Спешно отделение на УМБАЛ Бургас получи отлична акредитация и вече е база за специализация на млади лекари. Акредитацията е за срок от пет години и лекарите в отделението се надяват, че ще привлекат нови колеги към предизвикателството "Спешна медицина". "Оценката е заслужено признание за старанията и уменията на екипа ни", коментира д-р Здравка Инджова, началник на отделението.
Миналата година в УМБАЛ Бургас са постъпили на работа 27 млади лекари. Всички са се дипломирали като отличници в съответните медицински ВУЗ-ове и са избрали да дойдат да работят или да се върнат в Бургас. Един от тях е д-р Димитър Казаков, чиято страст е спешната медицина. Спешното отделение е първата му месторабота след завършването. А докато е студент, три последователни лета е тук като доброволец. Сега обмисля възможността да специализира "Спешна медицина". "Пробвал съм и в други отделения, но се върнах в Спешното. Резултатът тук се вижда веднага. Тук повече се работи с пациентите и по-малко се пише", обяснява д-р Казаков.
Той, както и други негови колеги са на мнение, че е необходима промяна на здравната ни система, в посока повече внимание към пациента и по-малко бюрокрация, за да могат хората да получават по-добро здравно обслужване. Проблем е и социалната система, с чиито последствия за съжаление се борят лекарите - всеки ден тук постъпват пациенти, които не се нуждаят от лечение, а от домашни грижи или настаняване в социална институция.
Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве. Това каза за общественото радио д-р Георги Гребенаров, от Центъра за психично здраве в Бургас. Поводът е зачестилите инциденти с психично болни хора и какво трябва да се промени в грижата за тези пациенти. "Самото..
Изкуствен интелект, разработен от бургаски учени ще помага на лекарите при диагностиката на различни заболявания. Проектът, по който работят в Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ в Бургас е насочен към биоинформатиката, поясни проф. д-р Сотир Сотиров. Вече е готов алгоритъм за разпознаване на пневмония при децата, а в момента се работи и върху..
Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс Апелираме преди да..
УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..
Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16. Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботокс Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след инжектиране..
Спад на заболяемостта от грип и остри респираторни инфекции в Бургаска област за последната седмица отчитат от Регионалната здравна инспекция. Според д-р Мирослава Киселкова - директор Дирекция "Надзор на заразните заболявания" в РЗИ пикът на грипа в региона вече е минал и няма нужда от допълнителни мерки. „326 са регистрираните случаи..
В Сливенска област от днес до 11 февруари включително е обявена грипна епидемия. Най-засегнатите от вируса са децата до 14 годишна възраст. Учениците в три от общините на Сливенска област Нова Загора, Котел и Твърдица от днес преминават в електронно обучение. Само в община Сливен учениците са във ваканция до 5-ти включително, след като кметът..
Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве. Това каза за..
Изкуствен интелект, разработен от бургаски учени ще помага на лекарите при диагностиката на различни заболявания. Проектът, по който работят в..