Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 200 онколози участват в научна конференция в Слънчев бряг

Снимка: Clinica.bg

 Над 200 лекари, учени, изследователи, специалисти по здравни грижи дискутират, обобщават опит и коментират лекции по темата „Диагностика и лечение на рецидивиращи и метастазирали тумори“. Деветата конференция по онкология в Слънчев бряг е  организирана от Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология в София. .

Експертите търсят отговори на професионални въпроси – за диагностиката чрез т. нар. хибридни скенери, използващи гама източник или позитронна енергия. Учените анализират детайли, натрупани данни и световни препоръки кога и как да се прилага едната или другата диагностична технология със съответните предимства, като се изтъква най-важната задача – ранното откриване на рецидиви, за да бъдат те навреме третирани.

По темата за меланома бе споделено познание от нови мащабни проучвания, с доказани ползи от комплексна терапия. У нас например боледуват около 500 души годишно, като около 180-200 от тях за съжаление умират. Затова всяка терапевтична иновация е добре дошла в усилията да се увеличи преживяемостта.

Коментиран бе и недребноклетъчният рак на белия дроб, особено такъв, който засяга млади болни, непушачи, без открита особена мутация – там изследователите предлагат ново лечение, за първа линия терапия – отговорност на лекаря остава да се прецени точното лечение на точния болен.

Много от лекциите са посветени на рака на млечната жлеза – водеща причина за смъртност сред жените. Напредъкът е осезаем, постига се непрестанно увеличение на преживяемостта, остава важността на задачите за проследяване на отговора на терапията, за ролята на неоадювантната терапия преди хирургично лечение и др.

Един от акцентите е кога и доколко мини инвазивните щадящи интервенции осигуряват качество и предпазват от усложнения. Не по-малко интересни и важни са споровете за всички хирургични подходи при различни локализации. Един от изводите е, че всъщност измерител за постигнат успех е състоянието и качеството на живот на болния човек.

По време на т. нар. „сестринска сесия“ професионалистите по здравни грижи поставят акцент върху грижата за болния в 24 научни доклада,  дискусии, отразяващи както професионалното, така и хуманното отношение към онкологично болния човек.

Още в началото директорът на онкологичната болница д-р Стефан Константинов изтъкна успехите и напредъка в онкологичната наука и практика, както и усилията на българските специалисти да прилагат доказани ефикасни подходи. Неслучайно бе многократно повторен постулатът „Да направим сега това, от което пациентите ще се нуждаят после“ – разбиране за онкологичната грижа само като етап от живота на засегнатите.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промени в Закона за лекарствата са публикувани за обществено обсъждане

Аптеките да имат достъп до данни за налични количества лекарства в складовете на едро чрез електронната система СЕСПА. Това предвиждат законодателни промени, публикувани за обществено обсъждане. Предлага се да бъде видима информацията за всички медикаменти, отпускани с рецепта. Според законопроекта, когато предписан от лекар медикамент не е наличен..

публикувано на 31.10.24 в 08:06

Министерският съвет отпусна 336 000 лв за кръвния център в Бургас

Министерският съвет отпусна допълнителни разходи в размер на 336 000 лв., във връзка със създаването на Районен център по трансфузионна хематология -Бургас (РЦТХ-Бургас). С одобрените допълнителни средства ще се осигурят разходите за персонал и издръжката на Центъра до края на 2024 г. Предвидено е центърът да започне да осъществява основната..

публикувано на 30.10.24 в 15:03

И при новородени се среща заболяването катаракта

Най-честото очно заболяване е катаракта или т.нар. „перде“. Самото наименование произлиза от старогръцки и означава пръски на водопад. Най-често се среща при възрастни хора - тогава се нарича старческо перде. Това е помътняване на лещата като може да засегне дори и новородени. Лечението е оперативно и е добре да се направи в по-ранен..

публикувано на 30.10.24 в 08:30
д-р Светослав Гогов, Силвия Илиева и съпругът й Александър.

Бивш ученик на Немската гимназия спаси неин преподавател, приет в УМБАЛ - Бургас

В Немската гимназия в Бургас очакват завръщането на Силвия Илиева, учител  по немски език в занималня, която едва не загуби живота си това лято. За щастие е спасена, при това – от бивш ученик. А случаят й е един от най-тежките, според Отделението по кардиология на УМБАЛ Бургас, съобщават оттам. „Изпитвах силна умора и задух. Не можех да ходя,..

публикувано на 29.10.24 в 09:42
Снимката е илюстративна

Безплатни прегледи за пет хронични незаразни заболявания започват в Бургас

Безплатни скринингови прегледи за ранно откриване на пет хронични незаразни заболявания започват от днес в Бургас. Те се организират от Регионалната здравна инспекция в изпълнение на националната програма за превенция на тези болести.  Скрининговите прегледи и изследвания са за ранно откриване на диабет тип 2, белодробни, сърдечно-съдови..

публикувано на 28.10.24 в 11:20

85 бургазлийки преминаха през безплатните прегледи за рак на маточната шийка

Медицинският център на УМБАЛ Бургас – „Св. Николай Чудотворец“ регистрира голям интерес към безплатните профилактични прегледи за рак на маточната шийка. За двете седмици от старта на кампанията през АГ-кабинета на центъра минаха 85 жени, а графикът на гинеколозите продължава да се запълва. Скрининговата програма е на Министерството на..

публикувано на 28.10.24 в 09:43

Констатираха огнище на инфлуенца в птицевъден обект в село Болярско

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира огнище на инфлуенца А (грип) в птицевъден обект в с. Болярско, общ. Тунджа, обл. Ямбол. В обекта се отглеждат над 350 000 птици. Около засегнатия животновъден обект е определена 3-километрова предпазна зона, в която попада с. Болярско, общ. Тунджа, обл. Ямбол. В 10-километровата..

публикувано на 25.10.24 в 12:49