неправителствена организация Фондация "Астика“.

Проектът по Европейския корпус за солидарност, който осъществяват от фондацията се реализира в Бургас и село Кестен (обл. Смолян) и в неговия първи етап участват 4 – ма доброволци. Програмата предоставя финансовите средства нужни за индивидуалната подкрепа и за ментор за младежите, които се включват в дейности в полза на общността, съобщи управителят на фондацията Любомир Вълков и разказа подробности за проекта:

„Село Кестен е едно погранично селце в Родопите, където наистина мислим, че ще имаме доста добри резултати в помощ на местната общност, защото там живеят хора в напреднала възраст. Идеята е младежите да ги подпомогнат в техните ежедневни дейности, в работа с новите информационни технологии. Ще работим и за опазването на традициите и опазването на местната самобитност. Поставили сме си за цел да организираме и някакъв фестивал, с който да дадем начало на оживлението на това село.“

повече може да чуете в звуковия файл:


Двама от доброволците са от България и това са Иван Иванов на 18 години и Георги Димитров на 19 г. Първият е доброволец от скоро и харесва да се включва и дейностите на фондация „Астика“. Вторият се занимава с доброволчество от години и споделя, че Корпусът за солидарност дава възможност за придобиване на нови знания и умения. По проекта момчетата ще популяризират доброволческата работа сред свои връстници като провеждат разнообразни инициативи.

повече може да чуете в звуковия файл:


Другите двама доброволци, които са включени в проекта са Емили от Германия и Норуа от Турция. те са от няколко месеца са в страната ни и участват в акции по прочистване на околната среда, здравни кампании, дискусии. Емили разказа, че много харесва България и тук я води любопитството да види как живеят хората по света, а Норуа, който е завършил „Международни отношения“ иска да усъвършенства английския си език и да опознае Европа.

повече може да чуете в звуковия файл:


Инициативата предлага на младите предизвикателство и ги ангажира да се посветят на подпомагането на други хора. В това отношение Европа предоставя възможности и помага много, категоричен е Любомир Вълков:

„Благодарение на средствата, които Европейския съюз отделя за развитие на доброволчество, младежите могат да развиват своите способности, да придобиват нови знания и умения, като идеята е да са полезни на общността, но и да имат личностно развитие и да бъдат конкурентни на пазара на труда.“

Проектът, които се реализира от фондация "Астика" е дългосрочен и ще продължи 3 години. Половината от доброволците, които ще участват са младежи в неравностойно положение. В края на проекта всеки доброволец получава сертификат, в който се посочени уменията и компетентностите, които е придобил и развил. Това дава предимство при кандидатстването в западни университети и при намирането на работа.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студентите са доволни от намаляването на таксите

Обрат с таксите за платено обучение на студентите. След като бяха вдигнати заради влезли в сила  законови изменения, последваха протести на учащи в цялата страна. Причината за проблема се оказа начинът, по който се изчисляват таксите. Наложи се промяна на промяната. Тя вече е факт.  Вчера се състоя заседание на образователната комисия в Парламента и..

обновено на 17.07.25 в 16:43

Екип на училището в Равда с приз от конкурса "Нестандартен учител"

Екипът на ОУ „Св. св. Кирил и Методий  в Равда спечели първа награда в националния конкурс „Нестандартен учител“.  Отличените учители Елица Якимова –по Информационни и компютърни технологии и  Весела Великова – по Английски  език са създали уеббазирано приложение „Научи, играй и познай“.  Разработката на педагозите съчетава образование и..

публикувано на 17.07.25 в 16:37

Четирима са кандидатите за ректор на БДУ „Проф. д-р Асен Златаров“

Четирима са кандидатите за ректор на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това са професор д-р Ирена Марковска, професор д-р Румяна Янкова-Аврамова, професор д-р Севдалина Турманова, и професор Сотир Сотиров. Платформите им за управление на университета са качени на страницата на висшето училище. Продължават и срещите..

публикувано на 17.07.25 в 13:02

Първо място за бургаска ученичка в международен арт конкурс в Беларус

Дима Макрева – възпитаничка на Центъра за подкрепа за личностно развитие – Бургас, с ръководител Севина Трайкова, спечели първо място в Международния арт конкурс „В моята родина“, проведен в Беларус. Надпреварата се състоя за 20-и пореден път и събра над 6500 творби от 17 държави. Сред участниците бяха млади художници от Беларус, България, Китай,..

публикувано на 15.07.25 в 15:30
проф. д.п.н. Галя Христозова, БСУ

Проф. Галя Христозова: БСУ разработи дигитални и методически материали по български език за деца в чужбина

До март догодина ще продължи проектът „Дигитална трансформация в обучението по БЕЛ (УчаБЕЛ-4.0)“ за училища в чужбина. Водеща организация е Бургаският свободен университет (БСУ). Продължителността му е 30 месеца, на стойност 250 000 евро. До момента са представени дигитални материали за обучението на деца от 1 до 4 четвърти клас в българските..

публикувано на 14.07.25 в 09:30

Забрана на мобилните телефони в училищата

В училищата се въвежда забрана за използване на мобилни телефони, предвиждат одобрените промени в Закона за предучилищното и училищното образование.  Изключения ще бъдат допускани само за строго образователни или медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства. В мотивите се посочва, че използването на електронни устройства затруднява..

публикувано на 09.07.25 в 14:57

Ученици от Айтос изследваха историята по Южното Черноморие

Ученици от СУ "Христо Ботев" в Айтос посетиха музеи по Южното Черноморие в рамките на проекта "Моят роден край в семейните спомени". Целта на опознавателното пътуване бе да запознае младежите с културно-историческото наследство на региона. Инициативата се реализира съвместно между учебното заведение и Регионалния исторически музей в Бургас. В музей..

публикувано на 08.07.25 в 13:00