Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чавдар Ангелов - директор на националния храм - музей "Шипка":

Шипка е синоним на България и свободата

Близо 90 хиляди души посещават върха годишно, тук се правят възстановки, сватби, тържества

| обновено на 03.03.19 в 10:07
Чавдар Ангелов - директор на националния парк - музей "Шипка"
Снимка: zakazanlak.bg

Всеки българин трябва да посети поне един път в живота си Шипка. Това е върхът символ на България, казва директорът на националния парк - музей „Шипка“ Чавдар Ангелов.

Паркът обхваща 26 паметника, възстановените позиции, батареи и землянки на бранителите на прохода по време на Руско-турската война от 1877 - 78 г. Паметникът на свободата е най-големият сред тях.  Построен е от доброволните дарения на целия български народ и е открит на 26 август 1934 г. Висок е 31,5 м, а до него водят 890 стъпала

Десетки хиляди са посетителите годишно, като във времето това място е имало и много известни гости, разказа Ангелов:

Самият парк фактически изразява институционалното отношение на българската държава към увековечаване на паметта на загиналите герои за свободата на България.

Сред знаковите имена в т. нар. книги за посещения личат тези на Цар Борис III, правителството на Андрей Тошев, руският патриарх Алексий II, маршал Толбухин, космонавтът Юрий Гагарин. През втората половина на 30-те години е имало посещения и от представители на Хитлеровата младеж, които също са отдали нужното внимание на паметника.Има интересни следи в историята на музея, което показва, че този обект винаги е привличал внимание не само с размерите си, но и с историята, която стои зад неговото изграждане.“

повече може да чуете в звуковия файл:

Ангелов добави, че в наши дни близо 90 хиляди души годишно, това са платилите входна такса, посещават Шипка. Според него интересът към върха расте и това се доказва от възстановките, които се правят през лятото на решителните боеве от Шипченската епопея. Най – многобройни са посетителите на 3 март, когато хиляди изкачват върха независимо от метеорологичните условия.

Шипка е свято място за всеки българин. Тя е символ на жертвоготовност и сила, на патриотизъм и вяра, на признателност и национална памет. 

„ Всичко тръгва оттук! На Шипка се полагат основите на българската армия и по същество нашият музей е един военен мемориал към който трябва да подхождаме внимателно и с необходимото уважение. Когато човек застане тук, трябва да се замисля за свободата и за тези, които платиха цената й със своя живот. За това ние съвременните българи трябва да се отърсим от негативизма, който здраво ни е налегнал и трябва по малко да се мразим по между си, себе си включително и собствената си държава и да се замислим, че българският народ е преживял много по страшни моменти в историческото си развитие и ги е преодолявал!“.

Според историкът това е ставало с възпитание, с вяра в Исус Христос и с трудолюбие. А България е оцелявала благодарение на четири неща – вяра, училище, семейство и войска.

Повече може да чуете в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изследват за чума и шарка овцете в шест села в Ямболска област

В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол.  Започва евтаназия на..

публикувано на 29.11.24 в 16:29

Четири декара в двора на училището в Черноморец стават младежко пространство

Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..

публикувано на 29.11.24 в 15:53

Засаждат 2 000 фиданки край Българово

2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово утре по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква  да участват.  Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..

обновено на 29.11.24 в 15:37

Снежина Динева: 32,4% е запълненият обем на 19-те комплексни и значими язовири

Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села.  Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..

публикувано на 29.11.24 в 15:17

Демографските процеси в пограничните райони бяха обсъдени в Република Турция

Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..

публикувано на 29.11.24 в 10:05

БЧК - Ямбол предостави хранителни пакети на деца в риск от община Болярово

Хранителни пакети на деца в риск предостави БЧК - Ямбол в съответствие със Стратегията на Български Червен кръст за подкрепа на най-уязвимите групи от населението на територията на община Болярово. Коледни пакети получиха деца в детските градини на пограничната община и от учебните заведения в село Стефан Караджово и Болярово. „Това е поредната помощ..

публикувано на 29.11.24 в 08:12

Дискутираха демографските процеси в пограничните райони

Кметовете на Болярово, Елхово и Тополовград се включиха в кръгла маса в Одрин с фокус върху демографските процеси в пограничните райони и отражението им върху националната сигурност и социално-икономическите въпроси.  Участниците поставиха акцент върху миграционните потоци и промените в населението и тяхното въздействие върху стабилността в..

публикувано на 28.11.24 в 17:38