Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Созопол е сред 17-те общини в страната с финансови затруднения


Министерството на финансите публикува данните за финансовото състояние на общините за 2018 година.  Созопол е сред  администрациите, които имат финансови затруднения показва  отчетът. Тя  е сред 17 –те, които отговарят на три и повече от критериите за класирането им като общини с финансови затруднения през 2019 г., въз основа на данните от годишните отчети за касово изпълнение на бюджетите на общините, оборотните ведомости към края на 2018 г.. Другите администрации с проблеми са от родопския регион и северозапада. Като цяло резултатите сочат, че нараства броят на общините, отговарящи на условията за финансово оздравяване. 
 Публикуваме информацията от сайта на финансовото министерство:
Анализът на данните показва, че в края на 2018 г., спрямо 2017 г., нараства броят на общините, отговарящи на условията за финансово оздравяване. Наблюдава се относително еднаква структура на разходите по икономически елементи, но се отбелязват и тенденции за по-добро управление на бюджетните средства от страна на редица общини.

Средният дял на приходите в общите постъпления за страната намалява до 36,65 %, спрямо 38,39 % в края на 2017 г. Към края на 2018 г., както и през 2017 г., общо 38 общини отчитат дял на приходите от общите постъпления, по-висок от средния за страната. Средният за страната дял на покритие на разходите за местни дейности с приходи се понижава до 82,38 %, спрямо 88,39 % през 2017 г., като 57 общини постигат резултат над средното за страната (49 са били в края на 2017 г.). По отношение на бюджетното салдо спрямо общите постъпления по отчет – средното равнище за страната към края на 2018 г. е 1,70 % (при 3,85 % в края на 2017 година). Броят на общините, отчитащи резултат над средния към края на 2018 г., е 156 и е по-голям спрямо този към края на 2017 г., когато общините са били 111. Следва да се отбележи, че бюджетното салдо на общините на национално ниво през 2018 г. е положително, поради което и неговият дял в общите постъпления е положителна величина. Средното за страната равнище на размера на дълга, като процент от планираните приходи, изравнителна субсидия и други трансфери за местни дейности от централния бюджет, нараства до 50,25 % (при 48,08 % за 2017 г.) и е относително стабилно. Делът на просрочените задължения от планираните приходи, изравнителна субсидия и други трансфери за местни дейности от централния бюджет на национално равнище за страната намалява до 4,40 % в края на 2018 г. (при 5,58 % през 2017 г.).

На основата на анализ и обобщение на данните по чл. 130а от ЗПФ се установи, че общините, които отговарят на три и повече от критериите за класирането им като общини с финансови затруднения през 2019 г., въз основа на данните от годишните отчети за касово изпълнение на бюджетите на общините, оборотните ведомости и информацията по чл. 5а от Закона за местните данъци и такси към края на 2018 г., са 17 (6,4 % от всички общини в страната) при 13 броя, или 4,9 % от всички общини към края на 2017 г. 17-те общини са Кресна, Струмяни, Созопол, Белоградчик, Брегово, Димово, Криводол, Оряхово, Кърджали, Кочериново, Септември, Перник, Цар Калоян, Девин, Неделино, Чепеларе, Стамболово.

Общините, които през 2019 г. отпадат от списъка за финансово оздравяване, са 4, за които допусканията са, че приетите от тях мерки и планове за оздравяване са довели до положителни резултати и подобряване на един или повече от показателите, въз основа на които се прави оценка на финансовото им състояние. Това са Симитли, Грамада, Рила и Сапарева баня. Общините, които попадат в списъка за финансово оздравяване през 2019 г., но не фигурират в списъка за 2018 г. , са 8 – Кресна, Созопол, Брегово, Криводол, Оряхово, Кърджали, Цар Калоян и Девин. Община Цар Калоян, за пръв път от въвеждането на условията по чл. 130а, ал. 1 от ЗПФ за определяне на общини с финансови затруднения, е определена като такава община. Общините, които трайно попадат в списъка за финансово оздравяване през 2016 г., 2017 г., 2018 г. и през 2019 г., са 7 – Струмяни, Димово, Септември, Перник, Неделино, Чепеларе и Стамболово.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Министър Боршош: Работим за новата рекламна концепция на България

Дигиталната трансформация, нова рекламна концепция и утвърждаване на България като целогодишна туристическа дестинация са основните приоритети, по които министерството на туризма вече работи. Това сподели пред народните представители министър Мирослав Боршош по време на блицконтрола в ресорната парламентарна комисия. Основните..

публикувано на 21.02.25 в 11:30

Бургас отново ще бъде домакин на Международния форум за авио/транспортна свързаност и туризъм

Форум за авио/свързаност и туризъм у нас и в Европа ще се проведе на 22 февруари, събота в Бургас. Събитието ще е факт за четвърта година и този път е с международно участие. Организатор е Асоциация „Рафаел- инфо, култура и туризъм“.   "Хоризонт – 2030 – България и Югоизточна Европа" е темата този път, като акцентите са:..

публикувано на 21.02.25 в 08:20
архив

Министър Боршош: Програмата „Син флаг“ показва ангажимента ни към устойчивия туризъм

През 2025 г. България отбелязва 30 години от първото присъждане на престижната екологична награда „Син флаг“. Благодарение на активната дейност на Българско Движение „Син флаг“, българските плажове са носители на този престижен знак от 4 юли 1995 г., когато за първи път той е бил присъден на плаж в Слънчев бряг. Оттогава насам програмата се разширява и..

публикувано на 20.02.25 в 16:17

Ще има ли Бургас писта с електрически картинги

Инвестиционно намерение за създаване на картинг писта в Бургас противопостави съветници в комисията по общинска собственост.   Предложението на администрацията е атракционът да се изгради върху общински терен в местността Росенец срещу наемна цена от 980 лева на месец.  Съветници изразиха забележки срещу разходите, които общината трябва да..

публикувано на 20.02.25 в 14:59

Община Царево на туристическа борса в Унгария

На международна туристическа борса в Унгария се промотира община Царево. Там се представят забележителностите в региона и възможностите за туризъм и закупуване на ваканционен имот. От общината отправят благодарност към Невена Стоянов, ръководител на Службата по търговско-икономически въпроси - Будапеща. Предстои участие на Царево и във..

публикувано на 20.02.25 в 14:00

Излезе втора част на пътеводител за Странджа

Димо Колев от туристическо сдружение "Насам-натам" е готов с втората част на пътеводителя си за Странджа. Той надгражда първата и включва основна информация за 14 населени места, предимно в Малко Търново и Царево, както и всички маршрути и забележителности достъпни пеша и с велосипед. Всяка забележителност е придружена със снимки и информация,..

публикувано на 20.02.25 в 10:10

Четири организации призовават за втори бойкот на търговските вериги днес

За втори път Федерацията на потребителите, Съюзът на пенсионерите, "Системата ни убива" и Сдружението за достъпна и качествена храна призовават потребителите  за бойкот на големите търговски вериги. Седмица след 13 февруари апелът отново е гражданите да се насочат към малките квартални магазини. Да се купуват български стоки и храни. За нас..

публикувано на 20.02.25 в 09:10