„Агресията и тормоза в училище и начините за избягването им” бе темата, по която дискутираха петокласниците от училище „П.К.Яворов”, инспекторът от Детска педагогическа стая Веселина Тодорова и инспекторът по превенция Цветелина Рандева. Формите на агресията, системността й, жертвите и начините за овладяването на проблема бяха само част от най-важните точки, засегнати в експозето на полицейските служители. Основната им задача бе свързана с повишаване на толерантостта сред учениците, осъзнаване на отговорността, носена в случай на причиняване на телесни повреди след безпричинни агресивни действия, както и запознаване на подрастващите с правните фигури на малолетния, непълнолетния и пълнолетния гражданин.
Инспектор Тодорова разграничи двете основни форми на агресивно влияние, чрез физически или психологически действия, както и целта на агресора – да доминира над жертвата, чрез подронване на самочувствието и свободната й воля. Позовавайки се на професионалните си наблюдения Веселина Тодорова отчете огромната роля на семействата, като стимулиращ или възпиращ фактор за проявяваната агресия. Според Веселина Тодорова подрастващите копират поведението на възрастните и ако в едно семейство агресията е начин на реагиране, логично е да се очаква и детето да израсне, използвайки тормоза, като средство за влияние.
Тезата на инспектор Тодорова бе подкрепена и от Цветелина Рандева, според която агресията все по-често се толерира от медиите и интернет, като дори и в детските предавания и електронни игри върху тази тема се надграждат сюжетни линии. Т.е. ако няма правилен модел на поведение в конфликтни ситуации, обяснен на подрастващите от институциите, училищните психолози или педагозите, самото семейство трудно ще разпознае външните белези на растящия агресор или на неговата жертва. Според Рандева децата-жертви в голям процент от случаите са склонни да трупат в себе си емоции без да търся помощ от околните, потискани от страх, срам или неудобство. Съветът й към петокласниците бе максимално бързо в случай на агресия и тормоз да търсят съдействие, осъзнавайки сериозността на проблема и възможностите агресията отново да ескалира, но този път да е по-силна и разрушителна.
В края на дискусията полицейските служители отговориха на множеството въпроси, свързани с реални случаи в училищна среда, сред които :
„преджобването” от по-големите съученици, тормоза над ученици от различен етнически произход, конфликтите с ученици от други учебни заведения и др.
Паралелно с дискусиите с петокласниците, посветени на Световния ден на толерантността, учениците от шести клас посетиха Пето Районно управление – Бургас, където ги посрещнаха главен инспектор Георги Илиев – Началник на управлението и инспектор Сабина Петрова от Детска педагогическа стая. Подрастващите се запознаха директно с проблемите от полицейското ежедневие, като огромен интерес предизвикаха помещенията за задържане и полицейското оборудване.
С останалите ученици от училище „П.К.Яворов“ занимания, посветени на толерантността и доброто в противовес на агресията и тормоза, проведоха доброволци от Младежкия червен кръст и Немската езикова гимназия. С тяхна помощ подрастващите създадоха и тематични пана, които ще посрещат учениците и посетителите на бургаското училище.
Преди дни се появи видеоклип как от тръба в близост до бургаските солници и велоалеята към кв "Сарафово", в морето се излизва жълтеникава вода. Оказва се това съвсем не е за пръв път. Водата в повечето случаи е наситена с фосфорни и азотни съединения от селскостопанските територии в близост. Според Спас Узунов от Българска фондация..
Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на 70-тата годишнина на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят благотворителна кауза. С парите на гостите и лични средства семейството купува цялостен комплект..
Община Бургас изпълнява проект „Намаляване на замърсяването на атмосферния въздух с фини прахови частици в населените места на Община Бургас - II“, процедура № BG16FFPR002-5.001 „За по-чист въздух!“, Програма „Околна среда“ 2021-2027. От смяната на старите печки с нови еко уреди може да се възползват 4 257 домакинства в жилищните райони: „Долно..
Кастренето на короните на дърветата по централната бургаска улица „Александровска“ в частта ѝ от улица „Васил Левски“ до булевард „Сан Стефано“ започва днес. Акцията е след жалби от страна на живеещи в района, уточняват от общината. Короните на 83 дървета от вида чинар ще бъдат намалени максимално. Работата на екипите ще започне от отсечката..
"Семействата на загиналите в България деца мигранти от Египет се лутат между тотален шок и дълбока тъга, много плачат. На моменти изразяват много силен гняв към каналджиите. Задават много въпроси, на които ние не можем да отговорим", сподели Диана Димова от фондация „Мисия Криле“ пред БНР Бургас и добавя, че някои от хората дори не са знаели,..
Днес започва ремонта на източното платно на републиканския път Сарафово – Бургас, в участъка от Гробищен парк до пътен възел „Тромпета“ (от страната на Атанасовското езеро). Затова от 10:00 ч. днес до приключване на дейностите се въвежда временна организация на движение, която налага промяна в маршрутите на някои линии от градския и междуселищен..
Бюджетната комисия на парламента отхвърли предложението на "БСП-Обединена левица" ДДС за хляба и брашното да се върне на нулевото му ниво от последните години. Пред депутатите министърът на финансите Людмила Петкова обяви, че при липса на това облагане бюджетът ще изгуби 94 млн. лева. Предложението на БСП стана причина за остър спор между..
Ремонти на улици, пътища, училища, канализация и повече културни събития. Това може да се очаква в Созопол и общината през тази година. Спортни..
На 7 януари БПЦ отбелязва деня на Св. Йоан Кръстител, който е най-почитаният от християнската църква светец след майката на Исус Дева Мария. Той предрича..
Кастренето на короните на дърветата по централната бургаска улица „Александровска“ в частта ѝ от улица „Васил Левски“ до булевард „Сан Стефано“ започва..