Все по-често представители на бизнеса се оплакват от липсата на квалифицирани служители. Но за да ги има, това означава, че образованието трябва да е достатъчно адекватно към нуждите на бизнеса. В противен случай, тенденцията е да има все повече безработните висшисти. Именно това е целта на провеждащите се ежегодно кандидатстудентски борси в страната. Чрез тях се обработват данни, които постъпват в ресорните министерства и агенции за нуждите от тясно специализирани кадри.
Понякога личният избор няма нищо общо с това, което очакват работодателите от тях. Защото все още университети у нас не са се научили да се адаптират именно към нуждите на бизнеса, коментира днешната ситуация с кадрите доц. Борислав Попов, от сдружение „Кандидатстудентска борса“, която се организира ежегодно и в Бургас:
"В България има пазар на образованието и пазар на труда. За съжаление тези две понятия не са еднакви. Пазар на труда означава тези професии със средно професионално и висше образование, които действително се търсят от работодатели. Те предизвикват този недостиг на човешки ресурси. Докато пазарът на образованието е това - какво решава вкъщи семейният съвет., какво да кандидатства зрелостникът. Резултатът е ясен - безработен висшист. Така нашият национален център прие ролята на медиатор между бизнеса и университетите. От догодина се надявам, че към кандидатстудентските борси ще се включат към нас и местните браншови организации"
А така комуникацията ще се стане още по-лесно, уточни доцент Попов. Той припомни, че Националният център за кандидатстудентска подготовка и информация в Младежкия културен център, също помага много на зрелостниците с информация за всички висши училища в страната:
"Това е Националният център за кандидатстудентска подготовка и информация, който се намира в Младежкия културен център. Зрелостниците вместо да обикалят в страната идват при нас и всичко им е на едно място..."
За всички университети се предоставят справочници и конспекти за конкурсните изпити, посочи още доцент Борислав Попов.
Темата продългжава и в предаването „Булевард Демокрация“, с информация за нови специалности, които предлагат няколко висши училища в страната.
Обрат с таксите за платено обучение на студентите. След като бяха вдигнати заради влезли в сила законови изменения, последваха протести на учащи в цялата страна. Причината за проблема се оказа начинът, по който се изчисляват таксите. Наложи се промяна на промяната. Тя вече е факт. Вчера се състоя заседание на образователната комисия в Парламента и..
Екипът на ОУ „Св. св. Кирил и Методий в Равда спечели първа награда в националния конкурс „Нестандартен учител“. Отличените учители Елица Якимова –по Информационни и компютърни технологии и Весела Великова – по Английски език са създали уеббазирано приложение „Научи, играй и познай“. Разработката на педагозите съчетава образование и..
Четирима са кандидатите за ректор на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това са професор д-р Ирена Марковска, професор д-р Румяна Янкова-Аврамова, професор д-р Севдалина Турманова, и професор Сотир Сотиров. Платформите им за управление на университета са качени на страницата на висшето училище. Продължават и срещите..
Дима Макрева – възпитаничка на Центъра за подкрепа за личностно развитие – Бургас, с ръководител Севина Трайкова, спечели първо място в Международния арт конкурс „В моята родина“, проведен в Беларус. Надпреварата се състоя за 20-и пореден път и събра над 6500 творби от 17 държави. Сред участниците бяха млади художници от Беларус, България, Китай,..
До март догодина ще продължи проектът „Дигитална трансформация в обучението по БЕЛ (УчаБЕЛ-4.0)“ за училища в чужбина. Водеща организация е Бургаският свободен университет (БСУ). Продължителността му е 30 месеца, на стойност 250 000 евро. До момента са представени дигитални материали за обучението на деца от 1 до 4 четвърти клас в българските..
В училищата се въвежда забрана за използване на мобилни телефони, предвиждат одобрените промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Изключения ще бъдат допускани само за строго образователни или медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства. В мотивите се посочва, че използването на електронни устройства затруднява..
Ученици от СУ "Христо Ботев" в Айтос посетиха музеи по Южното Черноморие в рамките на проекта "Моят роден край в семейните спомени". Целта на опознавателното пътуване бе да запознае младежите с културно-историческото наследство на региона. Инициативата се реализира съвместно между учебното заведение и Регионалния исторически музей в Бургас. В музей..
Четирима са кандидатите за ректор на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това са професор д-р Ирена Марковска, професор д-р..
Екипът на ОУ „Св. св. Кирил и Методий в Равда спечели първа награда в националния конкурс „Нестандартен учител“. Отличените учители Елица Якимова –по..
Обрат с таксите за платено обучение на студентите. След като бяха вдигнати заради влезли в сила законови изменения, последваха протести на учащи в..